Яке мінімальне число буде в останніх двох позиціях номера, якщо одна з перших чотирьох цифр - 6.



A) 09        

B) 10            

C) 12           

D) 13  

ANSWER: D

 

Яке мінімальне число буде в останніх двох позиціях номера, якщо одна з перших чотирьох цифр - 8

A) 10         

B) 12        

C) 13        

D) 15

ANSWER: D

 

Сила соціальних мереж

(1) «Вивчення соціальних мереж» - це соціологічна методика, в якій використовуються поняття в галузі графіки для аналізу мережі зв'язків між діючими особами на певній соціальній арені, наприклад групами друзів, колегами по роботі або учасниками системи міжнародної торгівлі. Така мережа зв'язків представлена ​​на карті, що відображає, хто з учасників, іменованих «вузлами», підтримує зв'язки один з одним (іншими словами, між якими вузлами відбувається, наприклад, обмін інформацією або іншими ресурсами). Іноді виникає стан, що отримав назву «структурна прогалина», при якому майже відсутні зв'язки між певними групами вузлів. Структурну прогалину може долати вузол, що має назву «міст», який пов'язаний з кожною зі сторін і дозволяє обмін ресурсами між ними. При цьому припускається, що завдяки цьому «містку» такий вузол займає сильну позицію. Аналіз карти зв'язків дозволяє зробити висновки про систему сил, що діють в соціальній мережі, про її розподілі на внутрішні групи, про центральну роль кожного вузла і т. п.
(2) Математик Вільям Тозьер, який цікавиться соціальними мережами, нещодавно опублікував в Інтернеті незвичайний конкурс, за допомогою якого він планував вивчити деякі аспекти академічної мережі. Цей конкурс і викликана ним реакція виявили основні елементи представленої вище теоретичної моделі і можуть свідчити про практичну діяльність соціальних мереж. Конкурс запропонував любителям математики рідкісний шанс: непрямим чином зв'язати себе і свої математичні ідеї з одним з найвідоміших математиків 20-го століття, Паулем Ердешем. Слава Ердеша настільки велика, що багато математиків класифікують свою значимість відповідно до свого «числу Ердеша»: числа професійних зв'язків між собою і Ердешем. Відповідно до цієї класифікації, яка є одночасно і серйозною, і жартівливою, кожен математик, який опублікував роботу в співавторстві з Ердешем, отримує число «Ердеш-1» - найкраще з чисел. Той, хто опублікував роботу в співавторстві з володарем числа Ердеш-1, отримує число Ердеш-2 тощо.
(3) Тозьер, що володіє числом Ердеш-4, пообіцяв переможцю конкурсу «тобто, тому, хто запропонує найвищу суму грошей» продати 40 годин свого часу, які він присвятить спільній роботі з переможцем за обраною переможцем математичною темою. Тозьер повідомив про цей конкурс лише чотирьом зі своїх знайомих по електронній пошті. Йому було цікаво дізнатися, яким чином пошириться ця звістка. На його подив, звістка поширилося зі швидкістю лісової пожежі. За лічені дні надійшло більше ста серйозних пропозицій, більшість з них - від людей, які не належать до академічного світу, наприклад від вчителів і підприємців, які є математиками-любителями. Багато з них висловлювали невдоволення в зв'язку з тим, що відсутність у них доступу до академічної спільноти математиків не дозволяє їм довести свої математичні ідеї до відома вчених-математиків. Численні звернення людей, які перебувають за межами академічних кіл, виявили структурну прогалину, яка виникла між академічною спільнотою та іншими людьми, і підкреслили силу конкурсу як засобу щодо подолання розриву між спільнотами.
(4) Поворот у розвитку подій стався, коли переможець конкурсу, нікому не відомий користувач Інтернету, оголосив, що не збирається платити гроші або співпрацювати з Тозьером. З'ясувалося, що цією людиною був відомий математик на прізвище Брило, володар числа Ердеш-3. За його словами, він навмисно зірвав конкурс. Він стверджував, що, виставивши на продаж спільну роботу, Тозьер запропонував неналежну спокусу тим, хто намагався заслужити визнання академічних кіл. Тозьер побачив в підриві можливості встановити міст між академічною спільнотою та іншими людьми свідоцтво академічної зарозумілості. Цей випадок демонструє важливий аспект і сили соціальних мереж, і сили формальних академічних мереж, що виражається, зокрема, в числі Ердеша, так і сили іншої, менш розвиненої та згуртованої, але все ж дуже потужної мережі - мережі соціальних зв'язків в Інтернеті. Відповідно до другого абзацу, класифікація за числом Ердеша :

A) не сприймається математиками як щось цілком серйозне

B) поширена в академічному світі з початку 20-го століття

C) є одним з найбільш відомих відкриттів Ердеша

D) відома лише математикам, які працювали з Ердешем

ANSWER: A

 

В цьому тексті сказано, що Тозьер :

A) опублікував конкурс тільки для того, щоб заробити велику суму грошей

B) припустив, що лише власники престижного числа Ердеша відгукнуться на пропозицію про участь в конкурсі

C) не очікував, що конкурс отримає такий значний резонанс

D) сподівався, що конкурс дозволить йому отримати доступ в академічне співтовариство

ANSWER: C

 

 

Згідно з третім абзацом, на думку багатьох математиків-любителів, вони не можуть поширити свої ідеї:

A) так як їх ідеї не відповідають формам мислення, прийнятим в академічній спільноті математиків

B) так як вони не підтримують зв'язків з потрібними людьми

C) так як їх ідеї не відображають знання, укорінені в математичній сфері

D) так як їм важко зібрати суми грошей, які звичайно потрібні для цього

ANSWER: B

 

Які з пропозицій, що згаданих в 3 абзаці (починаючи зі слів: «За лічені дні надійшло більше ста серйозних пропозицій…»), були реалізовані в кінцевому підсумку:

A) Жодна з цих пропозицій.

