Тема 3. Цивільні правовідносини. Всього годин 11 у т.ч. лекції - 2, практичні заняття - 2, самостійна робота - 7



Всього годин 11 у т.ч. лекції - 2, практичні заняття - 2, самостійна робота - 7

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ

Заняття № 3 (2 години). Навчальні питання:

1.  Поняття та особливості цивільних правовідносин.

2.  Класифікація цивільних правовідносин та її правове значення.

3.  Елементи цивільних правовідносин та їх зміст.

4.  Об’єкти та суб’єкти цивільних правовідносин.

5.  Правосуб’єктність учасників цивільних правовідносин.

Додаткові питання:

1. Поняття і види суб’єктивних цивільних прав та обов’язків, що складають зміст цивільних правовідносин.

2. Поняття та значення об’єктів цивільних правовідносин.

Теми для рефератів:

  1. Оборотоздатність об’єктів цивільних правовідносин.
  2. Правосуб’єктність учасників цивільних правовідносин.

Розглядаються питання перше необхідно розкрити поняття та особливості цивільних правовідносин. Вказати, що цивільно-правові відносини регулюються специфічним методом рівності сторін. На підставі цього визначити особливості регулювання суспільних відносин цивільним правом.

Відповідаючи на питання друге необхідно вказати на запропоновану класифікацію цивільних правовідносин та її правове значення.

Відповідаючи на питання третє необхідно зазначити, що елементами цивільних правовідносин вважають суб’єктів і об’єктів, а також суб’єктивне цивільне право та суб’єктивний цивільний обов’язок. Охарактеризувати кожен з елементів цивільних правовідносин та розкрити їх зміст.

Відповідаючи на питання четверте необхідно дати визначення об’єктів та суб’єктів цивільних правовідносин. Проаналізувати ст. 160 ЦК України вказати на види об’єктів та охарактеризувати їх. Вказати на їх оборотоздатність. Розкриваючи питання щодо суб’єктів цивільних правовідносин проаналізувати ст. 2 ЦК України.

Відповідаючи на питання п’яте необхідно дати визначення правосуб’єктності як обов’язкової передумови для участі у цивільних правовідносинах. Зазначити, що правосуб’єктність складається із правоздатності та дієздатності. Розкрити їх зміст.

Завдання № 11

Лейтенант міліції Остапенко, проходячи біля кар’єру, побачив, що в ополонці тонуть двоє дітей. Рятуючи дітей, він затратив багато зусиль і потонув. Вдова лейтенанта подала позов про відшкодування шкоди, заподіяної смертю чоловіка, до батьків врятованих. Заперечуючи проти позову, мати одного з врятованих вказала, що відповідати повинна адміністрація школи, в якій у цей час повинен був навчатися її син. Однак в результаті того, що вчителька його разом з товаришем вигнала з класу, вони опинились на розташованому поблизу школи кар’єрі, де і сталася ця трагічна пригода.

Суддя відмовив у прийнятті позову на тій підставі, що відсутній правовий зв’язок між дією вчительки і смертю лейтенанта.

Дайте юридичний аналіз ситуації. Встановіть підставу виникнення цивільних правовідносин.

Завдання № 12

Оперуповноважений кримінальної міліції у справах неповнолітніх, виступаючи на чергових зборах батьків 9 класу, сказав, що учениця цього класу Липова веде аморальне життя, спілкується з сумнівними особами, веде співжиття за гроші як зі своїми однолітками, так і з іншими чоловіками, розпиває спиртні напої, була затримана в підвалі, де знаходився притон і неодноразово висловлювалась нецензурною мовою на дискотеці. При цьому оперуповноваженим були наведені конкретні приклади й копії рішень про притягнення Липової до адміністративної відповідальності.

Мати Липової заявила, що це наклеп, і почала вимагати, щоб оперуповноважений не тільки вибачився перед нею і донькою, але й відшкодував заподіяну їй та доньці моральну шкоду.

Перевіряючи наведені факти за позовом матері, суддя зробив запит матеріалів із РВВС, заведених на Липову.

Чи виникають у даному випадку цивільні правовідносини?

Завдання № 13

Кличко звернувся в суд з позовом до Брагіна та Петренко про відшкодування завданого йому збитку. Як з’ясувалося із матеріалів справи, Кличко, Брагін і Петренко попередньо домовилися про заснування товариства із обмеженою відповідальністю, яке б спеціалізувалось на продажу продуктів бджільництва. Кличко відповідно до домовленості закупив 200 кг меду, квітковий пилок та інші продукти, на що потратив свої власні гроші. Брагін і Петренко змінили думку і відмовились від укладання засновницького договору та створення ТОВ. На вимогу Кличко про дотримання попередньої домовленості, вони відповіли, що продукти бджільництва реалізуються погано і сам магазин не зможе скласти конкуренції бджолярам, котрі напряму без податків на автотрасах та іншими видами контактної торгівлі збувають свою продукцію і не сплачують податків. Вони порадили Кличко таким же чином продавати закуплений товар.

