Зайнятість населення – це діяльність громадян, пов’язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить їм доход у грошовій або іншій формі.



Державна служба зайнятості – державний орган, створений для реалі­зації політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідго­товки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацю­ючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Працевлаштування громадян – система організаційних, економічних, правових заходів, спрямованих на забезпечення трудової зайнятості населення, включаючи надання допомоги громадянам в отриманні роботи за їх спеціальністю і кваліфікацією або направлення на виробниче навчання при відсутності у них необхідної підготовки.

Підходяща робота – робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації працівника і надається в тій же місцевості, де він проживає. Заробітна плата повинна відповідати рівню, який особа мала за попередньою роботою з урахуванням її середнього рівня, що склався в галузі відповідної області за минулий місяць.

Громадські оплачувані роботи – роботи, що організовуються місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за участю державної служби зайнятості на підприємствах, в установах і в організаціях комунальної власності і за договорами для осіб, зареєстрованих як безробітні.

Безробітні – громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи?

Задачі для самостійного розв’язання

Задача 1

У районному центрі зайнятості економісту Смоліну Р.К. (58,5 років), звільненому у зв’язку зі скороченням штату працівників (п. 1 ст. 40 КЗпП Украї­ни), запропонували достроково перейти на пенсію за віком, оскільки у нього 32 роки за­гального трудового стажу. Смолін Р.К. відмовився і просив зареєструвати його як безробітного та виплачувати йому допомогу по безробіттю.

Дайте кваліфіковану відповідь.

Задача 2

Головний спеціаліст управління соціального захисту населення Молочко М.І. була звільнена за п. 2 ст. 40 КЗпП України (у зв’язку з невідповідністю займаній посаді). Вона звернулася до центру зайнятості для пошуку підходящої роботи і ре­єстрації її як безробітної. Їй запропонували роботу соціального працівника територіального центру. Вона відмовилася, вважаючи, що місце цієї роботи хоч і знаходиться у межах міста, але надто від­далене від її місця проживання і заробітна плата значно нижча за колишню. Інших пропозицій служба зайнятості не надала. Чи можна вважати запропоновану роботу підходящою для Молочко М.І.?

Задача 3

Громадянин Буров Н.М., одержуючи пенсію за віком на пільгових умовах (п. “б” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”), звернувся до районного центру зайнятості за сприянням у пошуку підходящої роботи.

Чи може він бути зареєстрований як такий, що шукає роботу?

Чи має він право на отримання допомоги по безробіттю?

Задача 4

16-річний Кошляк В.К., залишивши будь-яку надію самостійно знайти роботу, звернувся до центру зайнятості за консультацією про можливість отримання роботи. Однак йому відповіли, що у нього немає ніякої спеціальної освіти, а тому перш ніж влаштуватися на роботу, слід отримати хоча б загальну освіту.

Проаналізуйте ситуацію і дайте правильну відповідь.

Задача 5

Петрусенко Г.П. закінчив вищий навчальний заклад, де він навчався на контрактній основі. Майже три місяці самостійно шукав роботу, однак працевлаштуватися так і не зміг. Йому порадили звернутися до служби зайнятості за допомогою у працевлаштуванні. Петрусенко Г.П. проти цього не заперечував, але вважав, що це робити вже пізно, оскільки пройшло 3 місяці з дня закінчення навчального закладу.

Дайте кваліфіковану відповідь.

Задача 6

Інвалід ІІІ групи внаслідок загального захворювання Якименко О.С. був звільнений з роботи за п.2 ст. 40 КЗпП (за невідповідність займаній посаді). Після цього Якименко О.С. пробував працевлаштуватися, але його як інваліда на роботу не брали. Він звернувся до служби зайнятості із заявою зареєструвати його як безробітного. Але йому було відмовлено.

Чи правомірна відмова? Поясніть ситуацію.

Задача 7

До служби зайнятості звернувся студент вищого навчального закладу денної форми навчання за сприянням у працевлаштуванні у вільний від навчання час, але йому було відмовлено, посилаючись на те, що він належить до зайнятого населення.

Чи правомірна відмова? Поясніть ситуацію.

 

Теми рефератів

1. Законодавство про зайнятість населення.

2. Особливості працевлаштування окремих категорій громадян.

3. Право громадян, які зареєстровані в державній службі зайнятості, на професійну підготовку і перекваліфікацію.

4. Поняття безробітного та його правовий статус.

5. Загальні компенсації при втраті роботи.

6. Особливі гарантії працівникам, які втратили роботу у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці.

Питання для дискусій

1. Які існують форми зайнятості населення?

2. Як співвідносяться поняття “зайнятість” і “працевлаштування”?

3. Як слід розуміти поняття “підходяща робота”?

4. Як оформляється статус безробітного?

5. Який порядок надання пенсій для осіб передпенсійного віку при звільненні з роботи за п.1.ст.40 КЗпП України та виплати допомоги по безробіттю?

 

Тема. Колективний договір

План семінарського заняття

 

1. Поняття колективного договору та його роль у забезпеченні трудових відносин.

2. Сторони колективного договору та сфера його укладення.

3. Зміст і структура колективного договору.

4. Порядок укладення і підписання колективного договору.

5. Контроль за виконанням колективного договору і відповідальність за його порушення та невиконання.


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 173; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!