B) Лише пропозиція, в якій була вказана найвища сума грошей.

C) Тільки пропозиції, що надійшли з академічного світу, і ніякі інші.

D) Всі пропозиції всіх користувачей Інтернету, що мали намір заплатити гроші.

ANSWER: A

 

Яка з наступних можливостей ілюструє припущення про те, що вузол, який є мостом «займає сильну позицію» (відповідно теоретичної моделі, представленої у першому абзаці):

A) Математик, який опублікував спільну роботу з Ердешем, заслуговує самого поважного ставлення.

B) Брило зірвав конкурс, захищаючи академічну спільноту.

C) Пропозиція, що перемогла на конкурсі, була подана відомим математиком.

D) Багато математиків-любителів були готові заплатити значні суми грошей, щоб працювати разом з Тозьером.

ANSWER: D

 

Одним з висновків з експерименту Тозьера є:

A) Академічна спільнота математиків настільки закрита, що ніколи не пустить до себе нікого, хто не має академічного ступеню.

B) Соціальні Інтернет-мережи - більш сильні спільноти, ніж академічні спільноти чи родинні спільноти.

C) Мережі соціальних зв’язків в Інтернеті можуть стати «містком», що заповнюють структурні прогалини взаємодії різних професійних, соціальних спільнот.

D) Різні соціальні спільноти конкурують між собою, і перемога у цій конкуренції залежить від рівня їх закритості: чим більш закрита спільнота, тим більш вона конкурентоспроможнa

ANSWER: C

Текст А

(1) Українська культура зараз постає не тільки в своїй незалежній самобутності, але і у своїх орієнтаціях, усвідомлених спробах її формування і форматування.
Таке форматування культури знаходить вираження у публічних дискусіях, де ставляться питання, хто відноситься до української культури, а хто ні, хто творить українську культуру, а хто творить якусь чужу нову культуру.

(2) Саме в модерністській парадигмі могли виникнути (і виникли) тоталітарні методи керування культурою. Засадничим для модерністської парадигми є примат ідеологічних установок над культурою. Цей примат виражається у тому, що вартісність культурних продуктів оцінюється з точки зору уявлень, що є добрим, а що поганим – з точки зору суспільно (чи політично) прийнятних цінностей.

(3) Найбільшої виразності модерністська культурна політика набула у спробах сепарувати ті вияви культури, які не вкладалися в ідеологічний шаблон. Сепарація супроводжувалась закликом відкинути зайве, зректися, чи принаймні абстрагуватися від якихось непотрібних культурних феноменів та артефактів. У жорсткому, тоталітарному вираженні це – спалення книг адептами нацизму та заборона певних авторів у Радянському Союзі. Але завжди публічне засудження було важливою складовою тоталітарний примусу, являло собою підґрунтя і виправдання, власне, репресивних заходів.

(4) Переживши страшний досвід тоталітаризму, українці намагаються уникати тоталітарних практик управління культурою. Але з модерністської матриці Україна досі не вирвалася, що демонструє тяжіння до публічних кампаній засудження певних культурних явищ чи трендів, а також тенденція до їх сепарації, з подальшою перспективою відкинути їх як зайві, шкідливі, чужі. Тому такого резонансу набувають у сучасній Україні дискусії щодо того, де мають проходити межі української культури, кого можна, а кого не можна включати в це шановане коло.

(5) Відомий пост Володимира В'ятровича від 26-го січня 2018 року про "щупальця русского мира" спровокував дискусію в мережі саме тому, що там було поставлене питання щодо своєчасності фільтрації російської культури. Причому цю фільтрацію передбачено поширити на ліберально орієнтованих діячів російської культури, які жодним чином не проявили українофобських чи імперських пріоритетів – Висоцького, Пугачову, Цоя. Цю тезу активно підтримала Оксана Забужко, навівши свої аргументи на користь такої сепарації.

(6) "Відкидання" як засіб культурної політики, пропагованої В'ятровичем і Забужко, тут виявляє свої суто модерністські корені. Але подивимось, які саме ідеологічні пріоритети зумовлюють межу поділу на прийнятне і неприйнятне, які цінності зумовлюють таку культурну сепарацію. За фасадом це – антиімперські, антиколоніальні установки. Адже під "русским миром" прийнято у нас розуміти імперський дискурс, ідеологію повернення самостійної України в імперське "стойло". Але в даному випадку використання мему "русский мир" супроводжує деяке лукавство. Адже акцент непомітно переноситься з імперського – на російське. Так під гаслами деколонізації та декомунізації намагаються здійснити дерусифікацію. А це не те ж саме, що українізація. Це інакша політикA) Щодо неї потрібно окремо дискутувати. Текст Б

(7) Директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович пояснив, що мав на увазі, коли на своїй приватній сторінці у Фейсбуці зарахував Віктора Цоя та Володимира Висоцького до «щупальців «русского мира»​. Тим часом суперечка навколо його попередньої заяви й досі триває.

