Центральним органом виконавчої влади у цій сфері є Міносвіти і науки України.



2. Інші центральні органи виконавчої влади:

Ø здійснюють управління науковою та інноваційною діяльністю у відповідній галузі;

Ø визначають напрями її розвитку;

Ø спрямовують і контролюють діяльність підпорядкованих їм наукових організацій;

Ø організують виробництво сучасної конкурентоспроможної продукції;

Ø відповідають за рівень науково-технічного розвитку відповідних галузей.

3.Місцеві органи державної виконавчої влади і органи місцевого самоврядування.

4. ВАК України:

Ø створює спеціалізовані ради по захисту дисертацій, затверджує їх персональний склад і перелік спеціальностей, щодо яких цим радам надається право проведення захисту дисертацій, провадить їх періодичну атестацію;

Ø розробляє і затверджує вимоги до дисертацій і осіб, які претендують на здобуття наукового ступеня і вченого звання старшого наукового співробітника;

Ø затверджує рішення спеціалізованих вчених рад про присудження наукового ступеня доктора наук;

Ø приймає рішення про видачу диплома кандидата наук на основі рішення спеціалізованої вченої ради про присудження вченого ступеня;

Ø приймає рішення про видачу атестата старшого наукового співробітника на основі рішення вченої ради про присвоєння вченого звання старшого наукового співробітника.

ВАК України уповноважений:

Ø скасовувати рішення спеціалізованих рад і вчених рад про присудження наукових ступенів і присвоєння вченого звання;

Ø позбавляти їх права прийому до захисту дисертації; позбавляти наукових і науково-педагогічних співробітників наукових ступенів і вченого звання старшого наукового співробітника.

Ø З питань атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації ВАК України видає інформаційний бюлетень.

Комісія Кабінету Міністрів України з питань науково-технічного розвитку.

 

Наукові заклади та наукові товариства.

Вища наукова установа України - Національна Академія наук (далі - HAH України).

HAH України є державною самоврядною науковою організацією, що заснована на державній власності та діє на основі законодавства України відповідно до статуту Академії. Це вища наукова установа України, яка організує і здійснює фундаментальні та прикладні дослідження з найважливіших проблем природничих, технічних і гуманітарних наук.

В Україні діють і галузеві академії наук.

1. Українська академія аграрних наук.

Академія педагогічних наук України.

Академія медичних наук України.

Академія правових наук України.

Основними завданнями Академії правових наук України є:

Ø комплексний розвиток правової науки;

Ø проведення фундаментальних і прикладних досліджень в галузі держави і права;

Ø наукове забезпечення правотворчої діяльності державних органів;

Ø вивчення та узагальнення механізмів реалізації актів законодавства, визначення пріоритетних напрямів розбудови правової держави;

Ø наукове забезпечення здійснюваних реформ;

Ø підготовка практичних рекомендацій щодо вдосконалення діяльності органів державної влади;

Ø кооперація з іноземними державами задля узагальнення міжнаціонального досвіду у галузі юриспруденції, обміну передовими дослідженнями у цій галузі, прогнозування перспектив та визначення пріоритетів подальшого розвитку;

Ø розвиток правової науки і юридичної освіти.

Академія мистецтв України як вищої творчо-наукової установи у галузі мистецтва.

Галузеві академії наук є державними науковими організаціями, що засновані на державній власності. їх фінансування може здійснюватися за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.

Розвиток галузевої і відомчої науки здійснюється в рамках науково-дослідних, дослідно-конструкторських та інших установ, що перебувають у системі відповідних міністерств, державних комітетів та інших органів виконавчої влади.

Наукові дослідження у вузах - вузівська наука. Виконавцями науково-дослідних робіт є професорсько-викладацький склад, студенти, докторанти, аспіранти, стажисти, наукові співробітники.

Однією з форм організації науки є національні наукові центри. Статус національного наукового центру може бути наданий науковій установі, вищому навчальному закладу IV рівня акредитації, що провадять комплексні наукові дослідження загальнодержавного значення та мають світове визнання своєї діяльності.

