Теоретичні основи конституції.



- Філософські, історико-культурні та соціально-економічні передумови виникнення інституту «основного закону держави».

- Поняття та сутність конституції.

- Юридичні властивості конституції.

- Функції конституції.

- Предмет та межі конституційного регулювання.

- Структура конституції.

- Норми конституції.

- Конституційні закони.

Види конституцій, їх структура.

Зміст та структура Конституції України.

Поняття та форми реалізації конституції. Суб'єкти реалізації конституції.

- Реалізація конституції України.

Конституційні закони.

6. Поняття та система правової охорони конституції.

- Нормативно-правові гарантії правової охорони конституції України.

- Конституційний контроль та конституційний нагляд.

-  Конституційно-правова відповідальність.

- Основні гарантії системи правової охорони Конституції України ( порядок внесення змін до Конституції України, конституційна відповідальність, конституційний контроль та ін.).

Конституційний Суд України – єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні.

Діяльність інших суб’єктів конституційного права у справі охорони Конституції України.

Ключові терміни :

Безпосередня ( пряма ) дія конституції – одна з властивостей конституції як основного закону держави.

Верховенство закону – вища юридична сила акта, що має форму закону, стосовно нормативно-правових актів інших суб’єктів нормо-встановлення - глави держави, органів виконавчої влади,автономних утворень , органів місцевого самоврядування.

Гнучка конституція – конституція, що змінюється і доповнюється в напрямку звичайної законодавчої процедури.

Договірна конституція – конституція, прийнята шляхом укладання договору між суб’єктами конституційного права.

Жорстка конституція – конституція, що змінюється і доповнюється у складнішому, ніж звичайна законодавча процедура, порядку.

Змішана конституція – конституція, що поєднує в собі елемент гнучкої і жорсткої конституції.

Кодифікована конституція – конституція, що є єдиним писаним актом, норми якого регулюють усі основні питання сфери конституційно-правових відносин.

Конституційна криза – невідповідність положень конституції конкретної держави реаліям і потребам її суспільно-політичного життя, яка робить неможливим подальше існування конституційної системи в незмінному вигляді.

Конституційна реформа – зміна конституції або зміна її основних положень.

Конституційні принципи – закріплені в конституції загальні основоположні засади, відповідно до яких вона виступає як система правових норм і здійснюється регулювання суспільних відносин.

Конституційність – відповідність актів і дій нормам і принципам конституції як основного закону держави.

Конституціоналізація – закріплення яких-небудь положень у тексті конституції.

Конституціоналізм – державне правління, що ґрунтується на конституції; політико-правова теорія, яка обґрунтовує необхідність державного управління на основі конституції.

Конституція – система правових норм конкретної держав, що закріплюють засади організації економічного, соціального, політичного і духовного життя суспільства, визначають організацію і функціонування державної влади та основи взаємовідносин держав і особи.

Набрання чинності – початок дії нормативно-правового акта.

Народна конституція – конституція прийнята безпосереднім (на референдумі) або опосередкованим (представницькою установою – установчими зборами,парламентом) волевиявлення народу.

Не кодифікована конституція – конституція, норми якої містяться або в актах, або в багатьох різних джерелах права.

Октроїрувана конституція – конституція, введена одностороннім актом глави держави.

Писана конституція – конституція, що є єдиним актом або системою із кількох актів.

Постійна конституція – конституція, що має необмежений строк дії.

Преамбула – вступна частина законодавчого або іншого правового акта, міжнародного договору, декларації тощо, в якій зазвичай викладаються спонукальні мотиви, обставини та цілі його видання або укладення.

Реалізація конституції – втілення норм конституції у практичних діях суб’єктів конституційно-правових відносин (органів державної влади, органів місцевого самоврядування, та їх посадових та службових осіб, громадян та ін..)

Структура конституції – сукупність складових конституції.

Тимчасова конституція – конституція, що має обмежений строк дії.

Фактична конституція – суспільні відносини, врегульовані нормами конституції.

Фіктивна конституція – конституція, положення якої не відповідають реальному стану суспільних відносин.

Форма конституції – спосіб організації і зовнішнього вияву конституційних норм.