Які відносини виникли? Чи може позов бути вирішений за нормами цивільного права? Проаналізуйте ситуацію і винесіть рішення.

Завдання № 14

Петров як любитель музики в стилі “хардрок” постійно до пізнього вечору, а інколи й вночі, включав на повну потужність музичний центр, що призводило до конфлікту із сусідами. На вимоги сусідів про дотримання шумового режиму Петров не реагував. Звернення до дільничного інспектора міліції та проведені ним бесіди бажаного результату не дали.

Проаналізуйте наведену ситуацію та встановіть підстави здійснення права на особисті уподобання.

Завдання № 15

При виході з ліфта на Дубко накинувся сусідський собака без намордника, який порвав пальто, укусив за руку і налякав Дубко. В результаті укусу вона вимушена була лікуватися, у тому числі від неврозу, бо після цього випадку її довго охоплював страх при присутності собак.

У вимозі Дубко купити їй нове пальто та відшкодувати витрати на лікування, власник собаки Сєров відмовив і пояснив, що собака інстинктивно зреагував без його команди на різкий рух Дубко.

Остання звернулася із скаргою до дільничного інспектора міліції про порушення правил вигулу собак і відшкодування завданого збитку та моральної шкоди. Після того, як Сєров відбувся попередженням, Дубко звернулась із позовом до суду з вимогою про заборону Сєрову утримувати собак та відшкодування матеріального збитку в розмірі 2 200 гривень (складає вартість пальто), 500 гривень (вартість лікування), 300 гривень (втрата заробітку за час лікування) та 100 неоподатковуваних мінімумів доходу громадян відшкодування моральної шкоди. Для забезпечення своїх майнових вимог попросила накласти арешт на майно Сєрова, у тому числі на автомобіль і собаку.

Якою галуззю права треба врегулювати ці правовідносини? Яке рішення може винести суд?

Завдання № 16

 Віленов, викладач одного із ВЗО, пообіцяв своєму приятелю Хомову посприяти у вступі до закладу на державній основі його дочці. Після того, як були подані документи у вказаний Віленовим ВЗО м. Харкова, він своєї обіцянки не виконав. Хомова вступні іспити не склала і не поступила. На вимогу про недотримання обіцянки та відшкодування затрат на репетитора, дорогу, перебування в м. Харкові та передані подарунки Віленов відповів, що внаслідок нагального свого відрядження, реальної змоги посприяти у вступі на навчання він не мав. До того ж, обіцянка не є підставою для виникнення його обов’язку. Віленов також пояснив, що при зустрічах з Хомовим теж тратився: пригощав при приїздах, приймав у себе вдома, придбавав та висилав літературу для підготовки. Після того, як Хомов йому пригрозив зверненням до прокуратури, Віленов сплатив йому частину коштів. Оскільки Хомов вимагав більше, то Віленов звернувся із заявою в міліцію, а потім до суду про повернення переданих під впливом погрози Хомову грошей.

Які виникли правовідносини? Якими нормами права слід керуватися при вирішенні спору?

Формування вмінь: на практичному занятті студент повинен засвоїти питання поняття та особливості цивільних правовідносин. Знати класифікацію цивільних правовідносин та її правове значення. Знати елементи цивільних правовідносин та їх зміст, об’єкти суб’єкти цивільних правовідносин.

 

НОРМАТИВНІАКТИ І ЛІТЕРАТУРА

Господарський кодекс України, вiд 16.01.2003 № 436-IV

Закон України вiд 19.09.1991 № 1576-XII Про господарські товариства

Закон України Про міліцію, від 20.12.91

Закон України вiд 21.02.2006 № 3447-IV Про захист тварин від жорстокого поводження

Закон України вiд 13.12.2001 № 2894-III Про тваринний світ

Закон України від вiд 24.02.1994 № 4004-XII Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення

Кодекс України про адміністративні правопорушення вiд 07.12.1984 № 8073-X

Верховна Рада України; Постанова вiд 17.06.1992 № 2471-XII Про право власності на окремі види майна

КМУ; Постанова, вiд 09.07.2002 № 944 Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам

Кабінет Міністрів України; Постанова, вiд 01.03.2006 № 236 Про затвердження Порядку передачі судом речових доказів, які є об'єктами, що вилучені з цивільного обороту або обмежено обороноздатні

Держжитлокомунгосп України, Мінагропром України, МОЗ України; Правила вiд 17.06.1980 Правила тримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах Української РСР

Єдиний державний реєстр судових рішень в Україні. - Режим доступу: http://www.reyestr.court.gov.ua/pls/apex/f?p=200:1:1440438390059619

Постанова Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи N 1 від 27.02.09 р.