З метою забезпечення програм і проектів, визначення напрямів науково-технічної діяльності, аналізу та оцінки ефективності використання науково-технічного потенціалу, результатів досліджень передбачається проведення наукової і науково-технічної експертизи.

 

Завдання Національної академії наук України.

 Основними завданнями НАН України є:      1) організація, проведення та координація наукових досліджень з фундаментальних і прикладних проблем природничих, технічних і соціогуманітарних наук; 2) виконання на світовому рівні фундаментальних і прикладних досліджень на пріоритетних напрямах науки та посилення впливу їх результатів на інноваційний розвиток економіки, освіти і культури в Україні;      3) участь у формуванні державної політики у сфері наукової та науково-технічної діяльності;      4) підготовка наукових      оцінок і прогнозів суспільно-політичного, соціально-економічного і культурного розвитку держави, її економічного стану, розроблення відповідних пропозицій і рекомендацій з цих питань;      5) сприяння розвитку та інтеграції науки, освіти й виробництва в Україні;      6) об'єднання вчених НАН України, вищих навчальних закладів та інших наукових організацій у наукових радах, комітетах, комісіях та інших дорадчо-консультативних органах НАН України;      7) підготовка наукових кадрів вищої кваліфікації, залучення обдарованої молоді, виявлення і підтримка талановитих дослідників, сприяння творчому зростанню молодих науковців, забезпечення спадкоємності поколінь учених;      8) сприяння інтеграції вітчизняного інтелектуального потенціалу у світовий науковий простір;      9) захист прав членів НАН України та працівників її установ.

Галузеві академії наук.

Згідно Закону України " Про наукову і науково-технічну діяльність"  Стаття  18. Національні галузеві академії наук

    1. Національні галузеві академії наук - Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України - це самоврядні наукові організації, засновані на державній власності, що є державними організаціями, створеними як неприбуткові державні бюджетні установи.

    2. Організаційна побудова національних галузевих академій наук, їх матеріально-фінансове забезпечення та гарантії діяльності здійснюються згідно з положеннями, встановленими цим Законом для Національної академії наук України, з урахуванням специфіки діяльності та норм Закону України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їхнього майна", а також статутів відповідних національних галузевих академій наук.

    3. Національні галузеві академії наук як самоврядні наукові організації України координують, організують і проводять дослідження у відповідних галузях науки і техніки, взаємодіють з відповідними органами державної влади з метою виконання завдань, визначених державними пріоритетами у цих галузях.

    4. Діяльність національних галузевих академій наук у частині, що не порушує їх самоврядності, координується Кабінетом Міністрів України.

    Національні галузеві академії наук є головними розпорядниками бюджетних коштів.

    Національні галузеві академії наук України провадять свою діяльність відповідно до законодавства України та їх статутів, які затверджуються загальними зборами національних галузевих академій наук і реєструються Міністерством юстиції України, за наявності висновків центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у науковій та науково-технічній сфері, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері.

    5. Національні галузеві академії наук подають Кабінетові Міністрів України щорічний звіт про результати своєї наукової і науково-технічної діяльності та використання коштів, виділених їм з державного бюджету, разом з висновком Національної ради України з питань розвитку науки і технологій.

    6. Використання державного майна, переданого національним галузевим академіям наук, здійснюється з урахуванням норм Закону України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їхнього майна".

    Земельні ділянки надаються національним галузевим академіям наук у постійне користування відповідно до земельного законодавства.

    7. Створення, реорганізація та ліквідація державних наукових установ (організацій, підприємств), що перебувають у віданні національних галузевих академій наук, здійснюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

    Наукові установи національних галузевих академій наук підлягають обов’язковій державній атестації в порядку, встановленому цим Законом.

    Національні галузеві академії наук і центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері наукової та науково-технічної діяльності, інші центральні органи виконавчої влади можуть утворювати наукові установи подвійного підпорядкування, а наукові установи національних галузевих академій наук разом з університетами, академіями, інститутами - спільні наукові підрозділи.

 Статус і завдання Національної академії правових наук України.

    У своїй діяльності Національна академія правових наук України керується Конституцією України, Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами та Статутом.

