Тема 6. Склад і облік необоротних активів



План самостійної роботи

1. Характеристика та зміст ЩС)БО 7 "Основні засоби ".

2. Характеристика та зміст ЩС)БО 8 "Нематеріальні активи".

3. Характеристика та зміст ЩС)БО 10 "Дебіторська заборгованість ".

4. Документування господарських операцій нематеріаль­них активів. Амортизація нематеріальних активів.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Питання 1. Характеристика та зміст П(С)БО 7 "Ос­новні засоби"

Література: 5.7.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби" визначає методологічні засади формування в бухгалтер­ському облік}' інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необо­ротні матеріальні активи, а також розкриття Інформації про них у фінансовій звітності. Терміни, що наведено в положенні (стан­дарті) бухгалтерського обліку, мають таке значення.

Амортизація - систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корис­ного використання (експлуатації).

Вартість, яка амортизується - первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості.

рупа основних, засобів - сукупність однотипних за тех­нічними характеристиками, призначенням та умовами викорис­тання необоротних матеріальних активів.

Зменшення корисності - втрата економічної вигоди в су­мі перевищення залишкової вартості активу над сумою очікува­ного відшкодування.

Знос основних засобів - сума амортизації об'єкта основ­них засобів з початку його корисного використання.

Ліквідаційна вартість - сума коштів або вартість інших активів, яку підприємство очікує отримати від реалізації (лікві­дації) необоротних активів після закінчення строку їх корисного використання (експлуатації), за вирахуванням витрат, пов'яза­них з продажем (ліквідацією).

Основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або по­стачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим осо­бам або для здійснення адміністративних і соціально-куль­турних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного цик­лу, якщо він довший за рік).

Первісна вартість - історична (фактична) собівартість необоротних активів у сумі грошових коштів або справедливої вартості інших активів, сплачених (переданих), витрачених для придбання (створення) необоротних активів.

Переоцінена вартість - вартість необоротних активів після їх переоцінки.

Строк корисного використання (експлуатації) - очікува­ний період часу, протягом якого необоротні активи будуть ви­користовуватися підприємством або з їх використанням буде виготовлено (виконано) очікуваний підприємством обсяг про­дукції (робіт, послуг).

Для цілей бухгалтерського обліку основні засоби класи­фікуються за окремими групами (клас І Плану рахунків).

Первісна вартість об'єкта основних засобів складається:

а) для придбаних основних засобів - з суми, що сплачу­ють постачальникам активів (без непрямих податків) та витрат, безпосередньо пов'язаних з доведенням основних засобів до ста­ну, у якому вони придатні для використання із запланованою метою;

б) для побудованих основних засобів - із загальної суми витрат, пов'язаних з будівництвом.

У Примітках до фінансової звітності щодо кожної групи основних засобів наводиться така інформація:

1. Вартість (первісна або переоцінена), за якою основні засоби відображено в балансі.

2. Методи амортизації, що застосовуються підприємст­вом, та діапазон строків корисного використання (експлуатації).

3. Наявність та рух у звітному році.

Питання 2. Характеристика та зміст П(С)БО8 "Не­матеріальні активи"

Література: 5.8.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 "Немате­ріальні активи" визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про нематеріальні активи і незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні активи та роз­криття інформації про них у фінансовій звітності.

Нематеріальний актив - немонетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути Ідентифікований та утриму­ється підприємством з метою використання протягом періоду більше одного року (або одного операційного циклу, якщо він перевищує один рік) для виробництва, торгівлі, в адміністратив­них цілях чи надання в оренду іншим особам.

Незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні акти­ви - капітальні інвестиції у придбання, створення і модернізацію нематеріальних активів, використання яких за призначенням на дату балансу не відбулося.

Бухгалтерський облік нематеріальних активів ведеться щодо кожного об'єкта за такими групами:

• права користування природними ресурсами (право ко­ристування надрами, іншими ресурсами природного середови­ща, геологічною та іншою інформацією про природне середо­вище тощо);

• права користування майном (право користування земе­льною ділянкою, крім права постійного користування земель­ною ділянкою, відповідно до земельного законодавства, право користування будівлею, право на оренду приміщень тощо);

• права на комерційні позначення (права на торговельні марки (знаки для товарів і послуг), комерційні (фірмові) на­йменування тощо);

• права на об'єкти промислової власності (право на ви­находи, корисні моделі, промислові зразки, сорти рослин, поро­ди тварин, компонування (топографії) інтегральних мікросхем, комерційні таємниці, у т.ч. ноу-хау, захист від недобросовісної конкуренції тощо);

• авторське право та суміжні з ним права (право на літе­ратурні, художні, музичні твори, комп'ютерні програми, про­грами для електронно-обчислювальних машин, компіляції даних (бази даних), виконання, фонограми, відеограми, передачі (про­грами) організацій мовлення тощо);

• незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні акти­ви:

• інші нематеріальні активи (право на провадження дія­льності, використання економічних та інших привілеїв тощо).

