Державно-територіальний устрій як категорія конституційного права: поняття і структура.



територія оержави - це невід'ємна ознака державності, просторова межа державної влади. Конституція України (ст. 2) встановлює, що суверенітет України поширюється на всю її територію. Держава розпоряджається своєю територією, яка складається з сухопутної, водної та повітряної її частини і континентального шельфу. Територіальне верховенство - це повна і виключна влада держави у межах своєї території. Територія України займає площу 603,7 тисяч квадратних кілометрів, що складає 5,7 % від площі Європи.

Поняття «територіального устрою держави» дуже близьке до поняття «державного устрою» як складової частини більш загального інституту - інституту форми держави. Питання про територіальний устрій - це питання про те, як організована територія тієї або іншої держави, з яких частин вона складається і яким є правове положення як території в цілому, так і її окремих складових. Територіальний устрій - одна з основних системоутворюючих категорій науки конституційного права. Названій категорії відповідають два інститути конституційного права: державний устрій і адміністративно- територіальний поділ.

Інститут державного устрою - це сукупність конституційно-правових норм, що закріплюють форму зв'язків і конституційно-правовий статус держави в цілому та його територіальних частин. Конституція України визначила загальні основи територіальної організації держави, зокрема: принцип єдності та цілісності державної території, принцип поєднання централізації та децентралізації в здійсненні державної влади і принцип збалансованості соціально-економічного розвитку територій. Державна територія (сухопутна і водна території, відмічені на місцевості лінією державного кордону) після становлення державної незалежності в 1991 році на законодавчому рівні вперше визначена в Законі України «Про правонаступництво України». Ст. 5 цього Закону проголосила державний кордон колишнього СРСР, який відмежував Україну від інших держав, а також кордон між Україною, Білорусією, Росією, Молдавією за станом на 16 липня 1990 року (день прийняття Декларації про державний суверенітет України) державним кордоном України - так на законодавчому рівні визначена державна територія України, яка в цілому співпадає з етнічною українською територією. Територія України є неподільною і недоторканною (Акт проголошення незалежності України). Питання зміни території України віднесені до виключного відання Всеукраїнського референдуму.

Відповідно до ст. 2 Конституції Україна є унітарною державою. Це означає, що Україна - єдина централізована держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають ознак державності. Ці положення ст. 2 розвиваються в ряді подальших статей Конституції. Зокрема, у ст. 132 Конституції наголошується, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації та децентралізації в здійсненні державної влади, збалансованості соціально-економічного розвитку регіонів з урахуванням їх історичних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. Нинішній територіальний устрій України склався під впливом багатьох історичних чинників, зокрема, у зв'язку із знаходженням різних частин України впродовж століть у складі Росії, Польщі, Австро-Угорщини, Румунії. На момент набуття незалежності Україна була унітарною централізованою державою, що мала в складі Автономну Республіку Крим.

Таким чином, територіальний устрій України - це обумовлена географічними, історичними, економічними, соціальними, культурними й іншими чинниками внутрішня територіальна організація держави з поділом її території на складові частини - адміністративно-територіальні одиниці з метою забезпечення населення необхідним рівнем послуг і збалансованого розвитку всієї території держави.

Адміністративно-територіальна одиниця - це цілісна частина території держави у встановлених відповідно до закону межах, яка за наявності відповідних географічних, демографічних і соціально-економічних умов є територіальною основою для організації та діяльності органів державної влади й органів місцевого самоврядування.


          


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 143; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!