(8) На думку письменника і перекладача Андрія Бондара, суспільна дискусія навколо постаті Володимира Висоцького звелася до протистояння між «ворогами держави» та «ворогами свободи», але так і не дала відповіді на два запитання: «як інтерпретувати спадщину імперської культури в нових історичних умовах» та «чи існує шлях деколонізації, який влаштовує абсолютно всіх громадян». За словами письменника, суперечка навколо фейсбучного поста Володимира В’ятровича показала, що частина українців не готові до змін: ні в думках, ні на практиці. Водночас Андрій Бондар наголошує, що боротися з імперськими структурами мислення краще за допомогою м'якої сили.

(9) Тим часом письменник і журналіст Юрій Винничук переконаний: українці ще довго «вихаркуватимуть із себе «русский мир» разом із совком», адже відсутність у 90-х роках українських книг, фільмів чи бодай українського телебачення далася взнаки, затягнувши цей процес. Своїх Висоцьких чи Окуджав, пояснює Винничук, Україна не має лише через те, що її співаків та композиторів або ж повбивали, «починаючи з М. Леонтовича і закінчуючи Ігорем Білозором», або ж «наші барди в той час могли збиратися лише по хатах і в дуже вузькому колі щось подібне співати».

(10) Багато українських шанувальників Висоцького люблять не його справжнього (талановитого актора і співака), а міф, який є частиною сучасної російської державності і який створений самою ж російською владою, вважає журналіст і публіцист Віталій Портников. «Зрозуміло, що сам Висоцький до цього міфотворення жодного стосунку не має. Просто іншого Висоцького, справжнього – більше немає, як немає часу, в якому він ходив на грані, не перетинаючи небезпечної для кожної радянської людини межі», – пояснює публіцист і наголошує, що жодного стосунку ні до України, «яка була під радянською окупацією, ні, до тієї, яка є сьогодні, Висоцький не має». Сама ж полеміка, яка розгорнулася поміж українцями навколо цієї особистості, на думку Віталія Портникова, є полемікою між українськими та російськими патріотами.

(11) ​На думку економіста центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» Володимира Дубровського, «така дискусія тільки послаблює нас, і більше нічого». Він пропонує «не відштовхувати надалі наших співгромадян з іншим культурним бекграундом», а «залучати їх до української культури якісним сучасним продуктом» та «вчити абсолютно всіх критичному мисленню і критичному сприйняттю хоч яких авторитетів». Яка тема об’єднує ці два тексти:

A) Пост Володимира В’ятровича щодо місця та значення творчості В. Цоя та В. Висоцького.

B) Дискусія навколо поста В. В’ятровича про "щупальця русского мира".

C) Роздуми про те, які суспільні настрої виявила дискусія навколо поста В. В’ятровича

D) Полеміка між українськими та російськими патріотами, що була започаткована постом В. В’ятровича

ANSWER: C

 

Яка думка присутня і у Тексті А, і у Тексті Б:

A) Полеміка щодо значення творчості радянських співаків – це наслідок тоталітарної модерної традиції.

B) Українських громадян потрібно не роз’єднувати полемікою щодо значення радянської культури, а об’єднувати новим українським контентом.

C) Більшість українських громадян не хочуть змінювати свій світогляд, залишаються громадянами тоталітарного радянського простору.

D) Полеміка, яка започаткована постом В. В’ятровича, демонструє не тільки і не стільки антиімперські настрої, скільки спробу зробити дерусифікацію культурного простору.

ANSWER: D

 

З якою думкою з Тексту Б вірогідніше за все не погодився б автор Тексту A)

A) Потрібно вчити наших співгромадян критичному мисленню і критичному сприйняттю хоч яких авторитетів

B) Багато українських шанувальників Висоцького люблять не його справжнього (талановитого актора і співака), а міф, який є частиною сучасної російської державності.

C)Суперечка навколо фейсбучного поста Володимира В’ятровича показала, що частина українців не готові до змін: ні в думках, ні на практиці.

D) Сама ж полеміка, яка розгорнулася поміж українцями навколо особистостей Висоцього та Цоя стала полемікою між українськими та російськими патріотами.

ANSWER: B

 

В Тексті Б на відміну від тексту А не порушується проблема:

A) Значення радянської культури для сучасної Украйни та неоднозначне відношення українських громадян до елементів цієї культури.

B) Необхідність подолати наслідки імперського світогляду та складність цього процесу.

C) Неоднозначне ставлення до російського культурного контенту серед українських громадян.

D) Культурологічні засади, які уможливлюють виникнення суперечок відносно засудження певних культурних явищ.

ANSWER: D

 

Співвідношення змістів текстів А та Б найбільш подібне (аналогічне) тому, як між собою пов’язані пари текстів, охарактеризовані в рядку:

A) Стаття, яка доводить, що використання природних добрив (перегній та под.) у сільському господарстві дає не лише переваги, а може бути шкідливим або навіть руйнівним // стаття, яка доводить, що внесення в ґрунт природних і мінеральних добрив дає позитивний ефект та критикує побоювання щодо їх використання.

B) Замітка, яка критикує реформування системи охорони здоров’я на підставі аналізу нормативно-правової бази та загальних принципів гуманітаристики // стаття, яка демонструє різноманітні виміри громадської думки в питанні реформи системи охорони здоров'я шляхом звертання до низки прикладів

C) Критичний огляд останніх досліджень щодо криміногенної ситуації в країні, які підтверджують тезу про дієвість поліції у сфері попередження протиправної поведінки громадян // стаття, яка високо оцінює діяльність поліції, указуючи, що саме поліція є найефективнішою силою в правоохоронній системі.

