Закони, нормативно-правові акти



1. Конституція України // ВВР. – 1996. - № 30. – Ст. 141.

2. Закон України «Про звернення громадян» від 2.11.1996/ ВВР, 1996, №47, ст. 256

3. Закон України «Про місцеві державні адміністрації » від 9 жовтня 1999 / ВВР. – 1999. - № 20-21. - ст. 190; в останній редакції від 16.02.2010 р.

4. Закон України «Про державну виконавчу службі від 24 березня 1998р. // ВВР. – 1998. - № 36-37. – Ст. 243; в останній редакції від 16 січня 2007 р.

5. Закон України «Про столицю України - місто-герой Київ» від 15.01.1999/ ВВР, 1999, № 11, ст. 79.

6. Закон України «Про Кабінет Міністрів України» від 16 травня 2008р. // ВВР. – 2008. - № 25. – Ст. 241.; в останній редакції від 31.12.2009р.

7. Закон України «Про Кабінет Міністрів України» від 7 жовтня 2010р. // Голос України. – 13.10.2010. - № 191.

8. Рішення конституційного суду України «…щодо відповідності конституції України (конституційності) Закону України «Про внесення змін до Конституції України» від 8 грудня 2004 р., від 30 вересня 2010р. // Офіційний вісник України. – 01.10.2010. - № 72/1 Спеціальний вис пук / стор. 7, стаття 2597.

9. Указ Президента України «Про загальне положення про міністерство, інші центральні органи державної виконавчої влади» // Урядовий кур’єр. – 1996. – 28 березня. - № 58-59.

Основна

1. Аверянов В. Система органів виконавчої влади: проблеми реформування у світлі конституційних вимог // Право України. – 2003.- № 9. – С.2430.

2. Аверянов В. Уряд у механізмі поділу влади: недосконалість вітчизняної конституційної моделі // Право України. – 2005. № 4. – С.10-15.

3. Дахова І. Поняття виконавчої влади та її місце в державному механізмі України (конституційний аспект) // Право України. – 2002. № 12. – С.23-27.

4. Єрмолін В. До питання про співвіднесення понять виконавчої влади і державного управління // Право України. – 2002. № 9. – С.8-14.

5. Кафарський В. Правові засади функціонування Кабінету Міністрів України // Право України.-2006.-№61.-С.16-19.

6. Коваленко А.А. Розвиток виконавчої влади в Україні на сучасному етапі: теорія  і практика: Монографія / Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2002.- 509 с.

7. Пахомов І. Конституція України і виконавча влада // Право України. – 2002.- № 9. – С.38-40. - 34

Додаткова

1. Авер”янов В. Виконавча влада в Україні та її правове регулювання // Вісник Академії правових наук України. - Харків, 2003.- № 2(23)- 3(33).- С.238-253.

2. Авер”янов В. Український уряд у вимірі конституційно-правових вимог // Вибори і демократія. 2004.- № 2. – С.58-65.

3. Державне управління: проблеми адміністративно-правової теорії та практики / За заг.ред.В.Б.Авер”янова – К.:Факт, 2003.- 384 с. (С.73-100). 

4. Коваленко А. У чому сила виконавчої влади: особливості її функціонування в перехідному суспільстві // Віче, 2004.- №7.- С.46-50. 

5. Коліушко І., Тимощук В. Про запровадження у сферу виконавчої влади посад державних політичних діячів // Право України. – 2000. № 2. – С.1013.

6. Коліушко І. Виконавча влада та проблеми адміністративної реформи в України. Монографія. – К.Факт, 2002.- 260с. (С.11-57). 

7. Конституційно-правові засади становлення української державності / В.Я Тацій, Ю.М.Тодика, О.Г.Данилян та ін.; За ред. акад. НАН України В.Я.Тація, акад. АПрН України Ю.М.Тодики.- Х.:Право, 2003.- 328 с. (208-231).

8. Органи державної влади України: Монографія / За ред. В.Ф. Погорілка. - К.: Ін-т держави і права ім.В.М.Корецького НАН України, 2000.-248с

 

Тема № 13

Органи судової влади України

( 2 години )

 

Місце проведення: кабінет правознавства.

Форма заняття: усне опитування, заповнити пропуски слів (словосполучень) у наведеному положенні Конституції України; «формули», ситуативні тести (задачі).

