Розділ V Адміністративне право і управління в основних сферах місцевого самоврядування



 

Глава 30 Загальна характеристика управлінської спрямованості місцевого самоврядування

Конституція України та Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» (1997 р.) сприяли зміцненню правового статусу територіальних громад, визначивши їх як первинних суб'єктів місцевого самоврядування, основних носіїв його функцій та повноважень. Така інституціоналізація нерозривно пов'язана з демократизацією державного управління, з розвитком в Україні інститутів громадянського суспільства і соціально-правової держави, що об'єктивно призводить до самообмеження держави, прерогатив органів державної влади та управління, а також детермінує визнання та легалізацію державою інших, недержавних інтересів, які продукують територіальні громади.

Ці глибинні процеси створили умови для модифікації та корінної перебудови відносин у механізмі публічного, тобто як з боку держави, так і місцевого самоврядування, управління: у формулі соціальних та політичних зв'язків типу «держава — громадянин» поступово має змінюватися домінуюча роль держави, звужуватися сфера її впливу на інших суб'єктів, передусім громадян та на територіальні громади, розширюватися можливості вільного вибору останніми варіантів своєї поведінки в умовах створюваного громадянського суспільства.

Основною ідеєю, яка має пронизувати відносини у сфері публічного управління, повинен стати принцип, за яким не людина існує для держави, а держава — для людини. Найбільш яскраво ця тенденція виявляється саме при конституюванні місцевого самоврядування як особливого виду публічного управління, його проявів у різних сферах суспільного життя, ролі та значення у процесі надання публічних послуг та вирішенні питань місцевого значення.

Поняттям публічних послуг охоплюють як послуги, що надаються органами та посадовими особами місцевого самоврядування (тобто муніципальні, або комунальні послуги), так і державні послуги, які розмежовуються за джерелом фінансування суб'єктів, що надають такі послуги. В свою чергу, суттєвою частиною публічних послуг (тобто як муніципальних, так і державних) послуг виступають адміністративні (управлінські) послуги[82], надання яких органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування пов'язане з реалізацією владних повноважень зазначених органів[83].

Слід мати на увазі, що місцеве самоврядування повинно займатися переважно «місцевим» справами, не роблячи спроб брати участь у вирішенні державних та регіональних справ, якщо вони не пов'язані з розв'язанням проблем місцевих. Саме у взаємодії суб'єктів місцевого самоврядування між собою в ході вирішення питань місцевого значення та надання місцевим жителям публічних, у тому числі адміністративних (управлінських), послуг проявляється та реалізується сутність і зміст управління у сфері місцевого самоврядування.

Найважливішими сферами управління з боку органів місцевого самоврядування є господарсько-економічні у соціальна і гуманітарно-культурна сфери, сфери адміністративно-політичної діяльності та охорони громадського порядку, хоча загалом «простір» управлінського впливу місцевого самоврядування і не обмежується тільки цими сферами.

Незважаючи на певну умовність наведеного переліку сфер, він відображає певні комплекси суміжних суспільних відносин і процесів, а саме:

• управління у господарсько-економічних сферах охоплює галузі та сфери діяльності економічного або господарського профілю — промисловий комплекс, сільськогосподарське виробництво, житлово-будівельний комплекс, транспорт та зв'язок, екологія, торгівля і т. п.;

• управління у соціальній і гуманітарно-культурній сферах охоплює галузі та сфери соціального розвитку та соціальної політики, а також культурного будівництва — освіта, наука, культура, охорона здоров'я, зайнятість населення, соціальний захист населення і т. п.;

• управління у сферах охорони громадського порядку та адміністративно-політичної діяльності охоплює галузі та сфери, в рамках яких місцеве самоврядування бере участь у забезпеченні внутрішньої та зовнішньої безпеки держави та суспільства — оборона, національна безпека, внутрішні справи, громадський порядок, юстиція і т. п.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 169; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!