Антична доба (греко-римська культура)



Це період якісних змін в історії людства. Античність характеризується виникненням і формуванням держави.

Стародавня Греція вважається колискою європейської цивілізації. У цей період у всьому відчувався дух вільного і радісного ставлення до життя. Яскравою рисою грецької культури є антропоцентризм – обожнення людини. У Стародавній Греції зароджується більшість сучасних наук, зокрема філософія, виникає нова галузь знань – історія, батьком якої є Геродот. Найціннішими надбаннями є грецький театр і скульптура, яка подає тіло людини в русі

Велику роль у розвитку культури Стародавньої Греції відігравали Олімпіади. Свято на честь Зевса відбувалось кожні 4 роки в одному і тому ж місті Олімпія.

На культуру Риму у великій мірі вплинуло грецьке мистецтво. Греки визнавали могутність гармонії, пропорційності та краси, а римляни визнавали лише могутність сили. У Римі відбувається перша письмова фіксація норм права. Відхід від римського права – рівність усіх громадян перед законом. Тут же вперше у світі була проведена виставка моди. У Римі з’явилась перша у світі газета.

Рим був духовним центром Європи. Мова Стародавнього Риму – латинська – залишалась міжнародною мовою європейської культури більше 1000 років після падіння Західної Римської імперії. Вона тривалий час стала мовою філософії, медицини, юриспруденції релігії та літератури багатьох європейських країн.

Європейська культура

Середньовіччя

З одного боку цю культуру розглядають як втілення догматизму, релігійного фанатизму, придушення свободи особистості. Уся культура перебуває під впливом католицької церкви, а тому уся історія постає як боротьба між праведниками і служителями диявола. Церква володіє освітою, контролює її. Вона мала своє право, основні норми якого іменувались канонами. Джерелом канонічного права було святе письмо. Церковним судом вирішувалися справи про шлюб і сім’ю, підробку грошей, наклепи, фальшиві свідчення тощо. Вважалось, що усе це зв’язано з гріхопадінням.

Важливу роль у житті відіграють монастирі. Виникає чернецтво. Одним із чинників доби є хрестові походи (11-кінець 13 століття).

З іншого боку, – це доба готики, основного художнього стилю середньовіччя, що згодом був названий символом християнства. У цей період при монастирях виникають школи, згодом вони з’являються у містах, як і університети. Середньовіччя дало життя і своєрідному типу демократії – середньовічній міській республіці.

Ренесанс (Відродження) (14-20-і роки 17 століття)

Відродження – найвизначніша перехідна епоха людської цивілізації. Вона охоплює період з 14 до перших двох десятиліть 17 століття.

Провідною ідеєю доби стає гуманізм, який на перше місце ставив наукові знання і висміював аскетизм і теорію стриманості католицької церкви, утверджував право людини на насолоди, в тому числі і сексуальні, що раніше вважалося гріхом. Насолода земним буттям – неодмінна частина культури відродження.

Ренесанс – це епоха звеличення людини. Людину оголошено найвищою цінністю, вінцем природи.

В цей період почали виникати мануфактури, одержали розвиток товарно-грошові відносини, торгівля, виникли банки. Головним видом духовної діяльності стає мистецтво. У мистецтві були подолані стереотипні уявлення простору і часу. На перший план у мистецтві виходить живопис.

У цю епоху зроблено 3 важливі винаходи – друкарський верстат, компас і артилерія. Їх результат – географічні відкриття, поширення знань, ріст національних монархій.

Але на епоху Відродження припадає пік діяльності інквізиції (Конгрегація святої служби), яка повинна була виявляти єретиків і карати їх. У цей період було знищено понад мільйон чоловік. Як правило, це були вчені. Усіх їх піддавали тортурам, а потім спалили на вогнищі.

Реформація (16 століття)

Це назва широкого суспільно-політичного руху, що у 16 столітті охопив Європу і був спрямований проти католицької церкви. Він створив кілька нових церков – протестантських. Реформація змінила обличчя Європи. Якщо католицизм учив, що людина грішна від природи і без прихильності церкви (обряди, жертви церкві) не зможе врятувати своєї душі, то протестантизм вчив, що спасіння залежить тільки від віри в жертву Христа і що джерелом істини в релігії є Святе Письмо, а не усна традиція.

Доба Реформації виробила особливу етику – етику праці, економічної діяльності, договірних відносин, акуратності та інших чеснот.


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 69; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!