Порядок виконання лабораторної роботи



ЧАС ВИМІРУ (t, одиниця виміру с) - час, вибраний користувачем і встановлений за допомогою кнопки «РЕЖИМ».

КІЛЬКІСТЬ ВІДЛІКІВ (IV, безрозмірна величина) - кількість імпульсів, що зареєстровані під час виміру. При вимірюванні рівня фону кількість відліків зазначено Nф.

ШВИДКІСТЬ ЛІЧБИ (І, одиниця виміру і/с) - кількість імпульсів, що реєструються за 1 с. При вимірюванні фону швидкість лічби зазначається Іф.

' Величина І визначається за формулою:

І=N/t, [І/с] (1).

ГРАДУЮВАЛЬНИЙ КОЕФІЦІЄНТ (Ка, одиниця виміру с*Ки/кг) – коефіцієнт, що зв'язує швидкість лічби І з питомою активністю Ат. Значення Ка вибирається в залежності від речовини по таблицям.

ПИТОМА АКТИНВНІСТЬ (Аm, одиниця виміру Ки/кг) - відношення активності радіонукліду в зразку до маси зразка. Величина активності може бути віднесена до об'єму зразка (тоді одиниця виміру Ки/л). Величина Ат визначається за формулою:               

Am=Ka(l-Iф-lк),  [Ки/кг] (2).

де; t - загальна швидкість лічби (бета-частинки від впровадженого радіонукліду фон бета частки, зумовлені наявністю радіоактивного елементу «Калія-40»)Іф - швидкість лічби для фону (вода), Ік - швидкість лічби радіоактивного елементукКалія-40» (таблична величина, встановлена для окремих видів продуктів харчування). Вклад природного радіонукліду «Калій-40» слід враховувати у випадку, якщо наявність «Калія-40» викликає істотні зміни величини питомої активності, що вимірюється.

Хід роботи:

1. Для виміру радіоактивного фону у свинцевий будиночок вміщуємо кювету з дистильованою водою. Встановлюємо 5 режим виміру. (=> 1 = 1000 с)

2. Натискаємо кнопку «ПУСК». Вмикаємо перемикач звукової сигналізації. По закінченні часу виміру знімаємо показання фонових відліків Кф. За підсумками;виміру обчислюємо швидкість лічби бета-імпульсів для фону Іф за формулою (1).

З. Вміщуємо у свинцевий будиночок кювету з пробою. Встановлюємо 5 режим вимірювання. (=>1=4 000 с)

4. Натаскаємо кнопку «ПУСК». Вмикаємо перемикач звукової сигналізації. По закінченні часу виміру знімаємо показання відліку N. За підсумками виміру обчислюємо швидкість лічби бета-імпульсів для проби І за формулою (1).

5. Обчислюємо питому активність бета-часток у пробі за формулою (2).

6. Робимо висновок про ступінь радіоактивного забруднення проби, порівнявши отриману питому активність проби з допустимим рівнем вмісту радіонуклідів,у продуктах харчування (НРБУ - 97).


 

Лабораторна робота № 3

Оцінка екологічної ситуації за допомогою екологічних карт

Мета роботи: ознайомлення з екологічною ситуацією території за допомогою екологічних карт. і

Зміст роботи:

1. Вивчення екологічних карт.

2. Опис екологічної ситуації на обраній території або в обраному місті.

Загальна частина:

Базою для оцінки характеру забруднення компонентів природа на певних територіях, вивчення поведінки елементів-забруднювачів у природному середовищі та розробки заходів по реабілітації території є екологічне картографування. Екологічні дослідження, що спираються на картографічне моделювання, супроводжуються збиранням, накопиченням та опрацюванням значних обсягів різнопланової фактологічної та картографічної інформації про стан навколишнього середовища.

Екологічні карти характеризуються надзвичайно широким діапазоном відтвореної інформації щодо природно-антропогенних. процесів та об'єктів, особливостей просторового розподілу наслідків взаємодії природних та антропогенних факторів.

Сьогодні при створеній екологічних карг найчастіше використовують геоінформаційні системи (ПС). Геоінформаційна система - це апаратно-програмний комплекс, спрямований на збір, накопичення, обробку, відновлення, поширення просторово орієнтованих даних для розв'язання задач аналізу, прогнозування и управління навколишнім середовищем.

ПС можуть інтегрувати і використовувати різнорідну інформацію з різних джерел. Це можуть бути наявні паперові карти, плани, креслення і схеми, від скановані та оцифровані, дані космічного та аерознімання, що мають велику інформаційну місткість та є найбільш актуальними.

Оцінюючи екологічні ситуації при складанні екологічних карт, використовують такі поняття, як екологічне навантаження, рівень техногенного навантаження.

Розрізняють кілька видів екологічних; ситуацій: критичні (кризові), складні, помірної складності, близькі до нормальних (початково негативні) та нормальні (умовно нормальні).

Хід роботи

1. Обрати територію, регіон або місто дня оцінки екологічної ещуації.

2. За допомогою екологічних карт оцінити екологічну ситуацію обраної території за . характеристиками, наведеними в екологічних картах, такими як :

- загальна екологічна ситуація,

- забруднення природного середовища,

- екологічні проблеми природних вод,

- стан питної води,

- екологічні проблеми атмосферного повітря,

- агроекологічна оцінка ґрунтів,

- радіаційна небезпека,

- еколого-економічне зонування території,

- еколого-економічна збалансованість території та ін..

3. Результати оцінки внести в протокол та зробити висновки щодо стану території.


Дата добавления: 2021-07-19; просмотров: 88; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!