Література:

Цивільне право: Підручник: У 2-х ч Ч.2.- К.: Вентурi, 1997.- 480 с.

Емельянов В.П. Гражданское право Украины: Практическое пособие: Практическое пособие.- 2-е изд., испр. и доп..- Х.: Консум, 1996.- 236 cЦивільне право України. Частина перша: Підручник.- Х.: Право, 2000.- 368 c

Яковлев В. Ф. Структура гражданских правоотношений // Антология уральской цивилистики. 1925-1989. — М., 2001.

Сенчищев В. Й. Обьект гражданского правоотношения // Актуальньїе проблемм гражданского права. Сб. статей под ред. М. Й. Брагинского. — М., 1999.

Дудин А. П. Объект правоотношения: Вопросы теории. — Саратов, 1980.

Иоффе О. С. Правоотношение по советскому гражданскому праву. Спорньіе вопросьі учення о правоотношений. Избранньїе трудьі по гражданскому праву. — М., 2000.

Слесарев В. Л. Обьект й результат гражданского правоотношения. — Томск, 1980.

Брагинский М. Й. К вопросу о соотношении вещньїх й обязательствен-ньіх правоотношений // Гражданский кодекс России: ПроблемьІ. Теория. Практика: Сборник. — М., 1998. Тархов В. А. Гражданское правоотношение. — Уфа, 1993.

Цивільне та сімейне право України у запитаннях та відповідях: Навчальний посібник.- Х.: Одіссей, 2002.- 640 c.Лилак Д. Юридичні наслідки інфляції в боргових цивільних відносинах (колізії практики і позиція законодавця) //Право України. –1999.- № 12.–С.42.

Особисті немайнові права фізичних осіб як суб'єктивні цивільні права / Р.О. Стефанчук // Держава і право. Юрид. і політ. науки: Зб. наук. пр. — 2005. — Вип. 28. — С. 341-352.

Самбор М. Реалізація суб’єктивного права й інтересу у праві: єдність відмінностей // Підприємництво господарство і право. - 2007. - № 8

Передерієв Є. Дія та застосування права (його норм) як поняття в категорії "правовідносини" у системах права // Підприємництво господарство і право. - 2007. - № 4

Погрібний С. Структура механізму досягнення мети правового регулювання цивільних відносин// Підприємництво господарство і право. - 2006. - № 9

 

Тема 4. Підстави виникнення, зміни та припинення цивільних прав та обов`язків

Всього годин 11, у т.ч. лекції - 2, семінарські заняття - 2, самостійна робота - 7.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ

Заняття № (2 години). Навчальні питання:

1. Поняття та значення підстав (юридичних фактів) виникнення, зміни та припинення цивільних правовідносин.

2. Юридичний склад. Виникнення цивільних правовідносин на підставах, що не передбачені цивільним законодавством.

3. Класифікація юридичних фактів.

4. Значення класифікації юридичних фактів.

Додаткові питання:

1. Виникнення цивільних правовідносин на підставах, що не передбачені цивільним законодавством.

2. Дайте характеристику наступним юридичним фактам: події та дії, правомірні та неправомірні дії, вчинки та акти, адміністративні акти та правочини.

 

Теми для рефератів:

1. Адміністративні акти як підстави (юридичні факти) виникнення, зміни та припинення цивільних правовідносин.

2. Дії як підстави (юридичні факти) виникнення, зміни та припинення цивільних правовідносин.

Відповідаючи на питання перше потрібно дати поняття юридичних фактів. Розкрити правове значення підстав (юридичних фактів) виникнення, зміни та припинення цивільних правовідносин. Охарактеризуйте правовстановлюючі, правозмінюючі та правоприпиняючі юридичні факти, наведіть їх приклади.

Відповідаючи на питання друге дайте визначення юридичний склад. Розкрийте питання виникнення цивільних правовідносин на підставах, що не передбачені цивільним законодавством.

Відповідаючи на питання третє класифікація юридичних фактів. Дайте визначення терміну «класифікація», яке завдання ставиться перед класифікацію будь-якого правового явища вцілому, і юридичних фактів, зокрема. Назвіть критерії класифікації. Розгляньте класифікацію юридичних фактів: події та дії, правомірні та неправомірні дії, вчинки та акти, адміністративні акти та правочини тощо.

Відповідаючи на питання четверте значення класифікації юридичних фактів дайте визначення юридичні факти та ціль, яка ставиться перед класифікацією юридичних фактів.

Завдання № 17

Гаврилюк, якому виповнилося сімнадцять років, звернувся в органи опіки та піклування зі скаргою на своїх батьків. Підставою подання скарги, на його думку, було неналежне виконання батьками своїх батьківських обов’язків, що полягало в ненаданні обіцяного подарунка на день народження. Батьки зауважили, що сім’я знаходиться в скрутному матеріальному становищі і взагалі дарувати подарунки на день народження не є батьківським обов’язком.

