Заходи щодо попередження і боротьби із засоленням і заболоченням зрошувальних земель.



1. Засолення і заболочення зрошувальних земель, причини їх виникнення.

2. Методи меліорації засолених грунтів.

Засолення і заболочення зрошувальних земель, причини їх виникнення.

   Засоленими називаються землі, що мають надлишкову кіль­кість легкорозчинних солей, які пригнічують сільськогоспо­дарські культури і призводять до зниження врожаю і його якості. Пригнічення сільськогосподарських культур розпочи­нається при вмісті в профілі ґрунтів солей більше 0,25 % маси ґрунту. Найбільш шкідливими водорозчинними солями є: Ма2С03, Ма2504, ИаСІ, Мя504, СаС12. Значна кількість солей утворюється при вивітрюванні порід. Щорічний притік легко­розчинних солей в океан з суші складає 2735 мли т, біля 1 млрд т солей кожного року поступає в безстічні області ма­териків. Багато легкорозчинних солей утворюється при вивер­женні вулканів. Найістотнішим джерелом солей у ґрунті є оса­дочні породи. Підземні води, розчиняючи солі осадочних по­рід, збагачуються ними. При відповідних гідрогеологічних умовах мінералізовані води по капілярах піднімаються у пове­рхневі шари ґрунту. Випаровуючись, ці води залишають в них солі. Утворення солей у ґрунті за рахунок осадочних порід на­зивається первинним засоленням, а засолення за рахунок міне­ралізованих ґрунтових вод, що піднімаються по капілярах — вторинним. Вторинне засолення і заболочення часто відбуваються внаслідок неправильного зрошення. Цьому сприяють надмірні поливні норми, низький ККД зрошувальних каналів, відсутність або незадовільна робота колекторно-дренажної ме­режі, що викликає підвищення рівня мінералізованих ґрунто­вих вод.

За генезисом засолення поділяють на реліктове (залишки минулих епох) і сучасне. Встановлення генезису необхідне для оцінки можливої реставрації засолення при промиваннях ґрунтів, прогнозування рівня ґрунтових вод і загальної оцінки меліоративного стану всієї території. Глибина рівня ґрунтових вод, при якій починається засолення ґрунту, називається кри­тичною глибиною. Критична глибина коливається від 1,5 м для ґрунтів легкого механічного складу до 3,5 для ґрунтів важко­го механічного складу.

Засолені ґрунти поділяються на слабо-, середньо-, сильно-засолені, а також на солончаки, солонці і солоді. Слабозасоле-ні ґрунти містять в собі 0,25-0,4 % легкорозчинних солей, се-редньозасолені — 0,4-0,7 %, сильнозасолені — 0,71 %. Солон­чаки — це ґрунти, в метровому профілі яких міститься велика кількість легкорозчинних солей. Вміст солей в них перевищує 2 % від маси сухого ґрунту, досягаючи іноді 10 % і більше. Класифікація солончаків і солончакуватих ґрунтів за типом і ступенем засолення наведена в таблицях 60, 61.

Солончаки містять багато (до 25 %) солей на поверхні, що пов'язано з особливостями їх утворення. Утворюються вони го­ловним чином при випітному типі водного режиму, коли випа­ровування перевищує кількість опадів. Склад солей різний і залежить від умов утворення. Частіше інших зустрічаються со­лончаки хлоридно-сульфатні, які містять на поверхні Ма2504, ИаСІ. В солончаках з засоленням ИаСІ поверхня ґрунту пок­ривається кіркою. Культурні рослини на солончаках не рос­туть. Найбільш шкідливе для рослин содове засолення ґрунту, коли на поверхні солончаку велика кількість соди Ша2С03). Солончаки і солончакуваті ґрунти піддаються розсоленню за допомогою промивання.

Солонці — це ґрунти, у поглинальному комплексі яких є обмінний натрій. Ці ґрунти мають несприятливі фізико-хімічні властивості. Вони відрізняються високою щільністю, тріщину­ватістю у сухому стані, а при зволоженні сильно набухають, водопроникність їх зменшується, а лужність збільшується, ґрунт стає в'язким і липким. Залежно від вмісту натрію у ґрун­товому поглинальному комплексі розрізняють такі види со­лонців і солонцюватих ґрунтів:

· слабкосолонцюваті — з вмістом натрію менше 10 % єм­ності поглинання;

· середньосолонцюваті — 10...20 %;

· сильносолонцюваті — 20...ЗО %;

 

· солонці — понад ЗО % ємності поглинання. За складом солей розрізняють:

· содові;

· хлоридно-сульфатні.

В залежності від умов утворення:

ü лугові;

ü лугово-степові;

ü степові.

За потужністю надсолонцюватого горизонту солонці поділя­ються на:

ð коркові (менше 5 см);

ð мілкі (5-10 см);

ð середні (10-18 см);

ð глибокі (більше 18 см.)

   Найбільш ефективний прийом окультурення солонців — внесення гіпсу (на 1 га вносять від 3 до 25 т).

 

 

   Після гіпсування проводять глибоку оранку для перемішу­вання гіпсу, надсолонцюватого і солонцюватого горизонтів. Внесений кальцій витісняє із ґрунтового поглинального комп­лексу обмінний натрій. Сульфат натрію легко видаляється із ґрунту водою атмосферних опадів або при зрошенні.

Солоді відносяться до групи напівгідроморфних ґрунтів. Характерною ознакою солодей і осолоділих ґрунтів є наявність в верхніх горизонтах аморбної кремнекислоти. Процес осо­лодіння й утворення вільно' кремнієвої кислоти проходить в умовах підвищеного зволоження і промивання ґрунтів. Розріз­няють лугово-болотні, лугово-степові і дерново-глеєві солоді.

   Чутливість до солей різних рослин неоднакова. Найменні солестійкими сільськогосподарськими культурами є: овес, го­рох, кукурудза, картопля, огірки, люцерна. Ці культури різко знижують врожайність при засоленні ґрунтів у межах 0,2...0,3 %. Більш солестійкі: ячмінь, озиме жито, яра пшениця, соняш­ник, помідори, бавовник. Вони витримують засолення до 0,4...0,6 %. Такі культури, як м'яка пшениця, цукровий буряк, донник, витримують засолення до 1 %.


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 655; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!