Поняття менеджменту на підприємстві



 

Виникнення менеджменту як невід'ємного, особливого і передового інституту стало центральною подією в історії суспільства XX століття. З початку століття нечасто новий основний інститут, новий керівний клас, з'являвся так швидко, як менеджмент. Можливо, такого не було взагалі. Рідко в історії людства новий інститут настільки швидко доводив свою необхідність. Ще рідше введення нового інституту викликало так мало протидії, неспокою і дискусій.

Цілком можливо, що менеджмент залишиться основним і найбільш вагомим інститутом суспільства до тих пір, поки буде існувати західна цивілізація. Це пов'язано не тільки з тим, що менеджмент заснований на природі сучасної індустріальної системи і на потребах сучасних комерційних підприємств, яким ця система повинна надавати свої виробничі і людські ресурси. Головне в тому, що менеджмент відображає основні переконання сучасного західного суспільства. Він відображає переконання в тому, що кошти, необхідні для життя людини, можна контролювати за допомогою постійного управління економічними ресурсами. Це і переконання в тому, що економічні зміни зможуть поліпшити добробут людини та соціальну справедливість. Ще 250 років тому Джонатан Свіфт (Janathan Swift) першим, трохи перебільшуючи, визначив це так: той, хто змусить вирости дві травинки там, де росла одна, заслуговує більшого, ніж будь-який філософ-теоретик або творець метафізичних теорій.

Міркування про те, що матерія може і повинна використовуватися для розвитку людського духу, не є давньою єрессю під назвою "матеріалізм". Насправді, це не можна порівняти з матеріалізмом в його звичайному розумінні. Це щось нове, безумовно сучасне, безумовно західне. До і за межами сучасної західної цивілізації ресурси, які мав людина, завжди вважалися обмеженими. Перевага віддавалася обмеження впливу людини на навколишнє середовище, а не можливості контролю людини над природою. Ресурси завжди вважалися дарованими Богом. Насправді, за винятком сучасного Заходу, всі бачили в економічних змінах загрозу як для конкретного індивідуума, так і для суспільства в цілому. Тому уряду ставилося в обов'язок зберігати економіку незмінною.

Менеджмент, будучи громадським інститутом, особливо піклується про продуктивність ресурсів. Саме він відповідає за організацію економічного розвитку, тому він відображає основний дух сучасної епохи. Менеджмент насправді необхідний, ось тому він, виникнувши, розвивався так швидко і практично без будь-якого протидії.

В ажливість менеджменту

Менеджмент, його компетенція і його ефективність, ще кілька десятиліть будуть мати вирішальне значення як для Сполучених Штатів Америки, так і для інших країн вільного світу. Крім того, потреба в хороших керівниках буде поступово і постійно зростати.

Невизначена тривалість "холодної війни" наклала жорсткі обмеження на економіку, яку міг врятувати лише тривале економічне зростання. Економіка повинна була одночасно задовольняти військові потреби країни і забезпечувати розширене відтворення мирної індустрії. Звичайно ж, для негайного перемикання між мирним і оборонним виробництвом потрібні безпрецедентні зусилля всієї економіки. Ця потреба, від задоволення якої іноді повністю залежить виживання нації, є перш за все потребою в компетентних менеджерів, особливо на великих підприємствах.


    Те, що сьогодні Сполучені Штати Америки є світовим лідером як в економічному, так і в соціальному розвитку, надає ефективності управління вирішальне значення і одночасно ще ускладнює його практичні аспекти. З вершини є тільки одна проста дорога - вниз. Завжди потрібно вдвічі більше зусиль і досвіду, щоб залишитися на вершині, ніж цього вимагалося при підйомі. Іншими словами, існує реальна небезпека того, що Сполучені Штати Америки почнуть рухатися назад і дійдуть до стану Великобританії 1880 року. Країна може бути приречена на спад через недалекоглядність і відсутність спроб що-небудь змінити. Є докази того, що для цієї країни краще відстояти вже досягнуте, ніж просуватися далі. Справа в тому, що засоби виробництва у багатьох галузях застарівають. Між тим, продуктивність швидко збільшується тільки в самих нових галузях, залишаючись постійною або взагалі знижуючись в інших. Тільки компетентний і постійно покращуваний менеджмент допоможе зберегти прогрес і не дозволить нам стати самовдоволеними, самозадоволення і ледачими.