Як слід вирішити справу? До якої класифікаційної групи юридичних фактів відноситься день народження?

Завдання № 18

Пенсіонерка Коптило звернулась в суд з позовом до районної поліклініки про відшкодування шкоди, завданої здоров’ю. До суду була надана медична картка, в якій вказувалось, що з повноліття Коптило перебувала на обліку і лікувалася тільки в цій поліклініці, але стан її здоров’я постійно погіршувався. Лікарі-експерти вказали, що в деяких випадках необхідно було призначити інше лікування та препарати. Юрисконсульт поліклініки заперечував проти позову, посилаючись на те, що між хворою і поліклінікою не виникли цивільні відносини з підстав, перерахованих в ст. 11 ЦК України.

Встановіть підставу виникнення правовідносин.

Завдання № 19

Потерпіла від пограбування громадянка Петренко звернулась з позовом до злочинців про повернення вкрадених речей. Грабіжники, які перебували під вартою, вказали, що вкрадені речі у них були вилучені працівниками ОВС під час затримання, і де ці речі знаходяться на момент пред’явлення вимоги вони не знають, через що шкоду відшкодовувати не будуть.

Проаналізуйте умови завдання, встановіть підставу виникнення цивільних правовідносин.

Завдання № 20

Сергійко звернувся до органу захисту прав споживачів за консультацією. Він вказав, що в супермаркеті зняв з полиці для огляду коштовну вазу. Коли він її розглядав, працівник магазину з верхньої полиці скинув своєму напарнику велику коробку. Через це Сергійко перелякався і впустив вазу. Магазин запропонував йому відшкодувати вартість вази за оптовою ціною.

Зробіть мотивований висновок по справі.

Завдання № 21

Пасажир Миколайко пред’явив позов до ДП “Укрзалізниця” про відшкодування майнової та моральної шкоди. В суді було встановлено, що Миколайко придбав квиток на потяг “Київ-Москва” і вчасно виїхав з Києва, але при проходженні митного контролю прикордонники зняли його з потягу, оскільки в його паспорті були виявлені ознаки незаконної заміни фотокартки.

Як слід вирішити справу?

Завдання № 22

Дахова звернулася до Шилова з вимогою про відшкодування заподіяного збитку та моральної шкоди. Як виявилось, той позрізав всі гілки з плодових дерев, що нависали над його садовою ділянкою. В результаті цього зменшився урожай і дерева почали хворіти. Вони також втратили естетичний вигляд і Дахова переживала за них.

Шилов пояснив, що Дахови надто близько (за 2 метри) від межі садових ділянок висадили плодові та декоративні дерева. При посадці Шилов попереджав, що коли дерева підростуть то будуть спричиняти “проблеми”. Але на його вимогу вчасно дерева не були пересаджені. Коли вони підросли, то стали затіняти садову ділянку Шилова, внаслідок чого він не міг її повністю використовувати для своїх потреб – вирощування овочів.

Після звернення до правління садового товариства Дахова пообіцяла владнати справу, але примирення між сусідами по земельним ділянкам не сталося.

Які відносини виникли між Даховою та Шиловим? Чи підлягає задоволенню вимога Дахової про відшкодування заподіяного збитку?

Формування вмінь: на практичному занятті студент повинен засвоїти питання поняття юридичних фактів. Знати класифікацію юридичних фактів. Знати значення класифікації юридичних фактів. Вміти вирізнити юридичний склад як підставу виникнення, зміни та припинення цивільних правовідносин.

 

НОРМАТИВНІ АКТИ ТА Література:

Конституція України http://rada.gov.ua/

Цивільний кодекс України http://rada.gov.ua/

Господарський кодекс України http://rada.gov.ua/

Сімейний кодекс України http://rada.gov.ua/

Кримінальний процесуальний кодекс України http://rada.gov.ua/

Закон України «Про захист суспільної моралі» від 20.11.2003 № 1296 http://rada.gov.ua/

Закон України "Про міжнародне приватне право" N 2709-IV (2709-15) від 23 червня 2005 р. http://rada.gov.ua/

Закон України «Про пресу та інші засоби масової інформації» 12.06.1990 № 1552 http://rada.gov.ua/

Закон України «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060 http://rada.gov.ua/

Закон України «Про нотаріат» від 02.09.1993 № 3425 http://rada.gov.ua/

Закон України «Про вищу освіту» від 17.01. 2002 № 2984 http://rada.gov.ua/

Закон України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565 http://rada.gov.ua/

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280\97 http://rada.gov.ua/

Закон України «Про психіатричну допомогу» від 22.02.2000 № 1489 http://rada.gov.ua/

