СТРУКТУРА ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

СХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

імені ВОЛОДИМИРА ДАЛЯ

 

 

РОБОЧА ПРОГРАМА

ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ

(для студентів спеціальності 7.050108, 7.030507 “Маркетинг”)

 

 

 

 

Луганськ 2009

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

СХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

імені ВОЛОДИМИРА ДАЛЯ

 

 

РОБОЧА ПРОГРАМА

ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ

 (для студентів спеціальності 7.050108, 7.030507 “Маркетинг”)

 

 

З А Т В Е Р Д Ж Е Н О

на засіданні кафедри “Маркетинг”

Протокол № 2 від 11 вересня 2009 р.

 

Луганськ 2009

УДК 65.012.12

 

 

Робоча програма переддипломної практики (для студентів спеціальності 7.050108, 7.030507 “Маркетинг”) / Укладач: Ю.К. Антипова – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2009. – 13 стор.

 

Представлено структуру та вимоги до змісту розділів звіту про переддипломну практику. Наведено календарний графік проходження практики для студентів денної та заочної форми навчання.

 

 

Укладач:                               Антипова Ю.К., доц.

 

Відп. за випуск                          Максимова Т.С., проф.

 

 

Рецензент                              Дібніс Г.І., доц.

 

 


ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

Переддипломна практика є важливим елементом у підготовці спеціалістів зі спеціальності «Маркетинг». Згідно навчального плану термін проходження практики розрізняється в залежності від форми навчання: на денній формі – шість тижнів, на заочній – чотири тижні. Методичне керівництво переддипломною практикою здійснюється кафедрою маркетингу.

При проходженні переддипломної практики студент зобов’язаний:

- повністю виконати завдання, що передбачене програмою практики;

- строго дотримуватися правил охорони праці, техніки безпеки та внутрішнього розпорядку підприємства;

- вести щоденник практики, заповнюючи всі його розділи;

- представляти керівникам практики звіт про виконання всіх завдань;

- зібрати статистичний матеріал, що необхідний для підготовки дипломної роботи.

Базу практики складають комерційні підприємства (виробничої сфери або сфери послуг) або некомерційні організації м. Луганська, Луганської області та інших регіонів України, які працюють на ринку не менш трьох років.

Звіт про переддипломну практику повинен бути побудований у відповідності з розділами програми практики, містити конкретні відомості про виконану роботу, грамотно викладений та оформлений згідно до вимог державного стандарту України ДСТУ 3008-95. Звіт повинен бути максимально насичений фактичною інформацією (таблиці, графіки, діаграми, схеми), що відображають відповідні результати діяльності підприємства за останні 3-5 років. Приблизний обсяг звіту повинен складати близько 30 – 40 листів формату А4.

Титульний лист звіту виконається відповідно до додатку А, на якому підпис керівника переддипломної практики від підприємства засвідчується печаткою. Наступним листом після титульного є зміст звіту, який наведено у додатку Б.

Захист звіту про переддипломну практику повинен відбуватися на протязі трьох днів після закінчення терміну практики. Захист відбувається керівникові практики з представленням йому заповненого щоденника практики (з підписами керівника практики від підприємства та печаткою підприємства), звіту про переддипломну практику та матеріалів для написання дипломної роботи.

 

МЕТА І ЗАВДАННЯ ПРАКТИКИ

Метою проходження переддипломної практики є отримання системного уявлення про структуру і функціонування галузей і підприємств в умовах відкритої економіки, оволодіння методологічним інструментарієм аналізу і оцінки ефективності підприємства, а також розробка заходів оптимізації його діяльності. Цілями практики є систематизація, закріплення і розширення знань, що отримані при вивченні навчальних дисциплін в умовах реального виробництва; отримання досвіду практичної роботи на посадах спеціалістів з маркетингу; поглиблення теоретичних і практичних знань щодо організації маркетингу на підприємстві; розробка вмінь та навичок застосування маркетингових інструментів в діяльності підприємства; комплексне оволодіння методами самостійного дослідження, практичне застосування теоретичних знань для вирішення конкретних завдань щодо вдосконалення управління маркетинговою діяльністю підприємства; збір та обробка даних для підготовки дипломної роботи.

