Тема 10. Правореалізаційна і правозастосовна техніка



Основні терміни та поняття: безпосередній тип реалізації права, правозастосовний тип реалізації права, правореалізаційна техніка, правозастосовна техніка, оперативно-виконавче правозастосування, охоронне правозастосування.

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ

Вивчення правореалізаційної та правозастосовної техніки слід розпочати із з’ясування сутності поняття реалізація (здійснення) права. Під нею розуміють втілення установлених норм права в діяльності суб’єктів права. При цьому розрізняють два типи реалізації права. Безпосередній тип реалізації права здійснюється тоді, коли суб’єкти, яким адресовані норми права, поводяться так, як цими нормами наказано. Правозастосовний тип реалізації права здійснюється, коли діяльності суб’єктів права щодо здійснення норм права виявляється недостатньо і потрібна участь державного органу, для того, щоб здійснити запропоноване нормами права.

За суб’єктним складом розрізняють індивідуальну і колективну форми правореалізації (наприклад, право нації на самовизначення). Адже деякі правові вимоги не можна втілити в життя інакше, як поєднавши одну з одною.

За характером дії суб’єктів, ступеня їх активності та спрямованості виділяють виконання, дотримання, використання і застосування норм права. Перші три виступають формами безпосередньої правореалізації, право реалізується в поведінці учасників правовідносин. Застосування, навпаки, здійснюється лише за участю спеціально уповноважених органів держави.

Слід детальніше зупинитися на формах безпосередньої правореалізації. Виконання норм права − це реалізація зобов’язальних норм, виконання суб’єктом покладених на нього обов’язків активного типу. У разі утримання від їх здійснення це може кваліфікуватися як протиправна поведінка.

Дотримання норм права має місце тоді, коли суб’єкти утримуються від здійснення дій, які забороняються державою. Це пасивна форма поводження суб’єктів у сфері правового регулювання: вони не здійснюють дій, заборонених нормами права, і в такий спосіб реалізують правові заборони. Виконання і дотримання норм права як форми правореалізації мають імперативний, загальнообов’язковий характер: суб’єкт повинен узгоджувати свою поведінку з цими розпорядженнями, не порушувати їх.

Використання суб’єктивного права – це здійснення суб’єктами своїх повноважень, наданих їм уповноважуючою нормою права, в диспозиції якої закріплені суб’єктивні права. Суб’єкти на власний розсуд використовують надані їм права. На відміну від дотримання і виконання, пов’язаних з реалізацією заборон і юридичних обов’язків, використання являє собою здійснення дій, що дозволяються правом. При цьому суб’єкт керується своїми власними інтересами. Прикладом реалізації повноважень, наданих нормами права, є здійснення громадянами своїх конституційних прав: на об’єднання, мирні збори і демонстрації, право володіти, користуватись і розпоряджатись своєю власністю тощо. Це передбачає як активну, так і пасивну поведінку: суб’єкт поводиться пасивно, якщо він утримується від використання наданого йому права, або навпаки.

Четвертою формою реалізації норм права є його застосування, що характеризується низкою ознак, які істотно відрізняють цю форму від дотримання, виконання і використання норм права. Застосування норм права − це діяльність, що здійснюється тільки відповідними державними органами чи за дорученням держави іншими організаціями. Застосуванню норм права притаманний державно-владний характер. Застосування права − один з видів державної діяльності, спрямованої на втілення правових розпоряджень у життя. Здійснюється від імені держави уповноваженими нею суб’єктами і тому є обов’язковим для всіх адресатів. Застосування права здійснюється у певних процесуальних формах. Процес застосування норм права завершується виданням правозастосовного акта.

Застосування права як самостійної форми правореалізації є складним, оскільки воно здійснюється завжди у сполученні з іншими формами правореалізації (виконанням, дотриманням, використанням).

Із зазначеного випливає, що правозастосування – це державно-владна діяльність компетентних органів, спрямована на реалізацію норм права та здійснюється у встановлених законом формах щодо прийняття індивідуальних правових рішень з конкретних юридичних справ.

Акт правозастосування −це індивідуальний правовий акт компетентних органів, виданий на основі юридичних фактів та норм права, який визначає права, обов’язки або міру юридичної відповідальності для конкретних осіб з конкретної юридичної справи.