Закон України «Про лікарські засоби» від 04.04.1996 № 123\96 http://rada.gov.ua/

Закон України «Основи законодавства про охорону здоров я» від 19.11.1992 №2801 http://rada.gov.ua/

Закон України « Про інформацію» 1992, N 2657. http://rada.gov.ua/

Закон України вiд 19.09.1991 № 1576-XII Про господарські товариства http://rada.gov.ua/

Закон України вiд 21.02.2006 № 3447-IV Про захист тварин від жорстокого поводження http://rada.gov.ua/

Закон України вiд 13.12.2001 № 2894-III Про тваринний світ http://rada.gov.ua/

Верховна Рада України; Постанова вiд 17.06.1992 № 2471-XII Про право власності на окремі види майна http://rada.gov.ua/

Єдиний державний реєстр судових рішень в Україні. - Режим доступу: http://www.reyestr.court.gov.ua/pls/apex/f?p=200:1:1440438390059619

Верховний Суд; Постанова вiд 01.11.1996 № 9 Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя http://rada.gov.ua/

Вищий господарський Суд України; Р оз'яснення від 01.04.94 N 02-5/215 Про деякі питання практики вирішення спорів пов'язаних з відшкодуванням шкоди http://rada.gov.ua/

Вищий господарський Суд України; Про стягнення збитків та моральної шкоди від 27.02.2007 № 10\81 http://rada.gov.ua/

Вищий господарський Суд України; Роз яснення від 01.04.1994 №02-5\215 Про деякі питання практики вирішення спорів пов'язаних з відшкодуванням шкоди http://rada.gov.ua/

Вищий господарський суд України ; Постанова від 26.09.2006 №12\189 Про спростування недостовірної інформації http://rada.gov.ua/

Література:

Цивільне право: Підручник: У 2-х ч Ч.2.- К.: Вентурi, 1997.- 480 с.

Емельянов В.П. Гражданское право Украины: Практическое пособие: Практическое пособие.- 2-е изд., испр. и доп..- Х.: Консум, 1996.- 236 c.

Цивільне право України. Частина перша: Підручник.- Х.: Право, 2000.- 368 c

Яковлев В. Ф. Структура гражданских правоотношений // Антология уральской цивилистики. 1925-1989. — М., 2001.

Сенчищев В. Й. Обьект гражданского правоотношения // Актуальные проблемм гражданского права. Сб. статей под ред. М. Й. Брагинского. — М., 1999.

Дудин А. П. Обтъект правоотношения: Вопросы теории. — Саратов, 1980.

Иоффе О. С. Правоотношение по советскому гражданскому праву. Спорные вопросы учения о правоотношении. Избранные труды по гражданскому праву. — М., 2000.

Слесарев В. Л. Обьект и результат гражданского правоотношения. — Томск, 1980.

Брагинский М. Й. К вопросу о соотношении вещевых й обязательствен-ньіх правоотношений //Гражданский кодекс России: Проблемы. Теория. Практика: Сборник. — М., 1998. Тархов В. А. Гражданское правоотношение. — Уфа, 1993.

Цивільне та сімейне право України у запитаннях та відповідях: Навчальний посібник.- Х.: Одіссей, 2002.- 640 c.

Проблема класифікації юридичних фактів у сучасній теорії права / Г. Кикоть // Право України. — 2003. — N 7. — С. 29-33.

Юридичні факти у механізмі правового регулювання: проблеми теорії / Г. Кикоть // Право України. — 2005. — N 7. — С. 109-112.

 

Тема 5. Здійснення цивільних прав та виконання обов`язків. Захист цивільних прав та інтересів

Всього годин 11, у т.ч. лекції - 2, практичне заняття - 2, самостійна робота - 11.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ

Заняття № 5 (2 години). Навчальні питання:

1. Здійснення цивільних прав та виконання обов’язків.

2. Межі здійснення цивільних прав.

3. Умови виконання цивільних обов’язків.

4. Поняття права на захист цивільних прав та інтересів.

5. Форми захисту цивільних прав та інтересів. Способи захисту цивільних прав та інтересів.

Додаткові питання:

  1. Юрисдикційні форми захисту цивільних прав та інтересів.
  2. Визнання права як спосіб захисту цивільних прав та інтересів.
  3. Відновлення становища, яке існувало до порушення як спосіб захисту цивільних прав та інтересів.

Теми для рефератів:

  1. Захист цивільних прав нотаріусом.
  2. Самозахист цивільних прав: поняття, межі, підстави.
  3. Захист цивільних прав та інтересів Президентом України, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування.
  4. «Зловживання правом» у цивільному праві.

