ТЕОРЕТИКО – МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ ЦІНИ НА ПРОДУКЦІЮ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА



УДК 630:338.5

ББК 65.9(2)34

 

 

Магістерська дисертація „Механізм формування ціни на основну продукцію лісового господарства (на прикладі ДП „Зарічненський лісгосп” Рівненська обл.)” /І.Я. Петрович. – Рівне: НУВГП, 2008. – 111 с.

 

 

АНОТАЦІЯ

 

В магістерській дисертації розглянуто теоретико-методологічні основи формування механізму ціноутворення на продукцію лісового господарства. Проведений аналіз цінової політики на досліджуваному підприємстві. Розроблені та обґрунтовані заходи щодо вдосконалення цінової політики на підприємствах лісового господарства. Результати магістерській дисертації можуть бути використані для покращення виробничо-господарської діяльності ДП „Зарічненський лісгосп”.

 

DIE ANNOTATION

 

In Magistersdissertation ist begutachtet teoretig Anfangsgründe der Ausbildung des Mechanismus Preisbildung auf Produktion der Förstwirtschaft. Ist durchgeführt Analyse der Preisespolitik an untersucht Betrieb. Ist ausgearbeitet und begründeter Maßnahmen ùîäî Durchbildung der Preisespolitik an Betrieben der Förstwirtschaft. Ergebnisse Magistersdissertation können sein ausgenützt für Aufbesserung  betribsbeverke Tätigkeit DP „Die Forsterei in Saritschne”.

 

 

 ©І.Я.Петрович, 2008

                                                                                                  ©  НУВГП, 2008

 

ЗМІСТ

 

  ВСТУП

  РОЗДІЛ 1 ТЕОРЕТИКО - МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ ЦІНИ НА ПРОДУКЦІЮ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА                            

  1.1. Стан лісових ресурсів в Україні 11
  1.2. Методи ціноутворення 19
  1.3. Методика формування ціни на продукцію лісового господарства   24
  1.4. Проблеми та шляхи удосконалення ціноутворення на підприємствах лісового господарства   33
 

Висновки до розділу 1

41

  РОЗДІЛ 2 АНАЛІЗ ЦІНОВОЇ ПОЛІТИКИ НА ПІДПРИЄМСТВІ ДП ,,ЗАРІЧНЕНСЬКИЙ ЛІСГОСП’’                                                                

  2.1. Загальна  характеристика господарської діяльності ДП ,, Зарічненський лісгосп‘’   44
  2.2. Дослідження обсягів заготівлі деревини 53
  2.3. Дослідження ринкових факторів, що впивають на ціну 56
  2.4. Дослідження внутрішніх факторів, що впливають на ціну продукції лісового господарства   64
  2.5. Динаміка цін на продукцію лісозаготівлі 75
  2.6. Дослідження структури ціни на продукцію лісозаготівлі 78
  2.7. Прибутковість реалізації основної продукції 81
 

Висновки до розділу 2

 

  РОЗДІЛ 3 ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ ЦІНОВОЇ ПОЛІТИКИ

НА ПІДПРИЄМСТВАХ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА

  3.1. Механізація навантажувально – розвантажувальних робіт 85
  3.2. Будівництво лісовозної дороги 91
  3.3. Проведення сертифікації лісів 97
  3.4. Вплив запропонованих заходів на результати господарської діяльності підприємства   101
 

Висновки до розділу 3

 

Висновки

105
 

Список використаних літературних джерел

109
 

Додатки

111

 

 

ВСТУП

 

Актуальність теми дослідження. Дослідження проблем пошуку напрямків удосконалення цінової політики на підприємствах лісового господарства постало в центрі уваги науковців. Це зумовлено тим, що удосконалення ціноутворення на підприємствах лісогосподарського комплексу слід розглядати, як один із головних чинників підвищення ефективності будь-якої виробничо-господарської діяльності. Від цього залежить поліпшення позицій підприємства в конкурентній боротьбі, його стабільне функціонування та динамічний розвиток. Політика ціноутворення передбачає розробку та вибір загального напрямку в ціноутворенні, підходів до визначення ціни з метою отримання найбільшого прибутку з врахуванням попиту на лісопродукцію, його властивостей і життєвого циклу, а також напрямку зміни ціни залежно від дії різних чинників.

 Рівень ціни залежить від зовнішніх та внутрішніх чинників. Висока ціна дає можливість підприємству отримати додаткові прибутки, але разом з тим знижується конкурентоспроможність підприємства. При занижених цінах на лісопродукцію підприємство недотримуватиме прибуток. Потрібно обрати таку цінову політику, за якої підприємство отримуватиме максимальні прибутки з мінімальними витратами. Зокрема вивченням проблеми та пошуком шляхів удосконалення ціноутворення на підприємствах лісового господарства займалися такі зарубіжні та вітчизняні вчені, як: О.І. Фудченко, І.Р. Юхновський, Н.Г. Ушакова, Я.В.Литвиненко, проф. Коріньков В.Л., Томас Гартцман, Матс Нордберг.

Теоретичні підходи, визначені у працях цих науковців, формують загальне уявлення про напрямки ціноутворення, тому не відображають специфіку застосування конкретних шляхів удосконалення цінової політики на підприємствах лісового господарства.