Формальна конституція – конституція як система правових норм, що регулюють суспільні відносини сфери дії конституційного права.

Юридична конституція – конституція як система правових норм, що регулюють суспільні відносини сфери дії конституційного права.

Юридична сила нормативно-правового акту – властивість нормативно-правового акта, що визначається його співвідношенням за ступенем впливу з іншими актами.

Самостійна робота

1) В зошиті або в спеціальному словнику термінів записати формулювання основних термінів, визначених програмою: безпосередня ( пряма ) дія конституції, верховенство закону, гнучка, договірна конституція, жорстка конституція, змішана конституція, кодифікована конституція, конституційна криза, конституційна реформа, конституційні принципи, конституціоналізація, конституційоналізм, конституція, набрання чинності, народна конституція, некодифікована конституція, октроїрувана конституція, писана конституція, постійна конституція, преамбула, реалізація конституції, структура конституції, тимчасова конституція, фактична конституція, фіктивна конституція, форма конституції, формальна конституція, юридична, юридична сила нормативно-правового акту.

2) Схематично зобразить «Види конституцій за класифікаційними чинниками». Схематично зобразить «Юридичні властивості Конституції України»

ПРАКТИКУМ

ЗАДАЧА 1

На засіданні Верховної Ради розглядається схвалений на попередній сесії законопроект про внесення змін до розділу четвертого Конституції України. При голосуванні частина народних депутатів у кількості, що дорівнює різниці між кількістю народних депутатів, які можуть подати законопроект про внесення змін до розділу першого Конституції України, і кількістю народних депутатів, які можуть подати законопроект про внесення змін до розділу дев'ятого Конституції України, утримались; група народних депутатів у кількості, що дорівнює різниці між кількістю народних депутатів, які можуть попередньо схвалити зміни до розділу дев'ятого Конституції України, і кількістю народних депутатів, які можуть прийняти рішення про створення тимчасової слідчої комісії, проголосували проти; всі інші депутати проголосували "за". Скільки голосів народних депутатів не вистачило для прийняття рішення про внесення змін до розділу четвертого Конституції України, якщо до Верховної Ради обрано 445 народних депутатів, а на засіданні Верховної Ради присутні 90 відсотків народних депутатів від конституційного складу Верховної

Ради України? (.... )

ЗАДАЧА 2

До Верховної Ради України обрано 448 народних депутатів, повноваження яких визнані та не припинені у встановленому законом порядку. На пленарне засідання з'явилось 399 народних депутатів. У голосуванні з питання про перенесення столиці України з м. Києва до м. Черкас (відповідний законопроект подали 303 народні депутати) взяло участь 345 депутатів. За прийняття цього рішення проголосувало 298 депутатів.

Скільки голосів не вистачило для прийняття цього рішення?(…..)

 

Рекомендована література

 Закони, нормативно-правові акти

1.1. Акт проголошення незалежності України // Відомості Верховної Ради України - 1991.- № 38.- Ст. 502.

1.2. Декларація про державний суверенітет України // Відомості Верховної Ради УРСР.- 1990.- № 31. Ст. 429. 14

1.3. Конституція України. Конституція Автономної Республіки Крим. Зб. нормат. актів.- К.: Юрінком Інтер, 1999. – 96 с.

1.4. Конституція України. Текст Основного закону з офіційним тлумаченням Конституційного Суду. Огляд і коментарі В.Ф.Погорілка та В.Л.Федоренка. – К.: Наук. Думка, 2006. – 212с.

1.5. Конституційне законодавство України (законодавчі акти, коментарі, офіційне тлумачення): Збірник нормативних актів / Автори-упорядники: С.В.Лінецький, М.І.Мельник, А.М.Ришелюк. – К.: Атіка, 2000. – 896с.

1.6. Закон України «Про прийняття Конституції України і введення її в дію» від 28 червня 1996р. // Відомості Верховної Ради України, 1996. - №30. - С. 142.

1.7. Закон України «Про затвердження Конституції Автономної Республіки Крим» від 23 грудня 1998р. // Відомості Верховної Ради України, 1999. - № 5-6. - С. 43.

