ВМІСТ ВАЖКИХ МЕТАЛІВ В БІОСФЕРІ ТА ШЛЯХИ ЇХ НАДХОДЖЕННЯ В ОРГАНІЗМ ТВАРИН



Збереження здоров’я тварин раціональними методами утримання, догляду та експлуатації з метою отримання якісної продукції тваринництва - головна мета гігієни і ветеринарної санітарії. Основними забруднювачами, що утворюються в результаті господарської діяльності людини, і негативно впливають на оточуюче середовище є сполуки вуглецю, сірки, азоту, важкі метали, різні органічні речовини, штучно виготовлені матеріали, радіоактивні елементи і багато інших речовин

Мета досліджень: провести моніторинг вмісту важких металів в біосфері та особливості їх надходження в організм тварин.

Дослідженнями вмісту основних токсичних елементів у воді (міді, цинку, кадмію, свинцю, стронцію) господарств центральних та північних областей України встановлено перевищення їх ГДК у 80 % проб води. Так, міді знайдено у 1,5–13,5 рази більше ГДК, цинку у 2–18 разів, свинцю у 1,2–4,5 рази. Після аварії на ЧАЕС Дніпровська система водопостачання міст і сіл стала джерелом надходження токсикантів в організм тварин 11 областей України. Оцінка стану зрошувальних вод і ґрунтів при поліелементному забрудненні важкими металами має дуже важливе значення .

Такі важкі метали як ртуть, арсен, кадмій свинець, цинк, селен дуже небезпечні, отруйні для рослин, мікроорганізмів і тварин. Навіть незначна їх кількість може негативно впливати на живі організми, і особливо на організм тварин та риб.

Основними джерелами забруднення водойм є недостатньо очищені стічні води промислових і комунальних підприємств, великих тваринницьких комплексів, відходи виробництва при розробці рудних копалин, води шахт рудників, обробці і сплаві лісоматеріалів, викиди водного і залізничного транспорту, відходи первинної обробки льону, пестициди .

Такі сполуки як арсен, свинець, кадмій, ртуть, хром, мідь, фтор, кадмій, нікель, олово, марганець, хром надходять в воду в результаті діяльності людини. Важкі метали входять до складу добрив, пестицидів сільськогосподарських угідь внесення в грунти яких становить більше ніж 200 тис. т мінеральних і 1123,7 тис. т органічних добрив. Перелік засобів захисту рослин з року в рік збільшується і сягає більше 130 найменувань, підвищуючи сумарне навантаження токсикантів на навколишнє середовище та організм тварин зокрема.

Таким чином, значне накопичення важких металів у біосфері проявляє шкідливий вплив як на навколишнє середовище так і на організм тварин, знижуючи якість отриманої продукції.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 585; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!