Функція співробітництва та взаємодопомоги з іншими державами



 

Виражає інтереси всіх держав. На цій основі створюються різні організації діяльність яких спрямована на поліпшення економічної, політичної і культурної життя суспільства (ООН, НАТО, Варшавський договір, СЭВ і т.д.) Як вже було сказано вище, кожна держава пов'язане з іншими державами різними відносинами: політичними, економічними та культурними.

Ці відносини необхідно встановлювати, розвивати і регулювати. Слід зазначити, що перелік зовнішніх функцій держави, наведений у цій частині є, як мені здається, найбільш повним і коротким.

Багато автори виділяють велику кількість функцій, мабуть вважаючи, що на сучасному етапі життя України є найбільш актуальними і потрібно їх виділення в окремі функції. Ця проблема буде розглянута далі.

Функція оборони

 

Пов'язана з охороною кордонів держави. Це, мабуть, історично перша зовнішня функція держави. Збройні сили - необхідний інститут держави, - створюються насамперед для оборони від намірів сусідніх держав.

Ця функція виражає інтереси всього суспільства, часто стає справою не тільки держави, але і всього народу як необхідне умова його існування. Згідно Конституції України. Захист Вітчизни є боргом і обов'язком громадянина Громадянин України несе службу в згідно з законом.».

Практичне виконання функції оборони так само покладено на особливі державні збройні організації. Вони призначені для забезпечення суверенітету, захисту території, межі та населення від зовнішніх зазіхань і забезпечення громадського порядку і безпеки громадян.

Особливі збройні організації наділяються компетенцією у відповідність з конституцією. Характер виконуваних завдань збройними державними організаціями обумовлює особливості їх формування, діяльності, управління і забезпечення.

До особливих збройним державним організаціям відносяться: Служби зовнішньої розвідки. Вони здійснюють збір інформації на випадок ведення військових дій.

Служба безпеки.

Вона призначена для захисту державної безпеки і конституційного ладу від зовнішніх посягань. Поліція (міліція) є основою і гарантом громадського порядку. Поліція покликана служити всьому суспільству, забезпечувати порядок, спокій і безпеку громадян.

Функція подтримки світового порядку

Передбачає діяльність по збереженню миру, врегулювання міжнаціональних конфліктів, ліквідації ядерної зброї та іншої зброї масового знищення людини, оздоровлення міжнародної обстановки за рахунок зміцнення взаємної довіри між державами.

У зміст даної функції входить також співробітництво держав у таких сферах, як боротьба з організованою злочинністю, міжнародним тероризмом.

 


 

Висновок

 

Отже, соціальне призначення та сутність держави проявляються в його функціях і завданнях. Під функціями держави розуміють основні напрямки його діяльності, що випливають з його сутності і ролі у суспільному житті. На відміну від завдань держави, які можуть носити тимчасовий, локальний характер, функції держави мають постійний характер і загальносоціальна спрямованість, хоча в різні історичні епохи вони могли бути спрямовані і на вузькокорпоративні мети.

Якщо в Стародавньому світі або Середньовіччя держава активно здійснювало такі класові функції, як придушення опору рабів і кріпаків, забезпечення умов для їх експлуатації, то функції сучасних розвинених демократичних держав спрямовані на здійснення загальносоціальних проблем, пов'язаних із захистом прав і свобод особистості, підтриманням громадського порядку, забезпеченням миру та безпеки і т.д.

Функції держави та їх конкретний зміст залежать від форми організації державної влади, від того, які цілі держава ставить перед собою. В залежності від соціальної спрямованості функції держави можуть значною мірою відрізнятися один від одного.

Так, при ліберально-демократичному режимі держава визнає за собою функцію охорони прав і свобод людини і громадянина, забезпечення миру і злагоди, соціальної безпеки, а при тоталітарному політичному режимі, навпаки, прагне повністю тримати монополію своєї влади над суспільством (свобода особистості обмежена, відсутні політичний плюралізм і гласність, економіка повністю управляється державою).

