Тема 1. Основи фінансового контролінгу



МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

БУКОВИНСЬКА ДЕРЖАВНА ФІНАНСОВА АКАДЕМІЯ

КАФЕДРА ФІНАНСІВ

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО

САМОСТІЙНОГО ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ

"Фінансовий контролінг"

 

Чернівці

 2011

 

Укладачі: асистенти І.М. Літовська, Н.І. Єрмійчук

Рецензенти: 

Розглянуто та ухвалено на засіданні кафедри фінансів

 

Протокол № ____ від “____”_______________ 2011 р.

Завідувач кафедри __________________ д.е.н., професор В.В. Прядко

 

ЗМІСТ

 

Передмова………………………………………………………………………….3

1. ТИПОВА ПРОГРАМА ВИБІРКОВОЇ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ……

2. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО САМОСТІЙНОГО ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ……………………………………………………………………

2.1.НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ……………………….......

2.2. ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ З ТИПОВИМИ РОЗВ’ЯЗКАМИ………….

3. ТИПОВІ ВАРІАНТИ МОДУЛЬНОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ…………

4. КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ ПРИ ПОТОЧНОМУ ТА ПІДСУМКОВОМУ КОНТРОЛІ……………………………………………….

5. ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК………………………………………….

6. СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ…………………………...

 

 

Передмова

 

Сучасні умови ведення бізнесу все більше вимагають від менеджменту впровадження нових підходів до управління корпоративними фінансами з тим, щоб реалізувати головну ціль власників, суспільства та інших груп інтересів – максимізацію вартості компанії. Реалізація новітніх інструментів підтримки прийняття фінансових рішень як на макро-, так і на мікроекономічному рівні вимагає їх науково-методологічного обґрунтування.

Фінансовий контролінг є важливою функцією управління. Він є економічною системою, яка пов'язана із прогнозуванням, аналізом, контролем на підприємстві. Проблема організації фінансового контролінгу є актуальною, оскільки досконало і ефективно функціонувати на ринку без нього не може жодне підприємство. Сучасний стан економіки в країні та світі засвідчує, що вивчення проблеми запровадження системи фінансового контролінгу є практичною потребою.

Метою вивчення дисципліни є надання студентам базових знань з організації фінансового контролінгу, методів і прийомів функціональної підтримки управління витратами, вартістю, рентабельністю та фінансовими потоками підприємства.

Завданнями майбутніх фахівців в галузі управління фінансово-господарською діяльністю підприємств є: розроблення та реалізація корпоративної стратегії; здійснення управлінського обліку та складання управлінської звітності (у тому числі для іноземних інвесторів); внутрішній аудит, управління ризиками та вартістю компанії; бюджетування та контроль виконання бюджетів (планів); фінансова комунікація підприємства із зовнішнім та внутрішнім середовищем, у тому числі у процесі емісії цінних паперів; внутрішній консалтинг, аналітичне та методичне забезпечення фінансових рішень.

В освоєнні навчально-програмного матеріалу дисципліни „Фінансовий контролінг” важливу роль відіграє не тільки активна участь студентів на лекційних, семінарських та практичних заняттях, а й їх самостійна робота. Тільки реальне поєднання всіх форм навчального процесу дасть змогу забезпечити підготовку висококваліфікованих спеціалістів у галузі економіки та фінансів, здатних ефективно працювати в ринкових умовах господарювання.

У процесі самостійного опрацювання окремих питань тем навчальної дисципліни студент повинен оволодіти як загальнонауковими методами теоретичного узагальнення факторів, так і специфічними статистичними та економічними методами аналізу сучасних економічних відносин. Самостійна робота студента повинна привчати його застосовувати сучасний інструментарій всіх видів аналізу з використанням графіків, таблиць, діаграм, економічних методів та комп’ютерної техніки.

Методичні рекомендації щодо самостійного вивчення дисципліни передбачають закріплення теоретичних основ фінансового контролінгу, основ бюджетування як інструменту оперативного фінансового контролінгу, стратегічного контролінгу та системи вартісно-орієнтованого управління, визначення особливостей внутрішнього (трансфертного) ціноутворення та контролінгу витрат, ознайомлення з принципами побудови внутрішнього фінансового контролю на підприємствах, а також особливості здійснення фінансової діагностики на підприємствах.

Базою для вивчення вказаної дисципліни є такі дисципліни, як «Фінанси», «Фінанси підприємств», «Економічний аналіз», «Аудит», «Інвестування», «Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва», «Фінансова діяльність суб’єктів господарювання», «Менеджмент», «Фінансовий менеджмент», «Податковий менеджмент», «Страховий менеджмент», «Ринок фінансових послуг», «Менеджмент персоналу», «Фінансова санація і банкрутство підприємств», «Корпоративні фінанси».

Для отримання необхідних навичок практичної роботи щодо здійснення контролінгу на підприємствах, методичними рекомендаціями передбачені практичні завдання.

 

  1. ТИПОВА ПРОГРАМА НОРМАТИВНОЇ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«Фінансовий контролінг»

Тема 1. Основи фінансового контролінгу

Історія виникнення контролінгу. Сучасні концепції контролінгу. Розмежування понять контроль і контролінг. Поняття фінансового контролінгу. Предмет та об’єкт фінансового контролінгу. Концепції фінансового контролінгу. Мета, завдання і функції фінансового контролінгу. Призначення контролінгу. Види фінансового контролінгу. Методи фінансового контролінгу: загальнонаукові, загальноекономічні, специфічні. Елементи забезпечення фінансового контролінгу: інформаційне забезпечення, організація, реінжиніринг, автоматизація, центри відповідальності.

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 514; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!