 

Відповідаючи на питання перше необхідно дати визначення здійснення цивільних прав та виконання обов’язків. Потрібно проаналізувати ст. 12 ЦК України. Поясніть у яких випадках вживається «здійснення прав та виконання обов’язків», а у яких «реалізація прав та виконання обов’язків». Розкрийте питання «зловживання правом».

Відповідаючи на питання межі здійснення цивільних прав необхідно дати визначення «здійснення цивільних прав». Які межі здійснення цивільних прав встановлені у Конституції України та ст. 13 ЦК України, ЗУ «Про захист суспільної моралі» від 20.11.2003р. тощо?

Відповідаючи на питання умови виконання цивільних обов’язків дайте визначення «цивільний обов’язок». Визначте, які особливості виконання цивільних обов’язків передбачені цивільним законодавством.

Відповідаючи на питання поняття права на захист цивільних прав та інтересів. Необхідно дати визначення «захист» та «охорона». Охарактеризуйте право на захист як один із основних елементів будь-якого суб’єктивного цивільного права. Вкажіть на можливості, які передбачені ЦК України по реалізації права на захист цивільних прав та обов’язків та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідаючи на питання п’яте зазначеної теми форми захисту цивільних прав та інтересів. Розкрийте зміст двох основних форм захисту. Відповідаючи на питання способи захисту цивільних прав та інтересів проаналізуйте ст. 16 ЦК України. Дайте правову характеристику кожного із способів захисту цивільних прав.

Завдання № 23

Радіоаматор Занін на даху багатоповерхівки спорудив радіоантену. Внаслідок того, у сусідів навколо появились перешкоди у прийманні телевізійних та радіосигналів. Вони звернулись з вимогою до Заніна демонтувати радіоантену, на що той відповів, що вона змонтована з дозволу ЖЕКу, про що він подавав туди заяву, на якій було накладено позитивну резолюцію.

Тоді ініціативна група вирішила своїми силами демонтувати радіоантену. Під час її демонтажу від ураження струмом загинув Костін. Крім цього, було пошкоджено гідроізоляція даху, внаслідок чого, під час дощу було залито квартиру Степанова. Останній звернувся із заявою в ЖЕК про негайний ремонт даху і відшкодування йому заподіяного збитку. На те йому порадили звернутися до безпосередніх винуватців, осіб, які при демонтажі антени пошкодили дах. Багатоквартирний будинок перебуває у власності його мешканців, а ЖЕК здійснює лише його обслуговування. Коштів на ремонт даху в нього нема.

Учасники ініціативної групи, до яких звернувся Занін про відшкодування спричиненого збитку демонтажем радіоантени та поломкою його радіопередавача й Степанова, відповіли, що вони здійснювали своє право на самозахист у встановлених законом межах. Навпаки, на їх думку, у всьому винен Занін, який не вивісив таблички про велику напругу і загрозу життю та з порушенням встановлених правил встановив потужну радіоантену.

Яким чином і якими способами підлягають захисту порушені права та інтереси учасників наведених правовідносин?

Завдання № 24

а) при поданні заяви на раціоналізаторську пропозицію майстер цеху Дмитрієв, який остаточно готував всі необхідні для заяви матеріали, виключив із числа його співавторів технолога цеху Мещерякову, як таку, що відмовилася зробити розрахунки ефективності поданої пропозиції. Остання, переглянувши матеріали клопотання і пересвідчившись, що її пропозиція ввійшла в опис раціоналізаторської пропозиції, звернулась у відділ раціоналізаторства і винахідництва про включення її в число співавторів;

б) ДАІ Комінтернівського району м. Харкова в січні 2002 року зареєстровано ряд дорожньо-транспортних пригод:

– автомашиною ДП “Поліс” під управлінням Мещерякова, який знаходився в стані алкогольного сп’яніння, збито неповнолітню Давиденко, в результаті чого вона стала інвалідом;

– у результаті зіткнення автомашини ДП “Завод ім. Малишева” і трактора ВАТ “ХЗТД”, обом транспортним засобам заподіяна шкода, а також був зупинений рух по вул. Морозова на дві години, внаслідок чого ВАТ “ХЗТД” поніс збитки.

в) за договором між МП “Сервіс” і тарним заводом, останній зобов’язувався виготовити із лісу замовника 100 тис. ящиків для овочів і фруктів. Оскільки ліс від постачальників прибув невчасно, за другим договором тарний завод продав МП “Сервіс” 60 тис. ящиків. Після прибуття лісу тарний завод використав його для виготовлення бочкотари, а від виконання першого договору відмовився.

г) Климова здала у ломбард килим. В результаті пожежі в ломбарді, килим згорів.

д) за договором охорони між РВВС і Дорошенко, квартира останнього була взята під охорону. Під час відсутності господаря, із квартири була вчинена крадіжка грошей, відеоапаратури, одягу.