Основні функції держави поділяються на види по різних підставах. Найбільш загальною класифікацією основних функцій держави є поділ їх на внутрішні (діяльність усередині даної країни) і зовнішні (діяльність на міжнародній арені).

Між внутрішніми і зовнішніми функціями існує нерозривний зв'язок, бо зовнішня політика будь-якої держави зумовлюється внутрішніми умовами його існування, а міжнародні зобов'язання, у свою чергу, взяті державою на себе, диктують необхідність будувати свою діяльність у внутрішніх відносинах відповідно до загальнолюдськими стандартами.

Держава впливає на основні сфери і процеси суспільного життя за різними напрямками.

В залежності від тих чи інших сфер впливу держави на життя суспільства і від змісту напрямків самої діяльності, в системі основних внутрішніх функцій сучасної держави виділяються наступні.

. Політична - проявляється в забезпеченні функціонування механізму державної влади. Зміст даної функції розкривається через такі напрями діяльності держави, як формування органів державної влади, правотворчість, захист державного суверенітету і конституційного ладу.

. Економічна. Відображає ступінь участі держави в економічних процесах, рівень його впливу на економіку.

. Соціальна. Ця функція проявляється у підтримці необхідного рівня життя громадян, у турботі про поганозахищених верствах населення.

Держава здійснює її через організацію систем охорони здоров'я, пенсійного забезпечення, створення установ соціального захисту (будинки престарілих, інтернати, бібліотеки для сліпих тощо), сприяння розвитку науки, культури та освіти.

. Культурно-виховна.

Культура завжди виступала найважливішим компонентом суспільного життя. Приймаючи нормативні правові акти у сфері культури, держава цілеспрямовано формує морально-естетичну і етичну модель в суспільстві.

. Екологічна функція обумовлена ​​обов'язком держави по створенню екологічно безпечних умов життя своїх громадян, забезпечують їм право на сприятливе навколишнє середовище.

Сюди входить діяльність держави щодо охорони природного середовища і раціонального використання природних ресурсів, збалансоване вирішення проблем збереження навколишнього середовища з метою задоволення потреб нинішнього і майбутніх поколінь.

. Правоохоронна. Проявляється в охороні державою прав та законних інтересів особи (у тому числі в захисті права власності), в організації охорони правопорядку та забезпеченні законності, в попередженні правопорушень та боротьбі з ними.

Ці завдання вирішуються за допомогою створеної державою системи правоохоронних органів (судові органи, прокуратура, органи внутрішніх справ, безпеки).

До числа зовнішніх функцій сучасних держав відносяться такі напрямки діяльності, які здійснюються державою у відносинах з іншими державами або пов'язані з участю держави в міжнародних організаціях.

Це забезпечення безпеки і цілісності країни, її суверенітету (захист від нападу з боку інших держав, у тому числі і протидія іноземним розвідкам); співпрацю з іншими державами щодо політичних, економічних, культурних та інших питань і, насамперед, з питань, які зачіпають інтереси багатьох держав і вимагають колективного реагування світового співтовариства, організації спільних заходів.

Мова йде про здійснення спільних космічних проектів, боротьбі з наркобізнесом, з міжнародним тероризмом, участю в запобіганні та ліквідації наслідків великих екологічних катастроф, у забезпеченні світового правопорядку.

Зміст функцій держави може змінюватися під впливом різних факторів, таких як міжнародна обстановка (процеси роззброєння, загроза міжнаціональних конфліктів і т. п.), реальна небезпека техногенних та екологічних катастроф, процеси глобалізації, що відбуваються в сучасному світі. Існує також певний зв'язок функцій і форм держави.

Цілком зрозуміло, що у федеративної держави набір функцій буде трохи іншим, ніж у держави унітарної, оскільки федеративній державі доводиться вирішувати ще і задачі федеративних відносин: щоб уникнути розпаду федерації, держава повинна виявляти і узгоджувати інтереси суб'єктів Федерації, враховувати національний фактор у своїй політиці, використовувати державно-правові механізми для вирішення демократичним шляхом виникаючих протиріч.