Головним завданням переддипломної практики є формування високого рівня компетенції майбутнього фахівця на основі поглиблення теоретичних знань та формування у студентів практичних навичок розроблення, прийняття та реалізації маркетингових рішень стосовно діяльності підприємства. Завданнями практики єпідготовка студента до самостійної роботи на підприємстві в якості спеціаліста з маркетингу; отримання досвіду практичної роботи з таких напрямів маркетингової діяльності як дослідження ринку; аналіз маркетингового середовища та виявлення конкурентних позицій підприємства на галузевому ринку; вивчення маркетингової діяльності підприємства за елементами комплексу маркетингу; виявлення ступеня готовності студента до самостійної практичної діяльності.

В результаті проходження практики студенти повинні:

- знати: сутність та місце маркетингу в системі управління підприємством; фактори та показники макро- та мікросередовища підприємства; структуру організації та функціональні напрями маркетингової діяльності підприємства; тенденції регіонального ринку продукції; інструменти маркетингової діяльності підприємства за елементами комплексу маркетингу;

- вміти: аналізувати ситуацію щодо маркетингової діяльності підприємства на регіональному ринку; виявити загрози i можливості ринку, слабкі i сильні сторони підприємства; виявити перспективи та проблеми функціонування підприємства у галузі маркетингу; визначити маркетингові цілі підприємства відповідно до його місії; аналізувати господарський портфель діяльності підприємства; застосувати прикладний інструментарій стратегічного аналізу щодо оцінки та вдосконалення маркетингової діяльності підприємства;

- отримати навички побудови логічного плану і оптимальної структури роботи з літературними джерелами та статистичною інформацією; аналізу та оцінки різних аспектів маркетингової діяльності підприємства; обґрунтування власних узагальнень, висновків та пропозицій.

 

СТРУКТУРА ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ

 

1. Характеристика підприємства як об’єкта дослідження.

В цьому розділі необхідно сформувати характеристику підприємства, описати історію його створення та розвитку, юридичний статус, форму власності тощо. Навести основні показники, що характеризують виробничо-комерційну діяльність підприємства за останні три роки. Також треба охарактеризувати організаційну структуру управління підприємства та проаналізувати її маркетингову орієнтацію. При цьому потрібно навести хронологію розвитку маркетингової діяльності на підприємстві.

2. Дослідження кон’юнктури ринку продукції підприємства.

В другому розділі треба докладно викласти результати проведення огляду галузевого ринку, на якому працює підприємство. При цьому необхідно дослідити показники місткості ринку, темпів його зростання, частки ринку підприємства, рівня конкуренції, відносної частки ринку, співвідношення попиту та пропозиції тощо. В результаті необхідно зробити висновок про перспективи розвитку даного ринку та позиції підприємства на ньому.

3. Оцінка діяльності підприємства на основі SWOT -аналізу.

В третьому розділі необхідно дослідити та описати основні елементи, сили та фактори маркетингового середовища, в умовах якого функціонує підприємство. На цій основі треба провести SWOT-аналіз діяльності підприємства, виявивши сильні та слабкі сторони підприємства, а також погрози та можливості ринку. В результаті необхідно сформувати матрицю SWOT-аналізу підприємства.

4. Дослідження маркетингових рішень у сфері товарної політики підприємства.

В четвертому розділі розпочинається проведення дослідження маркетингової політики підприємства за елементами комплексу маркетингу. При аналізі товарної політики необхідно дати характеристику товарам або послугам, які є сферою діяльності підприємства. Зокрема, потрібно надати відомості про їх асортимент з визначенням відповідних показників, рівень якості, споживчу цінність, життєвий цикл, упаковку, товарну марку тощо. Тобто на цьому етапі треба проаналізувати всі маркетингові дії підприємства в області товару стосовно підвищення його конкурентоспроможності на ринку.