D) Висновок комісії щодо негативності поправок до закону про електроенергію, які передбачають застосування так званого «зеленого тарифу» для підтримки функціонування сміттєспалювальних заводів // стаття, яка доводить, що без «зеленого тарифу» сміттєспалювальні заводи не зможуть допомогти подолати проблему сміття в країні.

ANSWER: B

Варіант 5

Протягом тисяч років людина добувала їжу шляхом збирання і полювання на природі. Близько десяти тисяч років тому людина почала вирощувати сільськогосподарські культури, головним чином пшеницю, яка могла зберігатися протягом тривалого часу, що дозволило людині менше працювати, а також забезпечити собі продовольчу безпеку. Природним результатом цієї безпеки стало значне зростання населення, внаслідок якого люди були змушені зайнятися інтенсивним вирощуванням пшениці і працювати важче, ніж до відкриття пшениці. В якому з наведених нижче уривків розвиток проблеми найбільше схожий на розвиток описаної в завданні проблеми, пов'язаною з пшеницею?

A) Винахід мобільного телефону, який дозволяє зв'язуватися з людьми також за межами їхніх будинків, сприяло відчуттю свободи, однак після того, як він став поширеним предметом, ми відчуваємо, що від нас постійно вимагають бути доступними, в тому числі й наші роботодавці.

B) Винахід пральної машини дозволило її користувачам значно скоротити час, який витрачався на роботу по дому, проте заощаджений час скоро почали використовувати для інших видів діяльності, і сьогодні повернення до ручного прання стане для нас важким тягарем.

C) Деякі очікували, що винахід Інтернету принесе також нові можливості для заняття журналістикою, проте на ділі збільшення доступної інформації нанесло лише шкоду заробітку журналістів, так як вони стали менш затребуваними.

D) Приватний автомобіль дозволяє людині швидко добиратися до пункту свого призначення, однак значне збільшення кількості машин на дорогах з часу винаходу автомашини викликало помітне зростання забруднення повітря.

ANSWER: A

 

Філософ Фрідріх Ніцше стверджував: "Людина - свідома тварина, яка усвідомлює минуле і майбутнє – і лише в рідкісних випадках буває задоволена цим. Тому людина відчуває щось, що не знайоме жодній іншій тварині, а саме скуку. У своїй втечі від скуки ця дивна істота шукає стимул, і якщо вона не в змозі знайти його, то вигадує його. Людина стає граючою істотою, і гра - це винахід, що дає заняття його почуттям. Гра - це мистецтво самостійної стимуляції почуттів ". Яке з наступних тверджень не випливає зі слів Ніцше?

A) Людина придумала гру, щоб уникнути скуки, яку вона відчуває.

B) Відсутність усвідомлення минулого і майбутнього тваринами не дозволяє їм відчувати скуку.

C) Люди можуть нудьгувати (скучати), коли їх почуття не зайняті.

D) Тварини знаходять стимули для гри, а люди придумують їх.

ANSWER: D

 

Розмовляючи з музикантами відомого оркестру народної музики, журналіст з’ясував наступне: Всі, хто грає на бандурі, грають і на фортепіано. Жоден з тих, хто грає на фортепіано не грає на саксофоні. Деякі з тих, хто грає на саксофоні, не грає на віолончелі. Якщо наведені вище твердження відносно музикантів цього оркестру істинні, яке з наведених нижче тверджень відносно цих же музикантів також має бути істинним?

A) Всі, хто грає на фортепіано, грають і на бандурі.

B) Деякі з тих, хто грає на фортепіано, грають і на віолончелі.

C) Жоден тих, хто грає на фортепіано, не грає на віолончелі.

D) Жоден з тих, хто грає на саксофоні, не грає на бандурі.

ANSWER: D

 

Методист деканату: Усі студенти 3 курсу мають пройти практику. Усі студенти 3 курсу обирають собі спеціалізацію. Деякі з тих, хто має пройти практику, не живе у гуртожитку № 1. Деякі з тих, хто живе у гуртожитку № 3 є студентами факультету адвокатури. Якщо наведені вище твердження істинні, яке з наведених нижче тверджень також має бути істинним?

A) Усі, хто має пройти навчальну практику, мають обрати собі спеціалізацію.

B) Деякі з тих, хто має пройти навчальну практику, мають обрати собі спеціалізацію.

C) Деякі з тих, хто живе у гуртожитку № 1, є студентами факультету адвокатури.

D) Жоден з тих, хто живе у гуртожитку № 1 не має проходити практику.

ANSWER: B

 

На думку одного з провідних експертів, головною проблемою медичної реформи в Україні є те, що одне з суттєвих її положень, а саме те, що «Державні установи мають діяти за встановленими правилами та нести відповідальність за свою діяльність» не виконується. Істинність якого з наведених нижче тверджень випливає зі слів експерта:

A) Державні установи не діють за встановленими правилами та не несуть відповідальність за свою діяльність.

B) Неправда, що державні установи не діють за встановленими правилами та не несуть відповідальність за свою діяльність.

C) Державні установи не діють за встановленими правилами або не несуть відповідальність за свою діяльність.

D) Державні установи не діють за встановленими правилами або не несуть відповідальність за свою діяльність, і це неправда.