Обгрунтування теми: Судова влада являє собою одну із самостійних гілок державної влади, яка є неодмінним елементом функціонування державної влади у будь-якій країні. Її існування в системі стримувань і противаг блокує переростання демократичної держави у тоталітарну. Разом з іншими гілками влади вона є складовою народовладдя та має всі ознаки державної влади: рішення, що приймаються судовими органами в межах своєї компетенції є обов’язковими для всіх державних органів, посадових осіб і громадян; судові органи застосовують різноманітні види державного примусу; є формою соціального регулювання у відповідній сфері суспільних відносин. Здійснення судової влади уособлюються у діяльності відповідних державних органів – судів, які покликані забезпечувати конституційну законність, реалізацію основних прав і свобод людини і громадянина, захист, забезпечення конституційного ладу нашої держави, прав і законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Мета заняття: Викласти основоположні питання судової влади, як самостійної гілки державної влади, сутності, функціонального призначення органів судової влади, конституційно-правових засад їх функціонування в Україні. Визначити поняття, характерні ознаки судової влади. Охарактеризувати систему органів судової влади в Україні їх основні функції і повноваження. Проаналізувати конституційні засади побудови і функціонування судової влади в Україні, конституційно-правового статусу органів судової влади України.

 

1. Поняття судової влади.

- Характерні риси та функції судової влади.

2. Судова система України.

- Конституційні принципи судоустрою.

- Конституційні засади судочинства.

- Конституційні основи статусу суддів.

3. Конституційно-правовий статус Конституційного Суду України.

- Порядок формування Конституційного суду.

- Завдання, функції та повноваження Конституційного Суду України.

-  Форми звернень до Конституційного Суду України.

- Суб’єкти права на звернення до Конституційного Суду України.

- Рішення та висновки Конституційного Суду України.

Ключові терміни :

Апеляційний суд – судовий орган, призначений для розгляду скарг на ухвалені судами першої інстанції вироки, які не набрали законної сили, а також на рішення судів першої інстанції та суддів місцевих судів.

Голова Верховного Суду України – посадова особа, яка очолює Верховний Суд України.

Господарський суд – судовий орган, що здійснює правосуддя в господарських відносинах.

Конституційна юрисдикція – компетенція судових органів щодо здійснення конституційного контролю.

Конституційне судочинство – порядок розгляду і вирішення справ у конституційних судах.

Конституційний суд України – єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні, який вирішує питання про відповідальність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.

Місцевий суд – в Україні загальна назва судових органів у системі загальної юрисдикції, що здійснюють правосуддя в межах району, міста (крім міст районного підпорядкування), району в місті, кількох районів або району та міста одночасно.

Незалежність суддів – конституційний принцип правосуддя в демократичних державах, який означає, що у здійсненні правосуддя судді не залежні від будь-якого впливу, нікому не підзвітні і підпорядковуються лише закону.

Оскарження судового рішення – скарга сторін судового процесу до суду вищої інстанції на рішення у справі суду нижчої інстанції з проханням його переглянути.

«Офіційний Вісник України» - щотижневе офіційне видання нормативно-правових актів України , внесених до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.

Правосуддя – форма державної діяльності, яка полягає у розгляді й вирішенні судами справ на основі права віднесених до їх компетенції.

Принципи судочинства – конституційно закріплені основоположні засади розгляду і вирішення судових справ.

Статус судді – правове становище (сукупність прав, обов’язків і відповідальності) судді.

Суддівське самоврядування – згідно із Законом України «Про органи суддівського самоврядування» - «колективне вирішення професійними суддями питань внутрішньої діяльності судів» (ч. 2 ст. 1)

Суддівський імунітет – встановлена законом юридична недоторканість суддів як носія судової влади, яка означає, що він не може бути притягнений до кримінальної відповідальності, затриманий чи заарештований без згоди спеціально уповноваженого на те органу.

Суддя – посадова особа держави, яка наділена повноваженнями здійснювати правосуддя і діє на професійних засадах.

Суди загальної юрисдикції – судові органи, що здійснюють правосуддя шляхом розгляду на вирішення в судових засіданнях кримінальних, цивільних, господарських, адміністративних та інших справ.

Судова влада – відповідно до теорії поділу влади одна з трьох самостійних і незалежних гілок державної влади ( поряд із законодавчою і виконавчою), яка є сукупністю повноважень зі здійсненням правосуддя.