е) в результаті прориву на газопроводі високого тиску, згорів ряд квартир у розташованих поруч з місцем аварії будинках, були повністю зруйновані будинки громадян Жаворенко і Кузнєцова.

є) до дільничного інспектора міліції звернулась Хомко із заявою, що її сусіди Гунтер залили водою квартиру, в результаті чого необхідно провести ремонт кухні і коридору. Інспектор у прийнятті заяви відмовив.

Визначить порядок і способи захисту цивільних прав у наведених вище ситуаціях.

Завдання № 25

Мешканці квартир багатоповерхового будинку звернулись в суд з позовом до сусіда Грекова про заборону проведення ремонту в його квартирі. На думку позивачів, сусід не має права в житловому будинку використовувати гучне професійне обладнання. Шум від ремонту не дає змоги заснути немовляті, ремонтний пил викликав загострення захворювання легень у інваліда, біля під’їзду висипаний пісок, який заважає припарковувати машини. Всі сусіди побоюються, що реконструкція несучих стін може загрожувати будинку в цілому. І взагалі, розпочинати ремонт в багатоквартирному будинку необхідно після письмової згоди всіх співвласників квартир.

Як треба вирішити спір? Яким чином Греков повинен захистити своє право на проведення ремонту у власній квартирі.

Завдання № 26

Мешканець сільської місцевості Воронов звернувся до суду з позовом до Іванова про відшкодування витрат на лікування і компенсацію моральної шкоди. Воронов вказував, що він вже давно хворіє на алергію, через що навіть був змушений переїхати з міста в село. Після того, як він одного разу вийшов на город, втратив свідомість і був госпіталізований. Як з’ясувалось, напередодні його сусід обробив свою ділянку з картоплею отрутохімікатами, що і викликало загострення захворювання. Іванов відшкодовувати збитки відмовився, оскільки препарат був сертифікований належним чином, він його придбав в магазині, і, якщо він не обробить картоплю, взимку його дітям нічого буде їсти.

Винесіть мотивоване рішення. Чи зміниться рішення, якщо отрутохімікати вносились з порушенням технології?

Завдання № 27

Приватний підприємець Карцев звернувся до суду з позовом про захист порушеного права власності і відшкодування завданих збитків. Як було з’ясовано, він торгує на авторинку запчастинами, які були у користуванні. 12 травня 2004 року Степанов у присутності двох працівників ОВС впізнав серед запчастин, якими торгує Карцев, марковане лобове скло, яке за його словами було вкрадене з машини, що належить йому на праві власності. Скло, як заявив Степанов, йому потрібне негайно, і він його забирає в порядку самозахисту. Карцева працівники змусили проїхати в районне відділення ОВС, де ознайомили з наступними матеріалами: заявою про викрадення скла, документом, що посвідчувало маркування скла. Карцев вважав, що він правомірно придбав скло у невідомого і став його повноцінним власником і вилучати у нього скло ні хто не мав права.

Як слід вирішати справу? Яку участь приймають органи ОВС при захисті цивільних прав?

Завдання № 28

Громадянин Василенко звернувся в Адміністрацію Президента України про визнання недійсним акту сільської ради про відмову в надані йому в оренду ставу. Як вказувалось в заяві, після проведення конкурсу ставок був переданий в оренду зятю голови сільради, якій мешкає в місті, працює державним службовцем і лише інколи приїздить до села.

В прийняті заяви було відмовлено, оскільки Василенко не використав судового засобу захисту свого порушеного права.

Як слід вирішити спір? Чи правомірна відмова від прийняття заяви?

 

Формування вмінь: на практичному занятті студент повинен засвоїти питання поняття здійснення цивільних прав та виконання обов’язків. Знати межі здійснення цивільних прав.

 

НОРМАТИВНІ АКТИ ТА ЛІТЕРАТУРА:

Конвенція вiд 10.06.1925 № 17. Про відшкодування працівникам під час нещасних випадків на виробництві

Конституція України http://rada.gov.ua/

Цивільний кодекс України http://rada.gov.ua/

Господарський кодекс України http://rada.gov.ua/

Сімейний кодекс України http://rada.gov.ua/

Закон вiд 01.12.1994 № 266/94-ВР Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду

Постанова КМУ вiд 25.07.2007 № 963 Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу

Мінприроди України, Держкомлісгосп України; Наказ вiд 18.07.2007 № 332/262 Про затвердження Такс для обчислення розміру відшкодування збитків, завданих унаслідок порушення законодавства в галузі мисливського господарства та полювання (крім видів, занесених до Червоної книги України)

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Рішення вiд 14.08.2007 № 4 Про збільшення розміру відшкодування коштів за вкладами

Державне казначейство, Мінфін України; Наказ, Порядок вiд 04.02.2008 № 39 Про затвердження Порядку виконання Державним казначейством України рішень суду щодо відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури, а також судів