ANSWER: C

 

Комунікант 1: ми добре знаємо, що якщо унаслідок непереборної сили особа втратила можливість забезпечувати свідомо-вольовий контроль за своєю поведінкою, формально особу не можна притягувати до кримінальної відповідальності. З цього виходить, що особу, про яку ми говоримо, не можна притягнути до кримінальної відповідальності. Комунікант 2: я не згоден з Вашим міркуванням, оскільки ніщо не говорить про втрату свідомого контролю над собою у випадку з цією особою. Яким чином Комунікант 2 виражає незгоду з міркуванням Комуніканта 1:

A) Надає контрприклад для того, щоб показати неправильність висновку Комуніканта 1.

B) Заперечує істинність явної умови в словах Комуніканта 1 і тим самим заперечує висновок

C)Робить висновок про хибність міркування Комуніканта 1, погоджуючись з істинністю умови і заперечуючи висновок.

D) Заперечує неявну умову в словах Комуніканта 1, і тим самим заперечує висновок.

ANSWER: D

 

 

Експерт: Якщо з’являється тиранія по відношенню до  тих, хто мислить по-іншому, то ненависть до Інших стає домінуючою. Якщо ненависть до Інших стає домінуючою, то суспільству можна поставити діагноз – деградація. Отже, якщо в державі починається поділ на «правильних» та «неправильних» громадян, то суспільству можна поставити діагноз – деградація. Яке з наведених нижче тверджень відображає пропущений засновок у міркуванні автора:

A)Якщо з’являється тиранія по відношенню до  тих, хто мислить по-іншому, то суспільству можна поставити діагноз – деградація.

B) Якщо з’являється тиранія по відношенню до  тих, хто мислить по-іншому, то в державі починається поділ на «правильних» та «неправильних» громадян.

C) Якщо в державі починається поділ на «правильних» та «неправильних» громадян, то з’являється тиранія по відношенню до  тих, хто мислить по-іншому.

D) Якщо суспільству можна поставити діагноз – деградація, то в державі починається поділ на «правильних» та «неправильних» громадян.

ANSWER: C

 

Надійшла інформація, що жоден делегат, що прибув на форум, не володіє німецькою мовою. Яке з нижче наведених тверджень буде обов’язково істинним, якщо подана вище інформація є хибною:

A) Деякі делегати, що прибули на форум, володіють німецькою мовою.

B) Деякі делегати, що прибули на форум, не володіють німецькою мовою.

C) Делегати, що прибули на форум, не володіють німецькою мовою.

D) Всі делегати, що прибули на форум, володіють німецькою мовою.

ANSWER: A

Журналіст: Соціологія зазначає, що в своїй масі більшість українців переймаються тільки особистими або сімейними проблемами. Отже, політика сьогодення формується саме такими українцями. Яке з наведених нижче міркувань подібне до аргументації журналіста?

A) Експерти зазначають, що більшість ліків тваринного походження є такими, що заспокоять та знімуть симптоми. Тому ми знаємо, що деякі заспокійливі препарати є препаратами тваринного походження.

B) Педагоги зазначають, що більшість з методів навчання, що застосовуються сьогодні, є наслідком досвіду попередніх епох, попереднього досвіду. Отже, іноді саме ці методи лежать в основі навчання в сучасних школах.

C) Деякі дорослі, що виховують близнюків, стверджують, що незмінність принципів виховання є необхідною, але недостатньою умовою для розвитку кожної дитини. Хоча всі ці принципи прості і незмінні.

D) Педагоги зазначають, що більшість з методів навчання, що застосовуються сьогодні, є наслідком досвіду попередніх епох або попереднього досвіду. Отже, навчання в сучасних школах базується саме на таких методах.

ANSWER: D

Політик 1: Члени вашої партії фальсифікували результати виборыв. Ви перемогли на цих виборах завдяки фальсифікації. Політик 2: Про яку фальсифікацію може йти мова, коли ми виграли вибори й у 2001 році й у 2004 році. Люди нам довіряли, люди за нас віддавали свої голоси.  Яку помилку в аргументації зробив Політик 2:

A) використав псевдоаргумент, який має назву «аргумент до людини».

B) використав псевдоаргумент, який має назву «аргумент до натовпу».

C) не аргументує свою тезу і не спростовує тезу опонента

D) аргумент істинний за обмежених умов використав як істинний за всіх умов

ANSWER: C

 

 

Ситуація 1. Слідчий розслідує злочин. Під час з’ясування обставин справи було опитано шістьох свідків, кожен із яких повідомив певну інформацію, проте вона суперечлива. Аналізуючи свідчення слідчий зробив такі висновки: 1) Якщо свідок 1 говорить правду, то свідок 5 говорить неправду. 2) Якщо свідок 1 говорить неправду, то свідок 2 теж говорить неправду. 3) Тільки в тому випадку якщо свідок 2 говорить правду, свідок 3 теж говорить правду 4) Якщо свідок 4 говорить правду, то або свідок 5 говорить правду, або свідок 6 говорить правду, але не обидва разом. Якщо свідок 1 говорить неправду, то однозначно можна стверджувати, що:

A) Свідок 2 говорить правду.

B) Свідок 6 говорить правду.

C) Свідок 3 говорить неправду.

D) Свідок 4 говорить неправду.

ANSWER: C

 

Якщо свідок 1 говорить правду і свідок 4 говорить правду, то однозначно можна стверджувати, що:

A) Свідок 2 говорить правду.

B) Свідок 3 говорить неправду.

C) Свідок 5 говорить правду.

D) Свідок 6 говорить правду.

ANSWER: D

 

Якщо свідок 3 говорить неправду, то однозначно можна стверджувати, що:

A) Свідок 1 говорить правду.