Придбані (створені) нематеріальні активи зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю.

Первісна вартість придбаного нематеріального активу складається з ціни (вартості) придбання (крім отриманих торго­вельних знижок), мита, непрямих податків, що не підлягають відшкодуванню, та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з його придбанням та доведенням до стану, у якому він придатний для використання за призначенням.

Нарахування амортизації нематеріальних активів здійс­нюється протягом строку їх корисного використання, який вста­новлюється підприємством при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), але не більше 20 років.

Нематеріальний актив списується з балансу в разі його вибуття або внаслідок продажу, безоплатної передачі або не­можливості отримання підприємством надалі економічних вигод від його використання.

У Примітках до фінансової звітності щодо кожної групи нематеріальних активів з виділенням інформації щодо створе­них підприємством нематеріальних активів наводиться така ін­формація:

• вартість (первісна або переоцінена), за якою нематеріа­льні активи відображені в балансі;

• методи амортизації та діапазон строків корисного ви­користання нематеріальних активів;

• наявність та рух у звітному році.

Питання 3. Характеристика та зміст ЩС)БО 10 "Де­біторська заборгованість"

Література: 5.10.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 "Дебі­торська заборгованість" визначає методологічні засади форму­вання у бухгалтерському обліку інформації про дебіторську за­боргованість та її розкриття у фінансовій звітності.

Довгострокова дебіторська заборгованість - сума дебі­торської заборгованості, яка не виникає в ході нормального опе­раційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу.

У Примітках до фінансової звітності наводиться така інформація:

1) перелік дебіторів і суми довгострокової дебіторської заборгованості;

2) перелік дебіторів і суми дебіторської заборгованості пов'язаних сторін, з виділенням анутріпшьогрупового сальдо дебіторської заборгованості;

3) склад і суми статті балансу "Інша дебіторська заборго­ваність";

4) метод визначення величини резерву сумнівних боргів;

5) сума поточної дебіторської заборгованості за продук­цію, товари, роботи, послуги в розрізі її класифікації за строка­ми Ііепогашення;

6) залишок резерву сумнівних боргів за кожною статтею поточної дебіторської заборгованості, його утворення та вико­ристання у звітному році.

Питання 4. Документування господарських операцій нематеріальних активів. Амортизація нематеріальних ак­тивів

Література: 5.8; 9, с. 205, 206, 214,215.

Обов'язковою ознакою нематеріального активу є від­сутність матеріальної форми, по відношенню до будь-якого об'єкта, що приймається на облік, проте, повинні бути документи, що його ідентифікують, тобто підтверджують існування самого об'єкта та права підприємства на його використання в тій чи іншій формі. До таких документів відносяться, насамперед, документи, що описують нематеріальний актив або порядок його викорис­тання, а також документи, що підтверджують ті чи інші майнові права підприємства. При цьому право на нематеріальний актив не пов'язано з правом власності на матеріальний об'єкт, в якому він виражений, наприклад, матеріальний носій програм для ЕОМ.

Право користування землею приймається на облік на під­ставі оформленої відповідно до встановленого законодавством по­рядку документації, що підтверджує право підприємства на земе­льну ділянку. Право на винахід, корисні моделі, промислові зразки підтверджується відповідними патентами та ліцензійними догово­рами. Що саме стосується ноу-хау, то підприємство повинно ма­ти повний вербальний або винахідний опис. Підтвердженням права на товарний знак є свідоцтво або договір уступки, зареєс­трований належним чином. Геологічна та інша інформація про надра представляється у вигляді геологічних звітів, карт та ін­ших матеріалів.

Для документування операцій з обліку нематеріальних активів використовують типові форми документів для обліку основних засобів (де зазначають поряд з назвою документа "НА"), до яких додаються документи, що описують сам об'єкт або порядок його використання, а також документи, що підтвер­джують ті або інші майнові права підприємства. Наприклад, у випадку придбання будь-яких авторських прав відображення їх в обліку може бути здійснене лише на підставі договору з юри­дичною або фізичною особою - продавцем цих авторських прав.

