Фінансові ресурси, їх склад та особливості



Фінансові ресурси — сукупність фондів грошових коштів, які створюються в процесі розподілу, перерозподілу й використання ВВП, перебувають у розпорядженні держави, підприємств та організацій, характеризують стан економіки і мають великий вплив на її розвиток.

За формою утворення фінансові ресурси — це:

1) накопичення завдяки господарській діяльності, що відображають первинний розподіл новоствореної вартості. До їх числа належать прибуток, відрахування на соціальні потреби, амортизаційні відрахування;

2) ресурси вторинного розподілу й перерозподілу новоствореної вартості. Це також прямі й непрямі податки, доходи від зовнішньоекономічної діяльності, приріст довгострокових вкладів населення тощо.

Фінансові ресурси залежно від рівня, на якому проходить їх формування і використання, поділяють на:

- централізовані. Вони утворюються на рівні держави, окремих адміністративно-територіальних одиниць, галузевих об’єднань. Вони зосереджуються у Державному бюджеті, Пенсійному фонді та у інших державних цільових фондах. Більшість їх утворюється за рахунок доходів підприємств і організацій, надходжень від державного, соціального, майнового та особистого страхування тощо.

- децентралізовані. Вониперебувають у розпорядженні підприємств та організацій. Утворюються за рахунок їх доходів і накопичень та, незначною мірою, за рахунок коштів населення. У формуванні фінансових ресурсів підприємств можуть брати участь і позичені кошти (кредити банку, кредиторська заборгованість, а також кошти, одержані від випуску акцій тощо).

Головними суб'єктами, між якими виникають відносини з приводу формування та використання фінансових ресурсів, є держава, підприємства, населення. Грошові кошти, з яких формуються фінансові ресурси, безперервно переміщуються від одного суб'єкта до іншого (рис.3.1).

Рис. 3.1. Суб'єкти відносин формування та використання фінансових ресурсів

Також існують грошові потоки всередині Державного бюджету, між підприємцями, окремими громадянами.

Основним джерелом формування фінансових ресурсів є ВВП. Тому у його складі можна виділити елементи фінансових ресурсів, зображені на рис.3.2.

 

 

 


Рис.3.2. Елементи фінансових ресурсів у складі ВВП

Напрямки використання фінансових ресурсів можна поділити на три групи:

1) поповнення фонду відшкодування. До нього належать витрати на капітальний ремонт, дотації збитковим державним підприємствам та галузям господарства тощо.

2) витрати, пов'язані з формуванням фонду споживання. Це витрати на соціальні гарантії населення, на соціально-культурні заходи бюджетних установ та господарських структур, на науку, оборону, управління тощо.

3) сукупність витрат на формування фонду нагромадження. Це витрати на капітальні вкладення, придбання обладнання й інвентаря бюджетними установами, витрати на зовнішньоекономічну діяльність та створення резервних фондів.

Важливою характерною рисою фінансових ресурсів є те, то вони, на відміну від грошових коштів, виражають не зміну форм вартості, а фінансовий результат процесу відтворення. Водночас вони свідчать про наявні можливості економічного й соціального розвитку.

 


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 104; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!