Особливостi навчання математики учнів СПТУ.



До СПТУ учнів приймають після 9 класу без екзаменів, на пре­стижні для молоді професії - за конкурсом документів.

Навчальний план СПТУ складається з двох циклів. Перший цикл - професійно-технічний, розрахований приблизно на 2500 год. Він різ­ний для різних груп професій. Наприклад, для сільськогосподарсь­ких професій він передбачає вивчення основ агрономії, деталей і бу­дови машин), техніки безпеки, правил дорожнього руху, технічного креслення, ос­нови економічних знань та ін.

Другий цикл - загальноосвітній, розрахований приблизно на 1600 год. Обов'язковим є вивчення української, російської, іноземної мов і літератур, математики, фізики й астрономії, історії, географії, біології. Додатково введено курси естетики, фізичного ви­ховання, військової підготовки, 350 год передбачено на оплачувані консультації.

Згідно з навчальним планом алгебра і початки аналізу вивчаються в СПТУ на І -III курсах, а геометрія - на І -II курсах.

Обов'язковою вимогою навчання математики тут стає профілювання курсу з ураху­ванням значущості цього предмета для оволодіння майбутньою про­фесією, а також для розвитку загальної культури учнів. Водночас має зберігатися мінімальне загальноосвітнє ядро, яке відповідає змісту основної освіти, встановленому для загальноосвітньої школи.

До такого професійно значущого матеріалу належать знання і вміння, які фор­муються під час вивчення математики і є значущими для процесу опанування конкретною професією, сприяють вдосконаленню профе­сійної підготовки. Викладачі математики мають засвоїти програму техмінімуму, щоб визначити, яке місце може займати математика в загальнотехнічних, спеціальних предметах і виробничій практиці, що забезпечують професійну підготовку, яку роль у них вона може відігравати.

Взаємозв'язок вивчення математики з цими предметами і практи­кою - одна з найважливіших проблем математичної підготовки в СПТУ. На жаль, часто вивчення математики в СПТУ копіює вивчен­ня ЇЇ в загальноосвітній школі.

Зазвичай у СПТУ України наприкінці вересня проводиться діагно­стична контрольна робота з математики, яка має на меті з'ясувати рівень математичної підготовки учнів за курсом основної школи й ор­ганізувати надалі корекційну роботу. Тому обов'язковим є відведення перших уроків з обох математичних предметів на повторення і зве­дення в систему знань і умінь щодо основних змістових ліній курсу. У травні проводиться контрольна робота для з'ясування стану мате­матичної підготовки за перший рік навчання в СПТУ.

Ефективним у СПТУ може бути застосування лекційно-практичної системи організації навчального процесу. Нині актуальними є проб­лема диференціації навчання математики, індивідуальні й групові форми навчальної діяльності. Неприпустимим є зниження теоретич­ного рівня вивчення навчального матеріалу, нехтування доведенням теорем і формул, передбачених програмою. Рівень викладу має бути високим, а рівень вимог - різний залежно від категорії учнів.

 

 

Пiдручники з математики та роботи з ними.

Підручник з математики є засобом навчання математики.

Упідручниках викладено основи знати і способів дальності відповідно до цілей навчання, визначених програмою.

Підручник призначений передусім для учнів відповідного віку. Водночас у деяких підручниках математики є матеріал, потрібний учителеві для організації навчально-пізнавальних діяльності учнів. Крім того, підручником користуються батьки, допомагаючи учням під час виконання дз в контролюючи їхню роботу.

До підручника з математики висувається низка вимог стосовно структури викладу навчального матеріалу,, зокрема педагогічна доцільність теоретичної частини в системи задач підручника, точності, стислості та якості мови, жвавості, цікавості викладу, якості ілюстративного матеріалу.

Обов'язковими вимогами до наукової системи підручника з математична коректність викладу теоретичного матеріалу, доцільність вибору нової схеми викладу, відповідність тоактовки понять, термінології та символіки традиціям, прийнятним у математичній науці і школі.

Дидактичні вимоги потребують забезпечення доступності, наочності, систематичному, стиглості викладу матеріалу, наявності засобів мотивації уміння, розвитку мислення, пізнавальної активності й цікавості до предмета, диференціації навчання, спрямованості та формування загальнонавчальних умінь.

Вимоги до методичного апарату підручника пов'язані із забезпеченням належного розвитку змістовної лінії, методичної доцвльності викладу теоретичного матеріалу, системи вправ і задач, рівня реалізації внутрішньопредметних і міжпредметних зв'язків, наявності можливостей для контролю та само контролю, застосування технічних засобів навчання й комп'ютерної підтримки, прикладної, практичної спрямованості, наявності умов для організації самостійної роботи учнів на уроці та в позаурочний час.

Важливим завданням навч математики є формування і учнів уміння працювати з підручником. Потрібно спеціально навчити учнів читанню підручника і науково-популярної літератури з математики. Зміст, форми і місце роботи з підручником визначаються віком учнів, рівнем їхньої математичної підготовки в наявними вмінями працювати з книжкою.

Можна рекомендувати такі методи і форми роботи з підручником на уроці: 1. Читання тексту підручника після пояснення вчителя. 2. Розгляд прикладів підручника після пояснення їх учителем з метою закріплення, наведення власних прикладів. 3. Читання вголос учителем тексту підручника з метою навчання учнів виокремлюванню головного в тексті, розбиття його на змістовні частини, складання плану. 4. Читання тексту учнями , виокремлення і ньому головного і змістовних частин 5. Самостійне сватання тексту учнями , складання плану і відповідь на запитання вчителя або підручника.

У старших класах доцільно практикувати самостійне вивчення учнями за підручником окремих тем, відшукання ними нових понять, правил, формулювань і доведення твором, наведення прикладів застосування вивченого матеріалу, зокрема і суміжних дисциплінах та на практиці.

 

 

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 210; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!