1.8. Закон України «Про внесення змін до Конституції України» від 8 грудня 2004р. // Відомості Верховної Ради України, 2005. - № 2. - С. 44.

1.9. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Барабаша О.Л. щодо офіційного тлумачення ст.94 та ст.160 Конституції України (справа про набуття чинності Конституції України). – В кн.: Конституційний Суд України: Рішення. Висновки. 1997-2001. Кн. 1 / Відповід. редакт. канд..юрид.наук. П.Є.Євграфов. – К.:Юрінком Інтер, 2001.- С.39-42. 

1.10. Рішення Конституційного Суду України у справі про здійснення державної влади народом від 05.10.2005// Урядовий кур’єр. - 17.10.2005. 

Основна

1. Батанов О., Кампо В., Шумак І. Ново демократичний конституціоналізм в Україні: проблеми становлення та розвитку // Вибори та демократія.-2006.-№2(8).-С.65-72.

2. Головатий С. Конституція України в системі європейського конституціоналізму // Право України. - 1997.- № 8.-С.З-8.

3. Стецюк П. Основи теорії конституції та конституціоналізму. - Львів: «Астролябія», 2003.- 232 с.

4. Стецюк П. Про дефініцію «конституціоналізм» // Вісник Львівського університету. Серія юридична. - Львів.-2004. - № 39.- С.171-180.

5. Тихонова Є., Юзьков Л. Конституція юридична і фактична // Право України, 1992, № 1.- С. 3-10.

6. Шаповал В. Основний закон держави // Віче.-1996.-№ 3.-С.27-35.

7. Шаповал В. Сучасний конституціоналізм. - К.: Юрінком Інтер, 2005.-559 с.

8. Юзьков Л. Основні положення проекту нової Конституції України // Розбудова держави, 1992, № 5. – С.- 36-39.

 Додаткова

1. Концепція нової Конституції України. // Відомості Верховної Ради Української РСР - 1991.-№ 35.- С. 446.

2. Георгіца А.З. Поняття та сутність конституції в сучасній конституційній доктрині // Науковий Вісник Чернівецького державного університету. 2000. Випуск 100. Правознавство. - Чернівці, 2000. - С. 52-60.

3. Мироненко М.О. Історія конституції України. – К.: Ін Юре, 1997. – 60с. (Б-чка «Нова Конституція України»).

4. Нор В., Стецюк П. Конституція – Основний закон України в запитаннях і відповідях. – Л. – К.: Кальварія-Абрис, 1996. – С. 4-9.

5. Скрипник О. Поняття функцій конституції та теоретико-методологічні проблеми їх класифікації // Право України.-2006.-№2.-С.21-26.

6. Стецюк П. Конституція України як цінність, гарантія національної державності українського народу. Львів: Астролябія, 2004.- 31с.

Тема № 3

Історія Конституції України

( 2 години )

 

Місце проведення: кабінет правознавства.

Форма заняття: усне опитування, визначити характерні рими й особливості конституційних актів.

Обгрунтування теми: Історія Конституції України, що з самого початку устоює всю скарбницю світової політико-правової думки, загально визнані і перевірені міжнародні стандарти демократичного конституціоналізму та базується на власному національному грунті, охоплює довготривалий тисячолітній процес зародження, визрівання і розвитку вітчизняного конституціоналізму як теорії і практики.

З прийняттям Конституції України 1996 року не закінчилася історія українського конституціоналізму, він триває і має знайти своє продовження як у розробці і ухваленні конституційних законів, так і в поступовому удосконаленні тексту самої Конституції.

Мета заняття: Досягти засвоєння студентами теоретичних знань про особливості функціонування основного закону в різні історичні епохи. Розкрити роль загальнолюдської скарбниці у встановленій державно правових інструкцій на землях русів. Охарактеризувати вітчизняну праконституційну думку і практику (X-XVIст.), український конституціоналізм XVII-XVIII ст., розвиток національного мислення та спробам його втілення у державотворчі українські радянські конституції 1919,1929,1937, та 1978 рр. Значну увагу приділити новітньому конституційному процесу в Україні.


Дата добавления: 2021-07-19; просмотров: 565; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!