5. Дослідження маркетингових рішень у сфері цінової політики підприємства.

В п’ятому розділі необхідно вивчити цінову політику підприємства, а саме вивчити рівень ціни, що установлюється підприємством на товари та послуги, фактори, які впливають на цей процес, маркетингові стратегії та методи ціноутворення, що використовуються. Особливу увагу при цьому слід приділити методиці установлення ціни на підприємстві, дослідивши такі показники як собівартість виробів та норма прибутку. Для цього можна навести структуру ціни на прикладі певного товару. Доречно також провести аналіз асортиментної структури товарів підприємства за рівнем їх цін, проаналізувати співвідношення показників «ціна - якість» за певними товарними категоріями тощо.

6. Дослідження маркетингових рішень у сфері політики розподілу підприємства.

В шостому розділі треба вивчити особливості організації процесу розподілу товарів підприємства. Для цього, насамперед, необхідно здійснити аналіз обсягів реалізації товарів підприємства в динаміці за три роки за їх асортиментною структурою. Це дасть змогу визначити найбільш пріоритетні товарні позиції для підприємства з точки зору їх продажів та привабливості для споживачів. Важливою складовою даного розділу є вивчення каналів розподілу підприємства за їх типами (прямий чи непрямий), параметрами (довжина, ширина, кількість рівнів), рівнем охоплення ринку (інтенсивний, вибірковий чи ексклюзивний розподіл). При цьому доречно відобразити структуру продажів товарів підприємства за учасниками каналу розподілу (оптовими чи роздрібними торговцями певних типів) відповідно до їх частки в загальному обсязі реалізації підприємства. Також треба вивчити додаткові сервісні послуги, що виконує підприємство для забезпечення продажів своїх виробів (фасування, доставка споживачам, монтаж, гарантійне обслуговування, ремонт тощо) та інструменти мерчандайзингу для привертання уваги споживачів до них в місці реалізації.

7. Дослідження маркетингових рішень у сфері комунікаційної політики підприємства.

В сьомому розділі необхідно дослідити комплекс маркетингових комунікацій підприємства за його основними елементами: реклама, стимулювання збуту, PR (зв’язки з громадськістю), прямий маркетинг і особистий продаж. При цьому насамперед треба визначити витрати на комунікаційні заходи, що використовує підприємство, та навести їх структуру в динаміці за 3 роки. Потім необхідно дати характеристику кожному заходу в рамках комунікаційного комплексу та визначити їх роль в діяльності підприємства.

8. Охорона праці та рішення екологічних проблем на підприємстві.

У восьмому розділі повинна міститися інформація про стан організації охорони праці та безпеки життєдіяльності на підприємстві. Ця інформація формується на основі відповідних інструкцій стосовно пожежної безпеки, дотримання санітарних норм та норм праці, техніки безпеки на робочих місцях (зокрема, при роботі з комп’ютерною технікою) тощо. Також важливе місце в цьому розділі повинне відводитися рішенню екологічних проблем на підприємстві, а саме захисту навколишнього середовища, забезпеченню екологічної чистоти та безпеки товарів для споживачів. Цей розділ повинен дати відповідь про дотримання підприємством концепції соціально-етичного маркетингу або про можливості прагнення до неї.

9. Висновки

В останньому розділі звіту необхідно підбити підсумки дослідження діяльності підприємства, проведеного студентом самостійно під час проходження переддипломної практики. Висновки повинні містити стислий виклад зроблених оцінок та узагальнень під час аналізу, а також пропозиції студента. Для цього треба систематизувати інформацію з усіх розділів звіту та дати їй відповідну оцінку. Ознайомлення з текстом висновків повинно сформувати у читача уявлення про ступінь реалізації студентом під час проходження практики поставленої мети і завдань.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 148; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!