Методичні рекомендації до самостійної роботи

Семінарське заняття № 2

 

Тема 3: Страхування життя і пенсій

План заняття

1. Необхідність і значення страхового захисту життя та пенсій громадян.

2. Особливості страхування. Розвиток і сучасний стан страхування.

3. Змішане страхування життя.

4. Страхування дітей.

5. Страхування до вступу в шлюб.

6. Пенсійне страхування.

 

Методичні рекомендації до семінарського заняття

 

При підготовці першого питання необхідно опрацювати запропоновану літературу, увагу необхідно приділити наступним аспектам. Однією з галузей страхування є особисте страхування, здійснюване з метою надання певних послуг як фізичним, так і юридичним особам. Ці послуги передбачають страховий захист страхувальників (застрахованих) у разі настання несприятливих подій для їхнього життя й здоров’я. Далі необхідно довести необхідність і значення страхового захисту життя й пенсій громадян.

Розкриваючи зміст другого питання необхідно охарактеризувати види страхування життя: змішане страхування життя, страхування дітей, страхування до вступу в шлюб (весільне), довічне страхування і страхування додаткової пенсії.

Здійснення особистого страхування має певні особливості. Зокрема, при його проведенні дуже важно оцінити той ризик, який береться на страхування та інше. Договори страхування життя мають певні особливості, які необхідно розкрити.

 

Проблемні питання

 

1. Який зміст змішаного страхування життя? Які критерії відбору його контингенту?

2. Який обсяг відповідальності по змішаному страхуванню життя?

3. В чому необхідність страхування додаткової пенсії?

4. Чим характерне добровільне страхування від нещасних випадків?

5. Які умови індивідуального страхування від нещасних випадків?

Тести

 

1. Страхування життя передбачає:

а) змішане страхування життя;

б) страхування дітей від нещасних випадків;

в) обов'язкове страхування життя і здоров'я народних депутатів;

г) обов'язкове страхування від нещасних випадків працівників пожежної служби.Р

2. Функція накопичення страхової суми характерна для таких видів страхування:

а) страхування життя дітей;

б) страхування дітей від нещасних випадків;

в) змішаного страхування життя;

г) страхування майна фізичної особи.

3. Страхувальниками за договорами страхування життя можуть бути:

а) фізичні і юридичні особи;

б) фінансові посередники;

в) тільки юридичні особи;

г) тільки фізичні особи.

4. Викупна сума у страхуванні життя - це:

а) сума, на яку укладається договір страхування життя;

б) частина резерву внесків на день припинення страхувальником сплати внесків, яка підлягає виплаті йому за договорами страхування життя;

в) конкретний розмір грошових коштів, який повинен сплатити страховик страхувальнику;

г) норма доходності за договором страхування пенсій.

5. Пенсійне страхування є різновидом:

а) медичного страхування;

б) страхування домашнього майна;

в) страхування ренти;

г) страхування відповідальності.

6. Хто може бути вигодонабувачем?

а) отримувач викупної суми;

б) найближчі родичі застрахованої особи, які отримають страхову суму у випадку настання страхової події;

в) страхувальник.

7. Змішане страхування життя передбачає:

а) поєднання двох будь-яких видів страхування життя;

б) поєднання ризикового та накопичувального видів страхування життя;

в) поєднання страхування життя та майнового страхування.

8. Страхування до вступу в шлюб передбачає:

а) страхування на випадок розірвання шлюбу;

б) страхування на випадок весілля;

в) накопичувальне страхування до вступу в шлюб.

9. З якого віку можна застрахувати дітей від нещасного випадку?

а) з 1 року;

б) з дня народження;

в) з 3-х років.

10. Який мінімальний термін страхування при накопичувальному страхуванні життя?

а) 3 роки;

б) 2 роки;

в) 1 рік.

 

Теми для підготовки доповідей та рефератів

 

1. Розвиток системи страхування життя і здоров’я громадян в Україні.

2. Умови страхового захисту осіб похилого віку: державне та недержавне пенсійне забезпечення.

3. Сучасний стан функціонування недержавних пенсійних фондів.

 

 

Тема 3. Страхування життя та пенсій

План вивчення теми

1. Необхідність і значення страхового захисту життя і пенсій громадян.

2. Особливості страхування. Розвиток і сучасний стан страхування.

3. Види страхування життя. Змішане страхування життя.

4. Страхування дітей.

5. Страхування до вступу в шлюб.

6. Довічне страхування.

7. Страхування пенсій.

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи

Для вивчення даної теми необхідно опрацювати запропоновану літературу, а також використовувати знання, набуті при вивченні дисципліни "Страхування".

Розглядаючи перше питання необхідно звернути увагу на те, що страхування життя і пенсій належать до підгалузей особистого страхування. У найзагальнішому плані особисте страхування можна визначити як галузь страхової діяльності, яка забезпечує страховий захист громадян або зміцнення досягнутого ними сімейного добробуту. Джерела формування страхового фонду - індивідуальні доходи, а кошти підприємств, - тією мірою, якою особисте страхування є обов'язковим.

Особисте страхування регламентується Законом України "Про страхування".

Необхідність особистого добровільного страхування зумовлюється як ризиковим характером відтворення робочої сили, так і підвищенням ступеню ризику життя у зв'язку з урбанізацією, погіршенням довкілля, а також зростанням питомої ваги людей похилого віку в загальній чисельності населення.