Єдиний державний реєстр судових рішень в Україні. - Режим доступу: http://www.reyestr.court.gov.ua/pls/apex/f?p=200:1:1440438390059619

Верховний Суд України; Постанова від 27.03.1992 №6 Про практику розгляду судами цивільних справ про відшкодування шкоди http://rada.gov.ua/

Верховний Суд України; Постанова від 31.03.95 N 4 Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди

Верховний Суд України; Постанова від 31.03.89 N 3 Про практику застосування судами України законодавства про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної злочином, і стягнення безпідставно нажитого майна

Верховний Суд України; Постанова від 29.12.92 N 14 Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками

Вищий господарський Суд України; Р оз'яснення від 01.04.94 N 02-5/215 Про деякі питання практики вирішення спорів пов'язаних з відшкодуванням шкоди http://rada.gov.ua/

Вищий господарський Суд України; Про стягнення збитків та моральної шкоди від 27.02.2007 № 10\81 http://rada.gov.ua/

Література:

Цивільне право: Підручник: У 2-х ч Ч.2.- К.: Вентурi, 1997.- 480 с.

Емельянов В.П. Гражданское право Украины: Практическое пособие: Практическое пособие.- 2-е изд., испр. и доп..- Х.: Консум, 1996.- 236 c

Цивільне право України. Частина перша: Підручник.- Х.: Право, 2000.- 368 c

Захист цивільних прав у суді.- Х.: Основа, 1995.- 256

Яковлев В. Ф. Структура гражданских правоотношений // Антология уральской цивилистики. 1925-1989. — М., 2001.

Сенчищев В. Й. Обьект гражданского правоотношения // Актуальные проблемы гражданского права. Сб. статей под ред. М. Й. Брагинского. — М., 1999.

Дудин А. П. Обтъект правоотношения: ВопросыІ теории. — Саратов, 1980.

Иоффе О. С. Правоотношение по советскому гражданскому праву. Спор-ньіе вопросьі учения о правоотношении. Избранные труды по гражданскому праву. — М., 2000.

Слесарев В. Л. Обьект й результат гражданского правоотношения. — Томск, 1980.

Брагинский М. Й. К вопросу о соотношении вещных й обязательствен-ньіх правоотношений // Гражданский кодекс России: Проблемы. Тео-рия. Практика: Сборник. — М., 1998. Тархов В. А. Гражданское правоотношение. — Уфа, 1993.

Цивільне та сімейне право України у запитаннях та відповідях: Навчальний посібник.- Х.: Одіссей, 2002.- 640 c.

Щодо охорони права спільної власності в нотаріальному процесі / С. Фурса, Є. Фурса // Право України. — 1999. — N 3. — С. 80-84.

Правова концепція нотаріальної діяльності щодо охорони прав громадян / С. Фурса // Право України. — 2000. — N 6. — С. 100-104

Правові ознаки, властиві законодавству про нотаріат / С. Фурса // Право України. — 2000. — N 4. — С. 94-96.

Новий Цивільний кодекс України: думки вчених / М. Коржанський, О. Литвак // Право України. — 2003. — N 9. — С. 126-127.

Деякі питання щодо юридичної природи поняття "зловживання правом" у цивільному праві / М.О. Стефанчук // Держава і право. Юрид. і політ. науки: Зб. наук. пр. — 2002. — Вип. 16. — С. 218-223.

Інтерес і суб'єктивне цивільне право / І. Бірюков // Право України. — 2004. — N 8. — С. 18-21.

Берлач Ю. Організаційні заходи протидії рейдерству в Україні // Підприємництво господарство і право. - 2007. - № 11

Богославець В. Цивільно-правова характеристика кола суб’єктів надання правової допомоги № 3

Богославець В. Фізична особа – суб’єкт надання правових послуг // Підприємництво господарство і право. - 2007. - №5

Мічурін Є. Обмеження майнових прав фізичних осіб у механізмі правового регулювання цивільних відносин // Підприємництво господарство і право. – 2008. - № 6.

Мічурін Є. Обмеження майнових прав фізичних осіб та їх охорона // Підприємництво господарство і право. – 2008. - № 8.

Підлубна Т. Поняття захисту суб’єктивних цивільних прав та інтересів // Підприємництво господарство і право. – 2008. - № 9

Ярова Т. Критерії розмежування способів захисту суб’єктивних цивільних прав та інтересів // Підприємництво господарство і право. – 2008. - № 8

Янчук А. Право (правомочність) на захист: поняття та правова природа // Підприємництво господарство і право. – 2009. - № 3. – С. 56-59

Головченко В., Головченко О. Теоретико-прикладні аспекти правоздатності та суб’єктивних прав особи // Право України. – 2009. – №5. – С. 82-87.

 

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1712; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!