Відмінність акта правозастосування від нормативно-правового акта полягає в тому, що акт правозастосування суворо індивідуалізований, адресований конкретним особам, а нормативно-правові акти мають загальний характер. Їм властива функція індивідуального регулювання, спрямована до конкретного суб’єкта або суб’єктів. Нормативно-правові акти розраховані на багаторазове використання, а правозастосовні − одноразової чинності. На відміну від нормативно-правових актів, акти правозастосування, виступаючи юридичними фактами, безпосередньо тягнуть за собою юридичні наслідки.

У процесі застосування норм права уповноважений орган за допомогою індивідуальних актів вирішує два основних завдання: 1) організацію позитивного виконання приписів норм права; 2) забезпечення відповідної реакції з боку держави на недотримання або невиконання норм права.

На цій підставі виділяються дві форми застосування права: оперативно-виконавча і правоохоронна. Оперативно-виконавче правозастосування − це організація виконання приписів норм права, позитивне регулювання за допомогою індивідуальних актів правозастосування шляхом сприяння виникненню, зміні чи припиненню конкретних правовідносин (наказ про зарахування на роботу, рішення про призначення пенсії, свідоцтво про шлюб, рішення про будівництво житлового будинку, рішення про усиновлення тощо).

Правоохоронне правозастосування − це діяльність, спрямована на охорону норм права від порушень, застосування заходів державного примусу та забезпечення виконання примусових заходів (вирок суду, рішення про притягнення до адміністративної, дисциплінарної або цивільної відповідальності).

Оскільки судова діяльність є різновидом правозастосування, необхідно зупинитися на вимогах юридичної техніки до судових актів. Перелік судових актів досить значний. З-поміж них провідне місце займає судове рішення, яке являє собою акт органу, який здійснює правосуддя. Таке положення характерне для всіх постанов суду першої інстанції, але щодо судового рішення слід особливо наголосити, що це не просто акт суду. Судове рішення − це процесуальний акт, яким завершується розгляд справи по суті. Тому важливо знати основні вимоги юридичної техніки до процесуального оформлення судових рішень.

Окремо слід зупинитися на особливостях процесуального оформлення вироку як рішення суду першої інстанції або суду апеляційної інстанції, постановлене в судовому засіданні з питання про винність або невинуватість підсудної особи та про призначення або непризначення покарання. На відміну від інших процесуальних документів, вирок має такі ознаки: постановляється від імені держави; у вироку фіксуються результати процесуальної діяльності учасників кримінального судочинства; визначається правове становище відповідної особи на певний період часу; є найважливішим актом правосуддя, оскільки кожен обвинувачуваний в скоєнні злочину вважається невинуватим, поки його вина не буде доведена в передбаченому законом порядку та встановлено, що набрав законної сили вирок суду.

Наступним кроком варто зупинитися на з’ясуванні техніко-юридичних засобів у процесі підготовки правореалізаційних актів, зокрема на техніці ведення договірної роботи. Договір використовується майже в усіх галузях права і вважається універсальним юридичним документом. Важливо знати, за допомогою яких способів юридичної техніки можна покращити якість договірної роботи. Важливо з’ясувати, які існують техніко-юридичні вимоги до форми, змісту та структури договорів, стадії договірної роботи. Практичне значення матиме зіставлення вимог до форми, структури та змісту договорів з вимогами до позовних заяв, звернень, доручень та інших правореалізаційних документів.

 

ПЛАН ЛЕКЦІЙНОГО ЗАНЯТТЯ

· Правореалізаційна техніка і правозастосовна техніка: поняття, співвідношення, значення.

· Використання техніко-юридичних засобів у процесі підготовки правореалізаційних актів. Техніка ведення договірної роботи.

· Акт застосування норм права як різновид правореалізаційного акта. Зміст та структура актів правозастосування.

· Судова діяльність як різновид правозастосування. Види судових актів та вимоги до їх змісту.

 

САМОСТІЙНА РОБОТА

· Договір як основний вид правореалізаційних документів.

· Техніко-юридичні особливості договорів.

 

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 90; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!