Питання до самоконтролю знань.



1. Назвіть мету та основні завдання технічного аналізу проекту.

2. Назвіть основні чинники, які визначають вибір місця розташування проекту.

3. Назвіть основні чинники, що впливають на масштаб проекту.

4. Назвіть основні чинники, які визначають вибір технології проекту.

5. Назвіть основні чинники, які визначають вибір обладнання проекту.

6. Які основні види інфраструктури проекту аналізуються?

7. Види витрат за проектом та їх складові.

8. Склад і порядок розробки кошторисної документації.

9. Мета розробки бюджету проекту.

10. Що передбачає проектне планування.

11. Мета і завдання екологічного аналізу проекту.

12. Інформаційна база проведення екологічного аналізу.

13. Класифікація проектів з точки зору їх впливу проекту на навколишнє середовище.

14. Етапи проведення екологічного аналізу.

15. Методичні підходи до оцінки впливу проекту на довкілля.

Літературні джерела: [1, с. 91-108, 143-166; 2, с. 206-217, 294-309; 11, с.309-316, 326-337;25, с. 108-120, 127-133].

 

 

Тема 7 . Соціальний та економічний аналізи проекту.

Питання, що розглядаються:

Мета і завдання соціального аналізу проекту. Соціальне середовище проекту та його оцінка. Оцінка соціальних результатів проекту. Мета та завдання економічного аналізу проекту. Визначення витрат та вигод в економічному аналізі. Розрахунок показників економічної ефективності проекту. Визначення бюджетної ефективності проекту.

Метою соціального аналізу є визначення прийнятності варіантів реалізації проекту з точки зору інтересів населення регіону, де здійснюється проект.

Завдання соціального аналізу:

1) дослідити соціальне середовище проекту;

2) надати характеристику населення проекту;

3) оцінити соціальні результати проекту;

4) визначити яким може бути вплив соціальної системи на можливість реалізації проекту та одержання очікуваних результатів.

Головна увага розробників при проведенні соціального аналізу проекту спрямована на дослідження соціального середовища за синтетичними соціологічними характеристиками, такими як спосіб, рівень та якість життя населення, які важко виміряти і кількісно спрогнозувати.

Оцінка соціальних результатів проекту передбачає, що проект відповідає соціальним нормам, стандартам і умовам додержання прав людини. Заходи, що передбачаються проектом, по створенню працівникам нормальних умов праці і відпочинку, забезпеченню житлом і об’єктами соціальної інфраструктури (в межах встановлених норм) є обов’язковими умовами його реалізації і будь-якої самостійної оцінки в складі результатів проекту не підлягають.

Основні соціальні результати проекту, що необхідно відобразити в розрахунках ефективності:

1) зміна кількості робочих місць в регіоні;

2) покращення житлових і культурно-побутових умов працівників (надання їм безкоштовно або на пільгових умовах житла, будівництво об’єктів культурно-побутового призначення);

3) зміна умов роботи працівників;

4) зміна структури виробничого персоналу;

5) зміна надійності постачання населення проекту певними видами товарів;

6) зміна рівня здоров’я працівників і населення;

7) економія вільного часу працівників підприємств і населення.

 

Мета економічного аналізу – визначення ефективності проекту для економіки країни в цілому.

Для досягнення мети необхідно вирішити наступні завдання економічного аналізу:

1) оцінити ресурси, які використовує проект та його результати за цінами, що відображають їх справжню цінність для національної економіки;

2) визначити економічну ефективність проекту.

Розрахунок показників економічної ефективності проектів проводиться як і розрахунок показників фінансової ефективності, на основі прогнозу руху грошових коштів. Проте зміст прогнозу грошових потоків в умовах проведення економічного аналізу проекту зазнає суттєвих коригувань.

Загальні рекомендації оцінки економічних вигод та витрат за проектом:

1) не враховувати в розрахунках трансфертні платежі, в обмін на які не надходять товари (послуги) і які лише забезпечують передачу контролю за ресурсами від одного економічного суб’єкта до іншого (податок на прибуток, субсидії виробникам, позички);

2) необхідно врахувати зовнішні (побічні) ефекти (екстерналії) проекту, тобто - відобразити вартісну оцінку наслідків реалізації проекту в інших галузях економіки країни, в соціальній та екологічній сферах;

3) необхідно врахувати вартість ресурсів, які не відображаються у грошових потоках при розрахунку фінансової ефективності (наприклад, послуги волонтерів);

4) продукція та ресурси проекту необхідно оцінити в “економічних” цінах.

Визначення економічних вартостей товарів (продукції та ресурсів) проекту здійснюється по-різному, в залежності від того, задіяні чи ні ці товари в зовнішньоторговому обороті країни. Необхідно проводити окремо коригування фінансових цін товарів, які задіяні в зовнішньоторговому обороті (ТЗЗО) і які не задіяні в зовнішньоторговому обороті країни (ТНЗЗО).

Показники економічної ефективності інвестиційного проекту відображають його ефективність з точки зору суспільства в припущенні, що воно отримує всі результати і при цьому несе всі витрати, пов’язані з реалізацією проекту, і дозволяє оцінити доцільність витрачання ресурсів (кількість яких в економіці обмежена) саме на здійснення даного проекту.

Бюджетна ефективність проекту показує вплив результатів здійснення проекту на доходи та витрати державного (місцевого) бюджету. Показниками бюджетної ефективності проекту є: бюджетний ефект та ступінь фінансової участі держави (регіону) в реалізації проекту.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 185; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!