Підсумковим контролем є залік, мета якого - перевірка засвоєння отриманих теоретичних знань, а також уміння використовувати їх при вирішенні конкретних завдань.



 

Опанування курсом «КОРМОВИРОБНИЦТВО»повинно забезпечувати необхідний рівень сформованості вмінь:

Назва рівня сформованості вміння Зміст критерію рівня сформованості вміння
1. Репродуктивний Вміння відтворювати знання, передбачені даною програмою
2. Алгоритмічний Вміння використовувати знання в практичній діяльності при розв’язуванні типових ситуацій
3. Творчий Здійснювати дослідницький пошук і використовувати знання для розв’язування нестандартних завдань та проблемних ситуацій

 

Програма навчальної дисципліни

 

Розділ І (модуль 1).  ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ КОРМОВИРОБНИЦТВА

 

Тема 1. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО КОРМИ.

Показники якості кормів. Класифікація кормових культур: зернофуражні та кормові бобові культури; кормові коренебульбоплоди; силосні та кормові баштанні культури; кормові капустяні (хрестоцвіті) культури; багаторічні злакові та бобові трави, однорічні злакові та бобові трави, нові кормові культури.

Класифікація кормів за технологічними ознаками, ботанічним складом, вмістом поживних речовин і впливом їх на організм тварин. Зелені кормові рослини і консервовані корми з них (пасовищна трава, гідропонний корм, силос, сінаж, штучно зневоднені корми); грубі корми (сіно, солома, полова, обгортки качанів); коренебульбоплоди, баштанні культури і продукти їх переробки (цукровий, напівцукровий буряк, кормовий буряк, морква, турнепс, картопля, топінамбур, гарбузи, кабачки та ін.); продукти переробки цукрової, крохмале-патокової, спиртової промисловості; зерно, насіння і продукти їх переробки - борошномельної, пивоварної, олійно-екстрактної промисловості. Корми тваринного походження: молоко, продукти його переробки, кормові продукти м’ясної та рибної промисловості. Кормові добавки: азотисті, мінеральні, вітамінні й ферментні. Корми мікробіологічного синтезу: комбіновані корми. Харчові відходи. Зоотехнічні вимоги до кормів. Порівняльна оцінка рослин за хімічним складом і поживністю. Якісні показники кормів. Оцінка поживності кормів за цукро-протеїновим співвідношенням, кормовими одиницями, кормопротеїновими та енергетичними кормовими одиницями тощо. Перетравність і засвоєність поживних речовин. Нітрати, допустимі норми їх вмісту в кормах. Поїдання кормів. Фактори, що впливають на склад і поживну цінність кормів.

 

Розділ ІI (модуль 2).ЛУЧНЕ КОРМОВИРОБНИЦТВО

Тема 2. БІОЛОГІЧНІ І ЕКОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОСЛИН СІНОКОСІВ ТА ПАСОВИЩ.

Основні життєві форми сінокосно-пасовищних рослин. Типи рослин за характером пагоноутворення і кореневої системи. Типи рослин за тривалістю життєвого періоду. Однорічні і багаторічні рослини. Трави озимого і ярого типу. Фази вегетації і скоростиглість багаторічних трав. Вегетативне і насіннєве розмноження. Цвітіння, запилення люцерни, конюшини, злакових трав, осок, формування насіння. Отавність трав. Фактори, які впливають на відростання трав після скошування та спасування .

Екологічні особливості рослин сінокосів і пасовищ. Кліматичні фактори, які впливають на ріст і розвиток рослин. Ріст і розвиток рослин в умовах затоплення. Зимостійкість. Посухостійкість. Ґрунтові фактори та їх значення в житті рослин. Біотичні і антропогенні фактори в житті рослин. Вплив глобального потепління на ріст та розвиток рослин.

 

Тема 3. РОСЛИНИ СІНОКОСІВ І ПАСОВИЩ

Порівняльна оцінка рослин за хімічним складом і поживністю. Кормова оцінка родин в цілому і основних господарських груп. Поділ рослин на господарсько-ботанічні групи: злакові, бобові, осоки, різнотрав’я; їх вплив на збалансованість одержаних кормів. Морфологічні, біологоекологічні особливості й господарська цінність важливих і найбільш поширених рослин сінокосів та пасовищ. Шкідливі і отруйні рослини луків, лікарські рослини, їх коротка характеристика.

 

 

Лабораторне заняття

Вивчення рослинності луків. Збір гербарію та снопового матеріалу.

 

Тема 4. КЛАСИФІКАЦІЯ ПРИРОДНИХ КОРМОВИХ УГІДЬ ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА.

Сучасний стан природних кормових угідь. Площі. Класифікація природних кормових угідь і розподіл їх за природними зонами. їх характеристика. Зміна рослинності луків під впливом природних факторів. Лучна стадія дернового процесу. Зміна рослинності під впливом діяльності людини. Інвентаризація і паспортизація природних кормових угідь.

 

Тема 5. СИСТЕМИ І ЗАХОДИ ЩОДО ПОЛІПШЕННЯ ПРИРОДНИХ КОРМОВИХ УГІДЬ.

Система поверхневого поліпшення луків. Основні заходи на сінокосах і пасовищах: розчистка дерев, чагарників, купин, хмизу, регулювання водного, повітряного режимів (снігозатримання, щілювання, дренаж), меліоративні заходи, боронування, фрезування, дискування тощо. Удобрення луків. Омолодження травостою, боротьба з бур’янами. Підсів трав. Поліпшення лісових пасовищ. Система корінного поліпшення природних кормових угідь. їх обстеження. Культурно-технічні роботи, меліоративні заходи. Основне удобрення. Особливості обробітку ґрунту. Польовий і лучний періоди створення луків. Кормові сівозміни. Підбір травосумішок для створення луків. Способи і строки посіву трав. Догляд за посівами трав. Прискорене залуження луків. Способи і строки залуження.

Практичне заняття

Ознайомлення з проведенням інвентаризації природних кормових угідь. Складання комплексу заходів щодо корінного та поверхневого поліпшення луків.

Тема 6. РАЦІОНАЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ СІНОЖАТЕЙ.

Значення сіна в годівлі тварин. Питома вага його в кормовому раціоні. Строки і висота скошування трав. Сінокосозміни. Методи заготівлі сіна. Технологія заготівлі розсипного сіна, техніка скошування і згрібання. Сушіння сіна. Скиртування і зберігання сіна. Облік сіна. Оцінка якості сіна за ГОСТом. Пресування сіна. Умови для одержання пресованого сіна. Подрібнене сіно. Технологія заготівлі сіна методом активного вентилювання. Прискорене сушіння сіна під полімерною плівкою. Сушіння трави на наземних пристосуваннях. Приготування вітамінного сіна та корму з гілок. Агробіологічні основи ефективного використання сіножатей.

Комплексна механізація заготівлі розсипного, подрібненого і пресованого сіна.

Сучасні технології заготівлі сіна.

Техніка безпеки під час заготівлі сіна. Економічна ефективність заготівлі різних видів сіна

 

Лабораторне заняття


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 484; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!