Функції держави визначаються залежно від основних завдань, що стоять перед державою на тому чи іншому етапі його розвитку. Їх формування відбувається в процесі становлення і розвитку держави.

Мета роботи досягнута настільки, на скільки дозволяли це зробити перераховані бібліографічні джерела.

Треба відзначити, що незважаючи на існування безлічі як загальноприйнятих, так і новаторських точок зору на ті чи інші питання функцій держави, я постаралася хоча б коротко, але згадати про них у своїй роботі, щоб зберегти об'єктивність і повноту висвітлення питання.

На основі сформульованих на початку роботи завдань можна зробити наступні короткі висновки:

Функції держави являють собою основні напрямки діяльності держави з реалізації поставлених перед ним завдань для досягнення певних цілей, обумовлених його сутністю і соціальним призначенням.

Суттєвими ознаками функцій держави є їхній безпосередній зв'язок з сутністю і соціальним призначенням держави, спрямованість на вирішення завдань в інтересах досягнення державних цілей, які бувають різними на певних історичних відрізках часу, видозмінюються у процесі становлення, зміцнення і подальшого розвитку держави.

Функції держави змінюються з часом, їх виникнення і втрата обумовлюється поточними завданнями держави.

Держава тільки тоді функціонує плідно, коли його функції повною мірою відповідають об'єктивним потребам суспільства.

Класифікація функцій держави проводиться за багатьма підставами, найбільш загальноприйнятим з яких є розподіл функцій на внутрішні і зовнішні.

Серед внутрішніх функцій розрізняють економічну, соціальну, функцію оподаткування, функцію розвитку культури, науки і освіти, екологічну функцію та функцію охорони правопорядку.

До зовнішніх функцій відносять функцію оборони країни, функцію забезпечення миру і підтримки світового порядку, функцію інтеграції у світову економіку і співробітництва з іншими країнами у вирішенні глобальних проблем,

Останнім часом можна говорити про міграційну, інформаційної функціях, які володіють всіма ознаками функцій держави.

Для останніх десятиліть характерні глобальні функції держави, що характеризують діяльність сучасної держави в масштабних сферах діяльності (космічна, екологічна та ін), які зачіпають всю цивілізацію.

Функції держави - це цілісна, взаємопов'язана діяльність всієї системи державних органів, при неодмінному взаємодію та співробітництво з іншими державами.

Кожна функція держави здійснюється одночасно і в правових, і в організаційних формах.

Методи здійснення функцій держави - це способи і прийоми, за допомогою яких державні органи реалізують функції держави.

Головною метою держави має бути забезпечення благополуччя його громадян на основі економічного розвитку, екологічної стійкості та соціальної стабільності суспільства.

Тому на державному рівні необхідно найбільш повно працювати всі механізми і напрямки діяльності щодо забезпечення сталого розвитку у вигляді економічної, соціальної та екологічної політики.

Отже, мною в роботі розглянуті переважна більшість аспектів поняття «функції держави».

Діяльність держави широка і різноманітна. Для того щоб охопити, охарактеризувати її в цілому, потрібен високий рівень наукової абстракції і відповідні йому поняття. Вони дозволяють побачити, що з моменту виникнення і до справжніх днів завдання держави не залишаються без змін. Одні здійснюються до кінця, на зміну їм приходять інші, більш складні.

У майбутньому будуть виникати і нові функції, а разом з ними і певні труднощі, які необхідно буде вирішувати.

Таким чином, з розглянутих нами функцій, ми бачимо, що держава є не тільки апаратом придушення, представником інтересів пануючого класу, але й організацією що виражає інтереси всього суспільства

Кожна функція держави має певний зміст, оскільки передбачає діяльність в конкретній сфері суспільного життя. Зміст функцій показує, що робить держава, чим займаються її органи, які питання вони вирішують.