B) Свідок 2 говорить неправду.

C) Свідок 4 говорить правду.

D) Свідок 5 говорить неправду.

ANSWER: B

Ситуація 2. Спортивна школа має відрядити на районні спортивні змагання своїх найкращих учнів. Поїхати на змагання претендують: Легкоатлети: Артем, Борис, Василь, Гліб; Дзюдоїсти: Ігор, Кирило, Любомир та Максим; гімнастки: Ольга, Поліна, Римма. Поїхати може 3 легкоатлети, 2 дзюдоїсти та 2 гімнастки. Директор школи має відібрати членів шкільної команди, користуючись наступними міркуваннями: А) Борис та Василь не можуть їхати разом Б) Дмитро їде обов’язково В) Якщо їде Поліна,то їдуть Ігор та Василь  Г) Кирило та максим їдуть разом Д) Поліна та Римма не можуть їхати разом. Хто, крім Дмитра, обов’язково поїде на змагання?

A) Ігор  

B)Ольга   

C) Гліб   

D) Любомир 

ANSWER: B

 

Якщо поїде Поліна, то який склад збірної спортивної школи можливий:

A) Поліна, Ігор, Артем, Борис, Василь Любомир, Дмитро

B) Поліна, Ольга, Максим, Кирила, Борис, Гліб, Дмитро

C) Поліна, Ольга, Ігор, Любомир, Василь, Артем, Дмитро

D) Поліна, Ольга, Ігор, Любомир, Василь, Гліб, Артем

ANSWER: C

 

Якщо на змагання обов’язково поїде Борис, який склад збірної школи неможливий:

A) Артем, Борис, Дмитро, Максим, Кирило, Ольга, Поліна

B) Гліб, Борис, Максим, Кирило, Дмитро, Поліна, Ольга

C) Римма, Артем, Борис, Дмитро, Максим, Кирило, Ольга

D) Римма, Василь, Борис, Максим, Любомир, Дмитро, Ольга

ANSWER: D

 

Ситуація 3. Під час розслідування злочину слідчий установив, що відбулося шість подій F, K, L, M, N та P, жодна з яких не відбувалася одночасно з іншою. Слідчий намагається встановити чітку послідовність цих подій. Він знає, що: 1) Подія N не є першою; 2) Подія L відбулася одразу після M; 3) Подія K відбулася перед подією L, але після F; 4) Подія P відбулась останньою. Яка подія відбулась першою?

A) Подія F.       

B) Подія K.        

C) Подія M.         

D) Подія P.      

ANSWER: A

 

Якою за номером може бути подія К?

A) Шостою   

B) Четвертою.  

C) Першою.  

D) Другою  

ANSWER: D

 

Яке з поданих нижче тверджень буде обов’язково істинним?

A) Подія N відбулася першою.

B) Подія К може бути п’ятою або шостою

C) Подія М може бути третьою або четвертою

D) Подія L може бути другою.

ANSWER: C


 

Що показує детектор брехні?

(1) Перевірка на детекторі брехні (поліграфі) часто використовується в поліцейських розслідуваннях, хоча суди не приймають її як доказ. В ході цієї перевірки людині задають серію питань, деякі з яких відносяться до злочину, у вчиненні якого її підозрюють, а інші є нейтральними питаннями. При відповіді на них у людини вимірюють різні фізіологічні показники, наприклад частоту дихання, частоту серцевих скорочень, артеріальний тиск і електричну провідність шкіри. В основі перевірки на детекторі брехні лежать припущення про те, що певні психологічні стани супроводжуються автоматичними фізіологічними реакціями і що стан, в якому людина бреше, викликає більш сильну фізіологічну реакцію, ніж фізіологічна реакція, характерна для правдивого висловлювання. Теорії, що пояснюють це розходження в фізіологічних реакціях, діляться на дві школи: перша з них підкреслює емоційні чинники, а друга - когнітивні чинники (фактори, пов'язані з обробкою інформації, що одержується ззовні, та з процесами мислення).

(2) Психолог Девіс описує дві теорії, що відносяться до першої школи: теорію покарання і теорію конфлікту. Відповідно до теорії покарання, посилена фізіологічна реакція на питання, що стосуються інформації, яку випробуваний хоче приховати, викликана страхом того, що брехня виявиться, і через це він буде покараний. Відповідно до теорії конфлікту, ці питання пробуджують у випробуваного психологічний конфлікт між бажанням сказати правду і бажанням збрехати, і цей конфлікт як раз і є причиною посилення фізіологічної реакції. Хоча ці теорії надають пояснення здатності детектора брехні виявити брехню в ході поліцейського розслідування, які в цілому задовольняли психологів, в останні роки були проведені лабораторні дослідження, результати яких спростовують їх.

