Дії над додатними і від’ємними цілими числами



· Щоб додати два від’ємних числа, треба додати їх модулі і поставити перед одержаним числом знак "-".Щоб додати два числа з різними знаками, треба від більшого модуля відняти менший і поставити перед одержаним числом знак того додатка, модуль якого більший.
Наприклад, 5+(-7)=-(7-5)=-2; -4+7=+(7-4)=+3=3.

· Щоб від даного числа відняти друге число, треба до зменшуваного додати число, протилежне від’ємнику: a-b=a+(-b).
Наприклад, -16-12=(-16)+(-12)=-(16+12)=-28; (-16)-(-12)=-16+12=-4.

· Щоб помножити два числа з різними знаками, треба перемножити модулі цих чисел і поставити перед добутком знак "-".

· Наприклад, 4∙(-3)=-12; 2,1∙(-2)=-4,2;

· Щоб помножити два від’ємних числа, треба перемножити їх модулі і поставити знак "+".

· Наприклад, (-4)∙(-3)=+12=12; (-1,3)∙(-3)=+3,9=3,9;

· Щоб розділити від’ємне число на від’ємне число, треба розділити модуль діленого на модуль дільника і поставити знак "+".

· Наприклад, (-9):(-3)=+3=3;

· При діленні чисел з різними знаками треба розділити їхні модулі і поставити перед часткою знак "-".Наприклад, (-8):2=-4; 15:(-3)=-5.

· На нуль ділити не можна

· При множенні на нуль отримуємо нуль

 

 

Методика вивчення дробових чисел. Дії над дробовими числами.

Логічна схема введення нових чисел

На першому пропедевтичному етапі в 3-му класі учні ознайомлюються з поняттям дріб, чисельник, знаменник, учаться порівнювати найпростіші дроби.

На другому етапі в 5-му класі перед вивченням десяткових дробів повторюються відомості попередніх класів та вводяться нові поняття: правильний та неправильний дріб, цілі та дробова частини числа.

Вимоги до знань та умінь на цьому етапі:

· Розуміти суть звичайного дробу, цілої та дробової частини числа;

·  знати правила порівняння, додавання і віднімання звичайних дробів з однаковими знаменниками

· читати й записувати дробові числа;

· розв’язувати текстові задачі, пов’язані зі звичайними дробами арифметичним способом.

На третьому етапі в 6-му класі розглядається основна властивість дробу, скорочення, порівняння, додавання та віднімання дробів з різними знаменниками, множення і ділення звичайних дробів.

Вимоги:

· Знати основні властивості дробу та застосовувати їх до скорочення дробів і зведення дробів до найменшого спільного знаменника;

· Знати правила додавання та віднімання дробу з різними знаменниками, знати множення і ділення дробу;

· Вміти виконувати 4-ри арифметичні дії над довільними звичайними дробами;

· Арифметичним способом розв’язувати задачі, де використовуються звичайні дроби;

Вчитель повинен навчити учнів розуміти різницю між поняттям дріб і дробове число. Дріб – це форма, символ для запису як дробового числа, так і цілого.

Важливо розглянути зображення дробів на координатному промені, проілюструвати основні властивості дробу та порівняння дробів. Для уникнення помилок під час перетворення дробових чисел на неправильний дріб варто не тільки сформулювати правило, а й записати його символічно.

Дії над звичайними дробами:

1. Дроби з однаковими знаменниками додають і віднімають, використовуючи формули:

2. Щоб додати або відняти дроби з різними знаменниками, їх спочатку зводять до спільного знаменника, а потім виконують дію за правилом додавання або віднімання дробів з однаковими знаменниками.

3. Щоб помножити два дроби, треба помножити окремо їх чисельники і знаменники й перший добуток записати чисельником, а другий - знаменником:

4.

5. Щоб поділити один дріб на другий, треба ділене помножити на дріб, обернений до дільника:

Дії з десятковими дробами:

1. При додаванні (відніманні) десяткових дробів числа записують так, щоб однакові розряди були записані один під одним, а кома – під комою, і додають (віднімають) як натуральні числа

2. Щоб помножити один десятковий дріб на інший, потрібно виконати множення, не звертаючи уваги на коми, і в отриманому добутку відокремити праворуч комою стільки цифр, скільки їх стоїть після коми в обох множниках разом.

3. Щоб помножити десятковий дріб на 10, 100, 1000 і т.д., необхідно в цьому дробі перенести кому вправо на стільки цифр, скільки нулів у множника (дописавши у випадку необхідності до дробу праворуч певне число нулів).

4. Ділення десяткового дробу на натуральне число виконується так само, як ділення натурального числа на натуральне, але кому в частці ставлять після того, як закінчено ділення цілої частини.

5. Розглянемо тепер ділення десяткового дробу на десятковий дріб. Нехай треба поділити 8,316 на 2,31. Для цього і в діленому, і в дільнику перенесемо кому вправо на стільки цифр, стільки їх є після коми в дільнику (в даному прикладі на дві). Іншими словами, помножимо ділене і дільник на 100 – від цього частка не зміниться. Тоді треба поділити дріб 831,6 на натуральне число 231, тобто задача зводиться до вже знайомого випадку.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 356; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!