Основними завданнями Академії, визначеними Статутом є:

Ø участь в реалізації державної політики у сфері правових досліджень ;

Ø комплексний розвиток правової науки, координація, організація і проведення фундаментальних та прикладних наукових досліджень у галузі держави і права;

Ø виконання замовлення органів державної влади стосовно розроблення засад наукової та правової політики, проведення наукової експертизи проектів законів та інших нормативно-правових актів;

Ø консолідація інтелектуального потенціалу наукових працівників науково-дослідних установ та професорсько-викладацького складу навчальних закладів юридичного профілю;

Ø сприяння інтеграції академічної і вузівської правової науки;

Ø наукове забезпечення правотворчої діяльності органів державної влади, вивчення та узагальнення механізмів реалізації актів законодавства;

Ø визначення пріоритетних напрямів побудови правової держави;

Ø наукове забезпечення проведення правової реформи;

Ø підготовка практичних рекомендацій щодо вдосконалення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування;

Ø підготовка наукових кадрів і підвищення їх кваліфікації;

Ø сприяння поширенню правової інформації, формуванню правосвідомості громадян, розвитку юридичної освіти;

Ø узагальнення світового досвіду правового регулювання суспільних відносин;

Ø підтримка талановитих учених, сприяння науковій творчості молоді в галузі держави і права;

Ø пропаганда досягнень правової науки і сприяння поширенню наукових знань у галузі держави і права;

Ø розроблення інформаційних правових систем для органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Ø Академія з метою виконання покладених на неї завдань:

Ø визначає пріоритетні напрями розвитку правової науки;

Ø самостійно визначає основні напрями і тематику досліджень у галузі держави і права;

Ø проводить або організовує проведення фундаментальних та прикладних наукових досліджень, у тому числі за участю наукових працівників вищих навчальних закладів юридичного профілю;

Ø координує наукову роботу навчальних закладів, що входять до складу Академії, та сприяє у проведенні цієї роботи іншими вищими навчальними закладами;

Ø здійснює координацію визначення тематики дисертаційних досліджень, які виконуються в Україні, у галузі держави і права;

Ø надсилає відповідним органам державної влади наукові прогнози з питань розвитку правової науки та освіти;

Ø розробляє концепції та проекти законів, інших нормативно-правових актів;

Ø створює наукові ради, тимчасові творчі колективи з найважливіших проблем у галузі держави і права;

Ø проводить наукові експертизи проектів нормативно-правових актів, програмних документів та рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування, надає експертні висновки;

Ø самостійно визначає свою структуру;

Ø приймає на загальних зборах Статут Академії та вносить до нього зміни з подальшим їх затвердженням Кабінетом Міністрів України;

Ø обирає керівників наукових та науково-дослідних установ згідно із законодавством України та цим Статутом;

Ø провадить видавничу діяльність, публікує результати наукових досліджень, видає журнал "Вісник Національної академії правових наук України", засновує інші періодичні друковані видання, надає їм фінансову підтримку;

Ø поширює інформацію про свою діяльність, пропагує через засоби масової інформації результати наукових досліджень;

Ø організовує, проводить і бере участь у наукових конференціях, симпозіумах, творчих конкурсах;

Ø бере участь у розробленні проектів рішень з питань, що стосуються її діяльності;

Ø засновує іменні та академічні стипендії згідно з положенням, затвердженим президією Академії, а також відзнаки Академії (медалі та іменні премії) за визначні наукові досягнення у галузі правової науки;

Ø установлює міжнародні зв'язки та укладає відповідні угоди;

Ø організовує збереження рукописів учених, а також архівних матеріалів установ Академії;

Ø здійснює обмін друкованими виданнями та іншими видами носіїв інформації з науковими установами, вищими навчальними закладами, інформаційними центрами, бібліотеками, іншими закладами (установами, організаціями) і фондами в Україні та за кордоном;

Ø здійснює підготовку наукових кадрів через аспірантуру та докторантуру;

Ø здійснює інші повноваження, передбачені цим Статутом.


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 120; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!