Система законодавства України про інтелектуальну власність.



Загальне законодавство:Конституція України;Цивільний кодекс України; Цивільний процесуальний кодекс України;Кримінальний кодекс України;Кримінально-процесуальний кодекс України;Митний кодекс України;Господарський процесуальний кодекс України;Кодекс законів про працю України.

Спеціальне законодавство у сфері охорони інтелектуальної власності складається із численних законодавчо-нормативних актів. Основними серед них є: Закон України „Про авторське право і суміжні права”; Закон України „Про охорону прав на винаходи і корисні моделі”; Закон України „Про охорону прав на промислові зразки”; Закон України „Про охорону прав на знаки для товарів і послуг”; Закон України „Про охорону прав на сорти рослин”; Закон України „Про захист від недобросовісної конкуренції”; Закон України „Про охорону прав на зазначення походження товарів”; Закон України „Про охорону прав на топографії інтегральних мікросхем» та інші нормативно-правові акти з цих питань.

Основні засади щодо регулювання правових відносин в інтелектуальній діяльності визначені в Конституції України.

Відповідно до ст.54 Конституції України: громадянам гарантується свобода літературної, художньої, наукової та технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності.

Частиною 1 статті 41 Конституції України передбачено право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися результатами своєї інтелектуальної та творчої діяльності

Згідно з частиною 1 статті 54 Конституції, громадянам гарантується свобода літературної, художньої, наукової творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності.

Відповідно до частини 2 статті 54 Конституції, кожен громадянин має право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності; ніхто не може використовувати або поширювати їх без його згоди, за винятками, встановленими законом.

Цивільний кодекс України присвячує питання захисту інтелектуальної власності Книгу четверту, глава 35-46, статті 418—508. ЦК надає роз'яснення таким поняттям як, інтелектуальна власність, об'єкти на суб'єкти права інтелектуальної власності, а також авторське право (глава 36), суміжні права (глава 37), наукове відкриття (глава 38), винахід, корисну модель та промисловий зразок (глава 39) тощо. Глава 43 ЦК присвячена праву інтелектуальної власності на комерційне найменування (статті 489—491).

Авторське право і суміжні права в законодавстві України представлено в Законі України «Про авторське право і суміжні права» (від 11 липня 2001 р.). Закон ґрунтований на міжнародних нормах використання творів, враховує сучасні тенденції правового регулювання як традиційних, так і нових об'єктів авторського права — наприклад, комп'ютерних програм, баз даних. До мінімуму зведено випадки бездоговірного використання творів. Уперше передбачено охорону суміжних прав. Йдеться про охорону прав тих, хто доносить створене авторами до публіки: виконавців, виробників фонограм і відеограм, організацій телерадіомовлення.

Закон України «Про охорону прав на промислові зразки» має таку саму структуру, що й Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», тому що їхні об'єкти мають багато спільного з погляду охорони прав на них. Недаремно в літературі можна зустріти пропозицію прийняти один Закон України «Про охорону прав інтелектуальної власності на винаходи, корисні моделі, промислові зразки».

Міжнародні договори до яких приєдналась Україна: Бернська конвенція (Паризький акт 1971 р.); Римська конвенція 1961 р.; Женевська конвенція 1974 р.; Договір ВОІВ про авторське право; Паризька конвенція, Стокгольмський акт; Договір про патентну кооперацію 1970 р.; Договір про патентне право 2000 р.; Мадридська угода 1891 р.; Мадридський протокол 1989 р.; Договір про закони щодо товарних знаків 1994 р.; Міжнародна конвенція про охорону нових сортів рослин; Будапештський договір 1977 р.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 574; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!