ЗАВДАННЯ І ПРИНЦИПИ ПОБУДОВИ АГРОЕКОЛОГІЧНОЇ ОЦІНКИ ЗЕМЕЛЬ



Для розробки і освоєння адаптивно-ландшафтних систем землеробства необхідна адекватна система агроекологічної оцінки земель. Вона значно відрізняється від традиційної системи землеоцінки, що практикувалася при розробці проектів внутрішньогосподарчого землеустрою.

Колишня землеоціночна основа не мала екологічної визначеності, оскільки самі зональні системи землеробства були позбавлені конкретної екологічної адреси. Землеоцінка була безальтернативною також, як і системи землеробства, як правило, однозначні, поставлені в рамки директивного планування. Своєрідно виявилася цехова «приватизація» різних сторін землеоцінки, особливо підміна угрупування земель угрупуванням грунтів, що затримало розвиток класифікацій і земель, і грунтів.

До останнього часу проекти землеробства і внутрішньогосподарчого землеустрою виконувалися на основі агровиробничих угрупувань грунтів, які розроблялися за матеріалами великомасштабних грунтових карт. Істотними їх недоліками були:

в більшості випадків украй слабке віддзеркалення структури грунтового покриву,

 недостатнє віддзеркалення рельєфу, літологічних і гидрогеологических умов;

практично не враховувалися грунтово-ландшафтні зв'язки.

На відміну від агровиробничої групи не зв'язаних між собою ділянок грунтів агроекологічна група земель є агроекологічною спільністю, що просторово характеризується геосистемою, функціонування якої відбувається в єдиному ланцюзі міграції речовини і енергії. Побудова АЛСЗ здійснюється з урахуванням законів і правил функціонування цієї системи. Чим вище рівень інтенсифікації землеробства і насиченість високоефективними наукоємкими агротехнологіями, тим вищі вимоги до повноти і точності землеоціночної основи.

Таким чином, завдання агроекологічної оцінки земель полягають в тому, щоб ідентифікувати агрономічно значущі параметри ділянок земель (відповідно до агроекологічних вимог сільськогосподарських культур і агротехнологій), що розрізняються, визначити ландшафтні зв'язки між ними, особливості енергомасопереносу і ландшафтно-геохімічні потоки, в межах яких можливі антропогенні перетворення.

Пропонована система агроекологічної оцінки земель включає наступні позиції:

ландшафтно-екологічний аналіз території,

агроекологічну оцінку грунтів,

агроекологічну типізацію і класифікацію земель,

агрогеоінформаційні системи з агроекологічної оцінки земель.

 Оцінка земель узгоджується з системою агроекологічної оцінки сільськогосподарських культур, вимоги яких зіставляються з агроекологічними параметрами земель в процесі формування агроекологічних типів земель.

Агроекологічна оцінка земель певним чином співвідноситься з економічною оцінкою (ціна землі, прибуток і т.д.), соціоекологічною (умови життя людей) і еколого-економічної (оцінка збитку від деградації земель і ін.).

 

АГРОЕКОЛОГІЧНІ ВИМОГИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР ЯК ПОЧАТКОВИЙ КРИТЕРІЙ АГРООЦІНКИ ЗЕМЕЛЬ

Агроекологічна оцінка земель здійснюється відповідно до біологічних вимог сільськогосподарських культур до умов росту, їх середовищеутворювальним впливом і агротехнологіями. Ці умови зіставляються з агроекологічними параметрами первинних земельних ділянок (елементарних ареалів агроландшафту — ЕАА), на підставі чого робиться висновок про ступінь придатності їх для використання під ту або іншу культуру. Близькі за умовами обробітки конкретних сільськогосподарських рослин ЕАА об'єднуються в агроекологічні типи земель, в межах яких формуються виробничі ділянки. Чим вищий рівень інтенсифікації виробництва, тим точніше повинні бути відповідні оцінки. При інтенсивних агротехнологіях, особливо при високо інтенсивних, це завдання розв'язується на основі математичних моделей землеробства з використанням автоматизованого проектування і реалізується на практиці новітніми агротехнологічними і інформатизаційними засобами. Це означає, що система агроекологічної оцінки культур і відповідна їй система агроекологічної оцінки земель повинні одержати гранично конкретизований достатньо формалізований вираз.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 116; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!