Стадії процесу правового регулювання



Правове регулювання — це дія права на суспільні відносини за допомогою певних юридич­них засобів, через систему яких і забезпечується розвиток цих відносин у рамках і напрямах, визначених нормами права.

Він має декілька стадій:

1. Правова регламентація суспільних відносин — це стадія, на якій проходить розробка юридичних норм як загальнообов'язко­вих правил поведінки.

2. Виникнення суб’єктивних прав і юридичних обов'язків — це стан переходу від загальних приписів правових норм до конкретної моделі поведінки конкретних суб'єктів.

3. Реалізація (фактичне викори­стання) суб'єктивних прав і юридичних обов'язків. Крім цього, в процесі правового регулювання можлива (але не обов'язкова)

4. стадія застосування санкцій норм права.

 

Механізм, основні елементи правового регулювання

Правове регулювання — це дія права на суспільні відносини за допомогою певних юридич­них засобів, через систему яких і забезпечується розвиток цих відносин у рамках і напрямах, визначених нормами права. Сукупність правових засобів, за допомогою яких поведінка суб'єктів суспільних відносин приводиться у від­повідність до вимог і дозволів, що містяться у нормах права, називається механізмом правового регулювання суспільних відносин.

З визначення поняття механізму правового регулювання видно, що це комплексне явище, складовими елементами якого є:

1. Норми права є основою механізму правового регулю­вання. Адже саме з юридичних норм, їх змісту почи­нається правовий вплив на соціальні відносини. Безпосереднім чинником виникнення правових норм є правотворча діяльність держави, що полягає у прийнятті, зміні або відміні певних правових норм.

2. Правові відносини, тобто суспільні відносини, які від­буваються у межах, визначених нормами права. Норма права, регламентуючи суспільні відносини, надає їм юри­дичної форми, його учасники стають суб'єктами права, які взаємопов'язані суб'єктивними правами та юридичними обов'язками. Відтак, правові відносини можна собі уявити як форму, в якій визначена в правовій нормі модель по­ведінки суб'єктів набуває свого реального буття.

 3. Акти реалізації прав і обов'язків — це дії суб'єктів щодо здійснення приписів правових норм. Реалізація прав і обов'язків може відбуватися як у межах певних право­відносин (купівля-продаж, даріння тощо), так і в окремих актах (право суб'єкта розпоряджатися річчю, що йому належить). Слід зауважити, що існує низка явищ, які на всіх його етапах суттєво впливають на процес правового регулювання суспільних відносин. Такими чинниками є: а) законність; б) правосвідомість; в) правова культура.

Типи правового регулювання.

Правове регулювання — це дія права на суспільні відносини за допомогою певних юридич­них засобів, через систему яких і забезпечується розвиток цих відносин у рамках і напрямах, визначених нормами права.

Щодо конкретних суспільних відносин правове регулю­вання здійснюється за допомогою таких прийомів або спо­собів: 1. Дозволу — тобто надання суб'єкту права на здій­снення певних дій. 2. Зобов'язування — це юридичне закріплена необхід­ність певної поведінки в тих чи інших умовах, обставинах. 3. Заборона — це юридична необхідність утримуватись від певної поведінки. Типи правового регулювання, під якими розу­міють особливості загального порядку регулювання того, на чому базується правове регулювання в даному конкретно­му випадку: дозволу чи заборони.

Відповідно до цього існують такі типи правового регулювання:

загальнодозвільний— тип правового регулювання, що грунтується на загальному дозволянні, у рамках якого за­кон встановлює заборони на здійснення конкретних дій. Сутність загальнодозвільного режиму виражається принци­пом: «дозволено все, крім прямо забороненого законом». За цим типом регулювання створюють­ся цивільні, трудові, сімейні, житлові та інші правовідноси­ни;

спеціально-дозвільний -тип правового регулювання, що грунтується на загальній забороні, у рамках якої закон встановлює конкретні дозволи. Сутність спеціально-дозвільно­го режиму виражається принципом: «заборонено все, крім прямо дозволеного законом. За цим типом регулювання вста­новлюються правові статуси та функції посадових осіб, державних службовців, міністрів, прокурорів, суддів, та ін.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 501; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!