(3) В ході цих лабораторних досліджень випробуваного попросили вибрати карту і запам'ятати її номер. Потім йому задали серію питань стандартного формулювання: «Номер обраної вами карти Х?» Випробуваного попросили дати негативну відповідь на всі ці питання (в тому числі і на питання, в якому називався обраний ним номер) і таким чином спробувати приховати від детектора свій вибір. Детектор брехні перевіряє, при відповіді на які з питань були зафіксовані найбільш сильні фізіологічні реакції, і таким чином «вгадує», яка карта була обрана. В ході одного з досліджень, яке перевіряло теорію покарання, піддалися перевірці дві групи поліцейських – початківців. Одній групі сказали, що метою тесту є перевірка ступеня їх володіння собою і що якщо вони покажуть незадовільні результати, то вони не зможуть продовжити служити в поліції. Іншій групі сказали, що метою тесту є перевірка ефективності детектора брехні. Аналіз результатів дослідження продемонстрував, що не існує відмінності між двома групами з точки зору відсотка людей, чию карту прилад вірно «вгадав». В ході іншого дослідження, яке перевіряло теорію конфлікту, випробовуваних однієї групи попросили дати негативну відповідь на всі питання, а випробовуваних іншої групи попросили правдиво відповісти на всі питання (тобто, дати стверджувальну відповідь на питання, в якому назвали обрану ними карту, і негативну відповідь на всі інші питання). І в цьому дослідженні не було виявлено відмінності між двома групами щодо відсотка вірно «вгаданих» прибором номерів карт.

(4) Одне з описаних вище досліджень суперечить теорії покарання, а інше - теорії конфлікту. Тому ряд дослідників звернувся до когнітивних пояснень. Згідно когнітивної школі, посилення фізіологічних реакцій пов'язано із загальним явищем, званим «реакцією орієнтації» - автоматичної фізіологічною реакцією на будь-яке подразнення у зовнішньому середовищі, яке має значення для індивідуума. Це явище надавало еволюційні переваги тваринам в небезпечних ситуаціях, в яких їм слід було швидко реагувати, однак ця реакція виникає у відповідь на будь-яке значне роздратування, навіть якщо воно не є небезпечним. Згідно когнітивному поясненню, в ході лабораторних досліджень випробовувані продемонстрували посилену реакцію на питання про обрані ними картки, бо знайомий їм номер був для них значним роздратуванням, на відміну від інших номерів, які були нейтральними. Наприкінці першого абзацу йдеться: «Теорії, що пояснюють це розходження в фізіологічних реакціях, діляться на дві школи ...». Про яке розходження йдеться у цьому уривку?:

A) Між фізіологічними реакціями під час перевірки на детекторі брехні і фізіологічними реакціями не під час перевірки.

B) Між психологічними станами, які супроводжуються посиленими фізіологічними реакціями, і психологічними станами, які не супроводжуються такими реакціями.

C) Між автоматичними фізіологічними реакціями і фізіологічними реакціями, які не є автоматичними.

D) Між фізіологічними реакціями при брехливих висловлюваннях і фізіологічними реакціями при правдивих висловлюваннях.

ANSWER: D

 

 

Ілля вчинив злочин, але в ході перевірки на детекторі брехні він стверджує, що не винен, і заперечує будь-яку причетність до цього злочину. Згідно з поясненням, наведеним в першому абзаці, що повинна показати перевірка?:

A) Фізіологічні реакції Іллі під час перевірки будуть сильнішими, ніж реакції інших, невинних людей.

B) Фізіологічні реакції Іллі на питання, що стосуються злочину, будуть сильнішими, ніж його реакції на нейтральні питання.

C) Деякі з фізіологічних реакцій Іллі на питання, що стосуються злочину, будуть дуже сильними, а деякі будуть дуже слабкими.

D) Фізіологічні показники, які будуть виміряні у протягом всієї перевірки, будуть відповідати емоційним і когнітивним показникам, що свідчать про психологічний стан при брехливих висловлюваннях.

ANSWER: B

 

Вплив якого фактора на фізіологічні реакції перевірялося в ході дослідження, описаного в другій частині третього абзацу, починаючи зі слів «В ході іншого дослідження, яке перевіряло теорію..»:

A) Психологічні перешкоди, які заважають давати негативну відповідь на питання.

B) Потреби в тому, щоб давати однакові відповіді на питання.

C) Відчуття страху при питанні про номер обраної карти.

D) Існування психологічного конфлікту при брехливих висловлюваннях.

ANSWER: D

 

Згідно когнітивному поясненню, наведеному в четвертому абзаці, яке з наступних тверджень є вірним?:

A) Коли людина стикається зі значним роздратуванням,її фізіологічна реакція слабкіше, ніж її реакція в тому випадку, коли вона стикається з незначним роздратуванням.

B) Посилення фізіологічних реакцій в ході перевірки на детекторі брехні пов'язано з тим фактом, що випробовуваним потрібно швидко реагувати на всі питання.

C) В ході перевірки на детекторі брехні відбувається посилення фізіологічних реакцій випробовуваних, оскільки вони відчувають, що знаходяться в небезпечній ситуації.

D) Фізіологічна реакція випробовуваних на питання про номері обраної ними карти є реакцією орієнтації.

ANSWER: D

 

 

В лабораторії було проведено дослідження, випробовувані вибрали карту і запам'ятали її номер. Потім їм задали їм серію питань про номер обраної ними карти і перевірили їх фізіологічну реакцію за допомогою детектора брехні. Випробовуваних розподілили на дві групи. В одній групі випробовуваних попросили дати негативну відповідь на всі питання, а в іншій групі піддослідних попросили взагалі не відповідати на питання, а лише мовчки вислухати їх. Результати показали, що відсоток виявлення брехні був однаковим в обох групах Яке з наступних тверджень є вірним?:

A) Результати дослідження підкріплюють пояснення відповідно до теорії покарання.

B) Результати дослідження підкріплюють пояснення відповідно до теорії конфлікту.

C) Результати дослідження підкріплюють пояснення когнітивної школи.

D) Результати дослідження суперечать всім трьом поясненням.