Розглядаючи друге питання, необхідно звернути увагу на те, що здійснення особистого страхування має певні особливості. Зокрема, при його проведенні дуже важко правильно оцінити той ризик, який береться на страхування.

Страхування життя передбачає відповідальність страхової компанії в разі смерті страхувальника (застрахованого) під час дії договору страхування або дожиття до певного обумовленого в договорі строку.

Страхування життя розглядається як вигідне вкладення грошей. Страхувальник (застрахований) за договором страхування життя може розраховувати на страхову суму або пенсію у разі дожиття до закінчення договору, що є засобом накопичення коштів.

Договори страхування життя мають певні особливості, які потрібно розглянути.

Необхідно розглянути розвиток і сучасний стан страхування.

По третьому питанню необхідно відмітити, що класифікація страхування передбачає поділ його на види. Це дає змогу страховикам розробляти єдині правила страхування певних об'єктів від характерних для них ризиків, застосовувати методи розрахунку тарифів, які розробляються для різних видів страхування, визначати особливості формування резервів страхової компанії.

Існують такі види страхування життя: змішане страхування життя, страхування дітей, страхування до вступу в шлюб (весільне), довічне страхування і страхування додаткової пенсії.

Далі необхідно розглянути кожний вид страхування. Дуже популярним як у колишньому СРСР загалом, так і в Україні зокрема було змішане страхування життя, що, як і інші види страхування, давало впевненість в одержанні страхової суми як у разі закінчення дії договору, так і в разі настання інших обумовлених в договорі подій.

Змішане страхування життя дає змогу поєднувати в одному договорі і на одну особу страхування на випадок дожиття і на випадок смерті.

При розгляді цього виду страхування необхідно звернути увагу на такі положення:

─ суб'єкти страхування;

─ обсяги страхової відповідальності;

─ строк страхування;

─ страхова сума;

─ одержувачі страхової суми у випадку смерті страхувальника;

─ порядок визначення і сплати страхових премій;

─ організація роботи страхової компанії по визначенню страхових і викупних сум, порядок їх виплати страхувальнику, спадкоємцям або визначеним для цього особам.

Розглядаючи сьоме питання, необхідно звернути увагу на те, що страхування життя може бути поділене на страхування капіталів і страхування рент. Відмінність між цими двома групами страхування життя полягає у тому, що при страхуванні капіталів метою є створення нових капіталів, а при страхуванні рент йдеться про використання всіх існуючих капіталів зверненням їх у річні ренти. Добровільне страхування додаткової пенсії є своєрідним страхуванням на дожиття, яке попри безперечну доцільність з різних причин досі не набуло на Україні достатнього розвитку.

 

Ключові терміни та поняття

ВИГОДОНАБУВАЧ (beneficiary) — особа, визначена страхувальником для отримання належних сум страхових виплат тоді, коли страхувальник (застрахований) не буде здатний скористатися ними самостійно. В особистому страхуванні виплати В. здійснюються у випадку смерті застрахованого. В майновому страхуванні права В. можуть набувати орендодавці, кредитори, застраховане майно яких знищено або пошкоджено. Див. також бенефіціар.

ВИКУПНА СУМА (redemption sum) — сума, на яку може претендувати власник полісу зі страхування життя в разі припинення дії полісу. Розмір В. с. залежить від суми й терміну, на який було укладено договір, та фактично здійснених внесків і тривалості дії договору.

ДІЄЗДАТНІСТЬ - властивість своїми діями набувати права і породжувати для себе юридичні обов'язки. Для фізичної особи дієздатність виникає по досягненню повноліття, коли громадянин може здійснювати самостійно різні угоди і нести майнову відповідальність за свої протиправні дії. Якщо громадянин внаслідок душевних хвороб або слабкості розуму не може усвідомлювати значення своїх дій чи керувати ними, то суд має право визнати його недієздатним і встановити над ним опіку.

НОРМА ДОХОДНОСТІ - процент, який нараховується страховиком на резерв внесків по страхуванню життя та пенсій при використанні його як кредитних ресурсів. Норма доходності враховується при визначенні початкових внесків страхувальників по укладених договорах.

РЕДУЦІЮВАННЯ СТРАХОВОЇ СУМИ - зменшення початкової страхової суми за договорами страхування життя. Редуціювання страхової суми пов'язане з достроковим припиненням страхувальником сплати страхових внесків і набуттям ним права на одержання викупної суми. Якщо страхувальник не одержав страхової суми, то страхова компанія може здійснити редуціювання страхової суми.

РЕЗЕРВ ВНЕСКІВ - забезпечує страховику можливість виконати свої зобов'язання перед страхувальником, а також сталість страхових операцій. Він являє собою фонд, створений за рахунок внесків страхувальників для здійснення майбутніх виплат по договорах страхування життя та пенсій у зв'язку із тим, що момент внесків не збігається з виплатами страхових сум. Резерв внесків слугує не лише для виплати страхових сум. З нього можуть виплачуватися викупні суми.

СТРАХУВАННЯ РЕНТИ — це сукуп­ність видів страхування, за умовами яких страховик зобов'язується виплачувати застрахованій особі (особам) у разі дожиття до встановленого договором строку регулярне страхове забезпечення, довічно або тимчасово.

 


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 69; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!