Типові форми первинних документів по обліку основних засобів затверджені наказом Міністерства статистики України від 29.12.95 № 352.

Надходження І оприбуткування будь-якого об'єкта нема­теріальних активів на підприємстві мають підтверджуватися відповідними первинними документами, в яких наводяться де­тальна характеристика об'єкта, його первісна вартість, строк ко­рисного використання, норми зносу (амортизації), місце, де буде використовуватися об'єкт.

Зарахування нематеріального активу на баланс здійсню­ється на підставі акта про його отримання, після оформлення інвентарної картки обліку нематеріального активу. В акті, зок­рема, має бути зазначено:

• назву підприємства;

• назву об'єкта нематеріальних активів;

• його коротку характеристику;

• структурний підрозділ, у якому даний нематеріальний актив буде використовуватись;

• спосіб придбання нематеріального активу;

• термін корисного використання;

• перелік документації, що свідчить про придбання (створення) нематеріального активу;

• висновок комісії з обгрунтуванням строку корисного використання нематеріального активу;

• відомості про матеріальні носії, на яких нематеріаль­ний актив був отриманий.

документальне оформлення надходження нематеріаль­них активів залежить від того, створені вони силами підприємс­тва чи придбані у інших осіб

Факт передачі підприємству прав на них повинен підтверджуватися договором передачі прав, зо якого додаються акти приймання-передачі матеріальних носіїв, які містять об'єкти інформації

Розроблені своїми працівниками або сто­ронніми спеціалістами, які залучалися по договору підряду

Право власності повинно підтверджува­тись документами, які свідчать про про­ведення і завершення робіт по створенню даного об'єкта нематеріальних активів (акти приймання-здачі результатів робіт або акти передачі виконуваних замов­лень)                                                    

У процесі експлуатації нематеріальні активи зношуються.

Амортизація нематеріальних активів - постійне спи­сання вартості нематеріальних активів у процесі їх виробничого використання. Вона покликана компенсувати затрати, понесені підприємством при їх придбанні, і забезпечити формування джерела фінансування майбутніх придбань відповідних активів.

Амортизаційні відрахування проводяться щомісячно, починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому актив став придатний для використання, і закінчується з місяця, наступного за місяцем вибуття. Протягом строку корисного використання об'єкта нематеріальних активів амортизація його не зупиняєть­ся, окрім випадків консервації підприємства. Нарахування амор­тизаційних відрахувань не залежить від фінансового результату діяльності підприємства.

Амортизація нараховується протягом строку корисного використання нематеріального активу, але не більше 20 років, за методом, самостійно обраним підприємством, виходячи з умови

отримання майбутніх економічних вигод. Проте, якщо такі умо­ви визначити неможливо, використовують лінійний метод.

Порядок застосування методів амортизації визначається згідно і П(С)БО 7 "Основні засоби".

Під час розрахунку вартості, яка амортизується, ліквіда­ційна вартість нематеріальних активів прирівнюється до нуля, крім випадків:

. коли існує невідновне зобов'язання іншої особи щодо придбання цього об'єкта наприкінці строку його корисного ви­користання;

• коли ліквідаційна вартість може бути визначена на підставі інформації існуючого активного ринку і очікується, що такий ринок існуватиме наприкінці строку корисного викорис­тання цього об'єкта.

Строк корисного використання нематеріального активу та метод його амортизації переглядаються в кінці звітного року, якщо в наступному періоді очікуються зміни строку корисного використання активу або зміни умов отримання майбутніх еко­номічних вигод.

Амортизація нематеріального активу нараховується, ви­ходячи з нового методу нарахування амортизації і строку вико­ристання, починаючи з місяця, наступного за місяцем змін.

-. Нарахувати амортизацію нематеріальних активів ЗАТ 'Поділля" прямолінійним методом за вересень поточного року. Дані для виконання.

Розрахунок амортизації нематеріальних активів ЗАТ "Поділля" за вересень 200__р.

№ з/п Найменування нематеріальних активів Строк корис­ного викори­стання, років Первісна вартість об'єкта, грн. Сума аморти­зації за вере­сень, грн.
1 Ліцензія на здійснення будівельної діяльності 3 3000 7
2 Право користування брокерським місцем 1 350 ?
3 Сертифікат якості продукції, що вироб­ляється 2 200 ?
4 Програма автоматиза­ції бухгалтерського обліку 5 750 ?

Разом


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 434; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!