Судова законодавча ініціатива – офіційне внесення судовим органом законопроекту до парламенту з метою його розгляду та прийняття парламентом як закону.

Судова система – сукупність органів судової влади в державі.

Судовий конституційний контроль – конституційний контроль, здійснюваний конституційними судами або судами загальної юрисдикції.

Судовий процес – розгляд і вирішення судових справ.

Судоустрій – встановлена законодавством організація судової влади держави.

Судочинство – форма здійснення судової влади держави, основним змістом якої є встановлений законом порядок розгляду і вирішення судових справ.

Юрисдикція – предметна і просторова сфера діяльності суду із розгляду і вирішення кримінальних, цивільних, адміністративних та інших категорій справ.

Самостійна робота

1) В зошиті або в спеціальному словнику термінів записати формулювання основних термінів, визначених програмою: апеляційний суд, Голова Верховного Суду України, господарський суд, конституційна юрисдикція, конституційне судочинство, Конституційний суд України, місцевий суд, незалежність суддів, оскарження судового рішення, «Офіційний Вісник України», правосуддя, принципи судочинства, статус судді, суддівське самоврядування, суддівський імунітет, суддя, суди загальної юрисдикції, судова влада, судова законодавча ініціатива, судова система, судовий конституційний контроль, судовий процес, судоустрій, судочинство, юрисдикція.

2) Ознайомитись із змістом розділів Конституції України : Розділ VIII Правосуддя, Розділ І Загальні засади (ст.6,ст.19), Розділ ІІ Права,свободи та обов’язки людини і громадянина (ст. 59,60,62,63), Розділ IV Верховна Рада України (ст. 85 ч.26,27; ст.92 ч.14), Розділ V Президент України (ст. 106 ч. 22,23,27 ;ст. 111 ч.6), Розділ X Автономна Республіка Крим (ст. 136 ч.5),Розділ XIII Внесення змін до Конституції України (ст.159), Розділ XV Перехід положення (ч. 12,13) та Розділом ІІІ Главою 8 (ст.39-40) Правосуддя та органи прокуратури в Автономній Республіці Крим Конституції Автономної Республіки Крим та законами України в яких конкретизуються, розвиваються положення Основного Закону.

3) Схематично зобразіть: «Структура органів судові влади України»; «Конституційний Суд в системі органів державної влади».

 

ТВОРЧО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАВДАННЯ

Проаналізувати Рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 1998 року щодо відповідності Конституції України «Про вибори народних депутатів України» («Право України», 1998,№4, с.107-108), дайте аргументовану відповідь у чому в даному конкретному випадку, проявляється роль Конституційного Суду України як органу судової влади?

ПРАКТИКУМ

ЗАДАЧА 1

На засідання Конституційного Суду України 15 червня було присутніх на п'ять суддів Конституційного Суду України менше від конституційного складу суддів Конституційного Суду України. На цьому засіданні розглядалось питання щодо відкриття провадження у справі в Конституційному Суді України за конституційним зверненням. За рішення про відмову у відкритті такого провадження проголосувало на два судді Конституційного Суду України більше від мінімальної кількості суддів, присутність яких необхідна, щоб засідання Конституційного Суду України було повноважним.

Встановіть, на скільки голосів суддів Конституційного Суду України подано більше за це рішення від мінімальної кількості голосів, що необхідна для його прийняття. (….)

ЗАДАЧА 2

Верховна Рада України призначає суддів Конституційного Суду України. За кандидатуру К. проголосовано так: "утримались" - народні депутати у кількості, що дорівнює різниці між кількістю народних депутатів, які можуть прийняти рішення про обрання особи суддею Конституційного Суду, і кількістю народних депутатів, які можуть внести пропозицію щодо кандидатури на посаду судді Конституційного Суду; "проти" - народні депутати в кількості, що відповідає мінімальній кількості суддів Конституційного Суду, які можуть обрати Голову Конституційного Суду, якщо у засіданні Конституційного Суду бере участь на два судді менше від конституційного складу; "за" - усі інші депутати. Вкажіть, на скільки голосів народних депутатів подано більше від мінімальної кількості голосів, необхідних для обрання К. суддею Конституційного Суду України, якщо на засіданні Верховної Ради присутні 96 відсотків її конституційного складу. (….)

Рекомендована література


Дата добавления: 2021-07-19; просмотров: 93; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!