Аналіз основних напрямків діяльності держави необхідний для того щоб спочатку виділити і описати основні функції держави, ідеали і зразки, до яких слід прагнути законодавцю, правопріменітелю, громадянину і суспільству в цілому, а потім, оцінити з цієї точки зору реальний стан справ, шукати шляхи і засоби досягнення намічених ідеалів побудови правової держави і суспільства, в якому забезпечуються відповідні його соціально-економічному і духовному строю держави і свободи людини.

 


 

Список використаних джерел

1. Алексєєв С.С. Держава і право: підручник / С.С. Алексєєв. - М., 1996. (356 стор).

. Венгеров А.Б. Теорія держави і права: підручник / А.Б. Венгеров. - М., 2005. (528 стор).

. Дмитрієв А.Ю. Загальна теорія права: підручник / О.Ю. Дмитрієв. - М., 2009. - 87 - 89 с.

. Комаров С.А. Загальна теорія держави і права: підручник / С.А. Комаров. - М., 1998. (571 стор).

. Лазарєв В.В. Теорія держави і права: підручник / В.В. Лазарєв. - М., 1998. (296 стор).

. Лутфуллін Р.Р. Теорія держави і права: Навчальний посібник / Р.Р. Лутфуллін. - Нижньокамськ, 2010. - 36 - 39 с.

. Любашіц В.Я. Теорія держави і права: підручник / В.Я. Любашіц. - М., 2003. - 14 - 16 с.

8.Лівшиц Р.з. Держава й право в сучасному суспільстві\Теорія права: нові ідеї.-М., 1991. (345 стор).

. Макові Р.Х. Теорія держави і права: підручник / Р.Х. Макові. - М., 2006. - 20 - 22 с.

10. Марченко М.М. Теорія держави і права: підручник / М.Н. Марченко. - М., 2006. (407 стор).

1. Мордовцев А.Ю. Теорія держави і права: підручник / О.Ю. Мордовець. - М., 2005. - 10 - 12 с.

2. Морозова Л.А. Вказ.твор. с. 103-108. (М.: МАУП, 2002. - 414 с.).

. Морозова Л.А. Вказ.твор с 100. (М.: МАУП, 2002. - 414 с.).

14. Нерсесянц В.С. Загальна теорія держави і права: підручник / В.С. Нерсесянц. - Просвітництво, 2002. - 20 - 22 с.

5. Протасов В.І. Теорія держави і права: підручник / В.І. Протасов. - М., 2001. (162 стор).

6. Руминіна В.В. Теорія держави і права: підручник / В.В. Руминіна. -

М., 2012. - 10 - 15 с.

7. Ржевський В.А. Основи держави і права: підручник / В.А. Ржевський. - М., 1996. - 25 - 27 с.

8. Сирих В.М. Теорія держави і права: підручник / В.М. Сирих. - М., 2008. - 45 - 47 с.

9. Толстік В.А. Теорія права і держави: підручник / В.А. Толстік. - М., 2009. - 20 - 25 с.

. Червонюк В.М. Теорія держави і права: навчальний посібник / В.М. Червонюк. - М.: Інфа-М, 2003. - 70 - 73 с.

21.Чістякова Л.М. Історія вітчизняного держави і права (частина 1): підручник / Л.М. Чистякова. - М., 1996. - 64 - 68 с.

2. Чистякова Л.М. Історія вітчизняного держави і права (частина 2): підручник / Л.М. Чистякова. - М., 1996. - 10 - 11 с.

3. Хропанюк В.Н. Теорія держави і права: підручник / В.М. Хропанюк. - М., 1999. - 32 - 35 с.

4. Хропанюк В.Н. Теорія держави і права.-М., 2011.

. Шумілов В.М. Правознавство: підручник / В.М. Шумілов. - М., 2008. - 14 - 19 с.


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 51; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!