За межами Сполучених Штатів Америки менеджмент має, мабуть, ще більш вирішальне значення і більш складну задачу. Перш за все, від управлінських здібностей буде залежати, чи зможе Європа відновити своє економічне процвітання. Чи зможуть колишні колоніальні та сировинні країни швидко виховати покоління компетентних і відповідальних менеджерів? Від цього великою мірою залежить, досягнуть успіху чи ці країни в розвитку вільної економіки або ж стануть комуністичними. Воістину, весь вільний світ зараз залежить від компетентності, вміння та відповідальності менеджменту.

 

 

Основнi функції менеджменту

Менеджмент - найменш вивчений з основоположних інститутів нашого суспільства • Орган підприємства • Найважливіша мета: економічна ефективність • Найважливіша функція: управління бізнесом • Управління як творча діяльність • Управління на основі поставлених цілей • Управління менеджерами • Підприємство як єдиний організм • Менеджери повинні управляти • "Звертайте увагу на те, що людина вміє, а не на те, чого він не вміє "• Управління працівником і роботою • Два тимчасових виміру менеджменту • Комплексна природа менеджменту.

Незважаючи на колосальну важливість, очевидність і повсюдність присутності менеджменту, він як і раніше залишається найменш вивченим і недостатньо зрозумілим інститутом сучасного суспільства. Працівникам підприємств часто не зовсім зрозуміло, чим займаються (і чим повинні займатися) їхні менеджери, як здійснюється управління їх підприємством і чому воно здійснюється саме так, а не інакше, і наскільки успішно справляються менеджери зі своїми завданнями. Дійсно, типова картина того, що відбувається в кабінетах керівництва компанії, в головах цілком нормальних, освічених і поінформованих людей (багато з яких, до речі, самі виконують певні управлінські функції) дуже нагадує карту Африки, якою її уявляв собі середньовічний географ: родючі землі, де водяться могутні циклопи, двоголові пігмеї, безсмертна птах-фенікс і невловимий єдиноріг. Що ж насправді являє собою менеджмент і які його функції?

На цей рахунок є два широко відомих відповіді. Один з них полягає в наступному: менеджмент - це вище керівництво. Іншими словами, термін "менеджмент" є чимось на зразок синоніма слова "керівництво". Інший популярний відповідь на поставлене нами питання визначає менеджера як людини, керівного роботою інших людей, тобто, як стверджується у відомому гаслі, "людини, робота якого полягає в тому, щоб змусити інших виконувати їх роботу".

Але такі визначення в кращому випадку просто намагаються пояснити нам, хто належить до менеджерів (як буде показано нижче, ці визначення не справляються навіть з таким простим завданням). Вони навіть не намагаються пояснити нам, що таке менеджмент і чим він займається. Відповісти на ці питання можна, лише проаналізувавши функції менеджменту, оскільки менеджмент - це орган, а будь-який орган можна описати і визначити, тільки описавши і визначивши його функції.

Менеджмент - це особливий орган підприємства. Коли ми ведемо мову про підприємство (наприклад, United States Steel або British Coal Board), яке вирішило побудувати новий завод, звільнити частину робітників або поліпшити обслуговування своїх клієнтів, насправді ми говоримо про той чи інший управлінському рішенні, управлінському дії, управлінському поведінці . Будь-які рішення, дії або поведінка підприємства в цілому реалізуються виключно у вигляді відповідних рішень, дій чи поведінки керівництва цього підприємства - адже саме по собі підприємство не здатне ні на які поступки. І навпаки: будь-яке підприємство, незалежно від того, яка його організаційна структура, не може обійтися без чинного керівництва. (І в цьому відношенні немає ніякої різниці між приватним підприємством, націоналізованими галузями Великобританії, наприклад, такий традиційної державною монополією, як пошта, і "міністерствами" і "відомствами" колишнього Радянського Союзу.)

Той факт, що менеджмент являє собою особливий орган підприємства, настільки очевидний, що сприймається як щось само собою зрозуміле. Однак таке призначення менеджменту виділяє його серед всіх інших керуючих органів усіх інших суспільних інститутів. Уряд, армія, церква, - по суті, всі найважливіші інститути - повинні мати відповідний орган, який (тієї чи іншої зі своїх функцій) чимось нагадує керівництво підприємства. Але менеджмент як такої являє собою керівництво комерційного підприємства. Мета діяльності будь-якого підприємства - виробництво товарів і послуг. Не підлягає сумніву, що, виконуючи свою основну функцію і діючи відповідно до політичними та етичними принципами суспільства, підприємство зміцнює економічну міць цього товариства. Але ці політичні та етичні принципи являють собою (в термінах логіки) побічні умови, що обмежують, модифікуючі, що стимулюють або, навпаки, стримують економічну діяльність підприємства. Основою комерційного підприємства, життєвим принципом, який визначає його природу, є його економічна ефективність.

 


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 59; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!