ХАРАКТЕРИСТИКА ІНТЕГРОВАНИХ ПІДХОДІВ ДО УПРАВЛІННЯ



До сьогоднішнього часу відомі чотири найважливіших підходи до управління, як науки:

Підхід з позицій виділення різних шкіл в управлінні;

Процесний підхід;

Системний підхід;

Ситуаційний підхід.

Перший підхід узагальнює всі знання, теорії та гіпотези, що були висунуті представниками різних управлінських течій, які ми розглядали у попередньому питанні.

Другий підхід, який вивчає науку управління як безперервний процес виконання взаємопов’язаних функцій менеджменту ми розглядатимемо пізніше під час вивчення окремих функцій менеджменту.

Системний та ситуаційний підходи, які були виділені нами окремо ґрунтуються на попередніх двох, проте мають свої особливості, основна з яких полягає в дещо іншому погляді на управлінський процес.

Системний підхід розглядає організацію, як сукупність взаємопов’язаних елементів: людей, структури, завдань і технології, які орієнтовані на досягнення визначеної мети в умовах мінливого зовнішнього середовища. З даного твердження випливає, що система - це деяка цілісність, що складається з взаємозалежних частин, кожна з яких робить свій внесок у характеристики цілого.

Усі організації є системами. Оскільки основними компонентами організації є люди (соціальні компоненти) та техніка, що використовується для виконання роботи, то всі організації носять назву – соціотехнічні системи. Існує два основних типи систем: відкриті і закриті.

Закрита система має визначені фіксовані межі, а її дії відносно незалежні від навколишнього середовища (годинник, кулькова ручка). Їхні складові взаємодіють із зовнішнім середовищем не відокремлено, а тільки являючи собою визначену цілісність.

Відкрита система характеризується взаємодією з зовнішнім середовищем. Енергія, інформація, матеріали – це об’єкти обміну з ним. Всі організації є відкритими системами і мають здатність пристосовуватись до змін у зовнішньому середовищі для подальшого функціонування. Взаємодія із зовнішнім середовищем здійснюється як на вході в систему так і на виході: на вході організація отримує із зовнішнього середовища різного роду ресурси, потім, внаслідок перетворення цих ресурсів вона отримує результати праці у вигляді виробленої продукції, робіт чи послуг, які виділяє у зовнішнє середовище (рис. 3.1).

Ситуаційний підхід – імовірнісний, залежний від випадковостей, ситуації, обставин, що склалися. Центральним моментом цього підходу є ситуація – це визначений набір обставин, які впливають на організацію в даний конкретний час.

Рис. 3.1. Організація - відкрита система

Великі складові частини системи, як правило, самі є системами і мають назву підсистем.

Ситуаційний підхід прагне пов’язати конкретні прийоми і концепції управління з визначеними конкретними ситуаціями, визначає як діяти в тих чи інших обставинах. Він концентрується на ситуаційних розбіжностях між організаціями і всередині них, намагається визначити значущість складових ситуації та їх вплив на ефективність організації (питому вагу і потенційний вплив від зміни значення певних складових).

ВХОДИ

- матеріальні ресурси;

- капітал;

- робоча сила;

- інформація;

- енергія.

ПЕРЕТВОРЕННЯ

Результат перетворення залежить від ефективності управління

ВИХОДИ

- вироблена продукція, роботи чи послуги;

- прибуток для власників та заробітна плата для працівників;

- частка ринку;

- звітність.

ТИПИ МОДЕЛЕЙ ОРГАНІЗАЦІЇ МЕНЕДЖМЕНТУ

Еволюція теорії та практики менеджменту знайшла своє відображення в різноманітних типах організацій. У.Оучі на основі японського та американського підходів до практики управління виробництвом виділив наступні моделі організації менеджменту:

Американську;

Японську;

Маркетингову.

В американській моделі визначальними є внутрішні фактори, такі як: раціональна організація виробництва, зниження затрат, зростання продуктивності праці, ефективне використання всіх ресурсів. Цілі і завдання залишаються стабільними протягом тривалого відрізку часу; основою стратегії є постійне зростання і поглиблення спеціалізації виробництва. організаційна структура – чітка будується на функціональній основі; жорсткий контроль здійснюється за всіма видами діяльності.

Для японської моделі управління притаманна система довічного найму і просування, залежно від вислуги років та віку; колективізм; оплата праці із врахуванням віку і внеску в раціоналізацію і якість процесу виробництва.

Сутність маркетингової моделі визначається наступними чинниками:

- робиться ставка на людину самореалізуючу, а не на економічну чи соціальну;

- фірма розглядається як живий організм, що складається із людей, які об’єднані єдиною системою цілей та цінностей;

- фірмі властива постійна зміна відповідно до умов зовнішнього середовища і потреб споживача.

Використання в практиці управління країни чи регіону якоїсь одної моделі у чистому вигляді є дуже рідкісним. Так, наприклад в багатьох американських фірмах використовується японська модель управління, і навпаки. Проте, визначити яка все-таки модель переважає в тій чи іншій системі можна, якщо співставити основні характеристики досліджуваної організації із поданими в таблиці 3.1.

Організація типу А (американська модель) Організація типу J (японська модель) Організація типу Z (маркетингова модель)
1. Найм працівників на відносно короткий термін 1. Довічний найм працівників 1. Довічний найм працівників
2. Індивідуальне прийняття рішень 2. Колективне прийняття рішень 2. Колективне прийняття рішень
3. Індивідуальна відповідальність 3. Колективна відповідальність 3. Індивідуальна відповідальність
4. Швидкий розвиток і просування. 4. Повільний розвиток і просування 4. Повільний розвиток і просування
5. Механізм прямого точного контролю 5. Механізм непрямого контролю 5. Непрямий неформальний контроль з точними формалізованими критеріями
6. Вибіркове ставлення до працівника як такого 6. Цілісний підхід до працівників як особистостей 6. Цілісний підхід включно із сім’єю
7. Сприяння розвитку централізованої кар’єри працівників по вертикалі 7. Сприяння неспеціалізованій кар’єрі працівника 7. Помірковано спеціалізована кар’єра працівників

Єдиної універсальної моделі управління не існує, вибір на користь якоїсь із них залежить від багатьох факторів, серед яких, зокрема: розмір фірми, характер середовища в якому вона діє та особливості продукції.


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 114; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!