Проведений аналіз вже існуючих наукових праць з питань ціноутворення у лісовому господарстві показав, що нині це питання є досить актуальним і його досліджують багато вчених. Взагалі у багатьох наукових працях значна увага приділяється лише аналізу цін на підприємствах лісового господарства, а не самому механізму ціноутворення та шляхам удосконалення цінової політики лісогосподарських підприємств. Саме це й дає підставу стверджувати, що на сучасному етапі розвитку економіки одним із найважливіших питань становлення повноцінних ринкових відносин між суб’єктами господарювання у лісовій галузі як на внутрішньому ринку, так і на зовнішньому ринках є глибоке вивчення механізму ціноутворення та шляхів його удосконалення, як на рівні галузей промисловості, так і на рівні підприємств і їх структурних підрозділів.

Наведені аргументи доводять актуальність обраної теми, зумовлюють необхідність дослідження проблеми обґрунтування механізму формування ціни та шляхів удосконалення цінової політики на підприємствах лісового господарства. Розв’язання даної проблеми дозволить покращити господарські результати діяльності підприємства, підвищить ефективність використання виробничих та матеріальних ресурсів, підвищить прибутковість та рентабельність підприємства, дозволить зменшити або, навіть, уникнути багатьох незапланованих витрат, підвищить конкурентоспроможність лісопродукції, тощо.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Магістерська дисертація виконана відповідно до планів комплексних науково-досдідних тем кафедри економіки підприємства Національного університету водного господарства та природокористування: ,, Механізм формування ціни на основну продукцію лісового господарства ( на прикладі західного регіону України)’’, що затверджена у плані науково-дослідних робіт НУВГП протоколом засідання Вченої ради №3 від 23.11.2001 року.

Мета та завдання дослідження. Метою даної роботи є обґрунтування рівня цін на продукцію лісового господарства та заходів щодо зниження витрат заготівлі лісопродукції. Для досягнення поставленої мети необхідно реалізувати такі основні завдання:

 - визначити теоретико-методологічні основи формування механізму ціноутворення на продукцію лісового господарства;

- окреслити ринкові та внутрішні фактори, що впливають на ціну лісопродукції;

 - дослідити собівартість заготівлі лісопродукції;

- дослідити динаміку середніх цін на продукцію лісозаготівлі на досліджуваному підприємстві;

 - дослідити структуру ціни на основну продукцію лісового господарства;

- проаналізувати прибутковість реалізації основної продукції лісового господарства.

- обґрунтувати заходи щодо зниження витрат на лісопродукцію.

Об’єктом дослідження є ДП ,,Зарічненський лісгосп’’, який займається лісозаготівлею та переробкою лісових ресурсів і розташований у смт. Зарічне, Рівненської області.

Предметом дослідження є методичні та організаційні підходи щодо обґрунтування методів ціноутворення та шляхів удосконалення цінової політики на підприємствах лісового господарства.

Методи дослідження. Методичну основу дослідження становить сукупність принципів, прийомів і методів наукового дослідження. Основним теоретичним підґрунтям дослідження є базові принципи, наукові положення економічного аналізу діяльності підприємства.

Дослідження побудовано на застосуванні традиційних та математичних методів. Під час аналізу цінової політики на підприємстві використовувались такі методи:

- загальноекономічні методи (аналіз, синтез) – для визначення теоретико-методологічних основ формування механізму ціноутворення;

- статистичні методи – для дослідження витрат на лісозаготівлю, динаміки і структури цін;

-  горизонтальний аналіз – порівняння кожної позиції звітності з попереднім періодом та порівняння цін базового року з минулими роками;

-  структурний аналіз – дослідження структури ціни з виявленням впливу кожної її складової.

Основні джерела інформації. Інформаційною базою дослідження виступали роботи вітчизняних та зарубіжних вчених – економістів з ціноутворення, спеціальна економічна література, нормативно – законодавчі акти України, дані бухгалтерського обліку, фінансова та статистична звітність ДП ,,Зарічненський лісгосп’’.

Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна одержаних результатів магістерської дисертації полягає в тому, що на підставі ретельного аналізу цінової політики підприємства:

- визначено і доповнено зовнішні і внутрішні фактори, що впливають на рівень цін в умовах господарської діяльності ДП ,,Зарічненський лісгосп’’, серед яких - конкуренція, попит, пропозиція, основні виробничі фонди, трудові ресурси підприємства, витрати виробництва;

- обґрунтовані заходи, які дають можливість коригувати ціни ДП ,,Зарічненський лісгосп’’ на внутрішньому та зовнішньому ринку через введення сертифікації деревини та зниження собівартості продукції.

Практичне значення одержаних результатів. Практичне значення отриманих результатів полягає в тому, що удосконалення цінової політики за рахунок впровадження механізації навантажувально – розвантажувальних робіт при лісозаготівлі дасть змогу знизити виробничу собівартість, знизити ціну, підвищити прибутковість та конкурентоспроможність підприємства. Завдяки використанню універсальних заходів щодо удосконалення цінової політики на досліджуваному підприємстві, прикладні розробки магістерської дисертації можуть використовуватись і іншими підприємствами.

Особистий внесок здобувача. Магістерська дисертація є завершеною роботою. Основні наукові положення, розробки, висновки, рекомендації, що виносяться на захист, одержані автором самостійно.

Обсяг і структура роботи. Магістерська дисертація складається зі вступу, 3-х розділів, висновків та списку використаних джерел. Загальний обсяг роботи 110 сторінок, включаючи 24 таблиці, 21 рисунок, перелік із 26 джерел.

 

 

 

 

 

РОЗДІЛ 1

ТЕОРЕТИКО – МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ ЦІНИ НА ПРОДУКЦІЮ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 151; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!