ANSWER: C

 

На думку прихильників когнітивного пояснення, слід змінити спосіб подання питань в ході перевірки на детекторі брехні: замість того, щоб ставити прямі запитання, наприклад «Ви вкрали машину?», слід ставити питання, відповіді на які можуть свідчити про обізнаність про вчинений злочин, наприклад: «Чи була викрадена машина червоною?» Відповідно до теорії, лише у винного буде різниця між фізіологічною реакцією при згадуванні кольору викраденої машини і фізіологічними реакціями при згадуванні інших кольорів. Чому ?:

A) Тому що для винного колір викраденої машини є значним роздратуванням, а для невинних всі кольори є нейтральними.

B) Тому що винний не може контролювати фізіологічні реакції при згадуванні різних кольорів, а невинні можуть контролювати свої реакції.

C) Тому що у винного відбудеться посилення фізіологічних реакцій вже при першому питанні, а у невинних відбудеться поступове посилення реакцій.

D) Тому що у винного це питання викличе страх перед покаранням у разі затримання, а у невинних він не викличе страху.

ANSWER: A

 

Текст А

(1) У спільного навчання плюсів значно більше. Головне - воно дає сильний додатковий стимул до навчання і розвитку. Треба йти назустріч потреби дітей в спілкуванні, а не боротися з нею. Наприклад, одна з форм інтенсивного навчання - робота в мікрогрупах - враховує це. Основна увага в школі слід приділяти формуванню дружніх відносин між дітьми в класі, в тому числі між хлопчиками і дівчатками. У такій, правильно сформованої, згуртованої групи відбувається розвиток і "взаємообмін" позитивних якостей.

(2) Головний недолік роздільного навчання, на який звертають увагу його противники, - втрата досвіду спілкування з протилежною статтю. Діти приходять до школи не тільки за знаннями, вони вчаться жити у великому колективі, налагоджувати контакт з дорослими і однолітками - як дівчатками, так і хлопчиками. У цьому й полягає соціальна роль школи, яка повинна розширювати можливості особистості, а роздільне навчання їх звужує і збіднює. Дітям з окремих класів пророкують труднощі при навчанні у вузах і в подальшому житті: адже за стінами школи ніхто не ділить людей за статевою ознакою.

   (3) Навіть прихильники роздільного навчання визнають, що поширити його на всі загальноосвітні школи буде складно, та й не потрібно. Швидше, ця форма вигідніше навчальним закладам з профільним навчанням та спецшколи - для підвищення якості викладання.

(4) Роздільне навчання відносять до здоров'язберігаючих технологій: воно дозволяє регулювати навантаження залежно від статі, щоб, з одного боку, домогтися гарних результатів у навчанні, а з іншого - уникнути перевтоми. На думку педагогів, роздільне навчання доцільно починати з 1-го класу - тоді діти краще адаптуються до навчального процесу.

(5) У деяких країнах, наприклад у Великобританії, роздільне навчання прийнято в основному в приватних елітних школах. Учені Лондонського інституту освіти провели широкомасштабне соціологічне дослідження і прийшли до висновку, що у випускниць шкіл для дівчаток набагато більше шансів досягти успіху в життя. Учені опитали 13 тис. осіб, чиї шкільні роки припали на 1970-ті, коли у Великобританії ідея роздільного навчання була особливо популярною. Ця система практикувалася тоді у чверті всіх середніх шкіл у країні (проти сьогоднішньої однієї восьмої). Проаналізувавши відповіді респондентів про те, як склалося їхнє подальше життя, соціологи виявили, що випускниці шкіл для дівчаток в середньому заробляють на 10% більше, ніж їх однолітки, які навчалися в змішаних школах - швидше за все тому, що за відсутності "сильної" половини в класі дівчинки активніше освоюють традиційно чоловічі дисципліни: фізику, математику та ін.

(6) Що стосується чоловіків, то, на жаль, спосіб навчання не чинив ніякого впливу на кар'єру випускників шкіл для хлопчиків. Зате ... згубно позначилася на їхньому сімейному житті. Відсоток розлучень серед них набагато вище, ніж серед тих, хто навчався в змішаній школі. Мабуть, дається взнаки недостатній навик спілкування зі слабкою статтю.

(7) Втім, британський професор Алан Смітерс, головний у країні експерт за освітою, стверджує, що всі розмови про переваги одностатевого навчання не мають ніяких підстав. Він проаналізував статистичні дані з різних країн світу, які збиралися протягом 50-ти років, і прийшов до висновку: якість освіти не залежить від того, яку школу закінчила дитина - змішану або роздільну.

Текст Б

(8) Існує дві моделі організації шкільного навчання: в одній - навчання дівчаток і хлопчиків здійснюється спільно за єдиними програмами, а в другій - для дівчаток і хлопчиків існують роздільні класи, окремі школи, використовуються різні педагогічні підходи та програми.

(9) Аргументи прихильників роздільного навчання наступні. Традиційно вважається, що дівчатка в своєму розвитку випереджають хлопчиків мінімум на 1,5 роки. На початкових стадіях навчання навантаження в класах дівчаток може бути більше. У класах хлопчиків обов'язково чергувати розумові і фізичні навантаження.

 (10) У класах роздільного навчання хлопчиків і дівчаток вище успішність і дисциплінованість на уроках. Роздільне навчання сприяє закріпленню в свідомості школярів традиційних соціальних ролей чоловіка та жінки, тобто патріархальних стереотипів У хлопчиків в процесі навчання акцент робиться на природні науки і фізичний розвиток, що сприяє професійній самореалізації чоловіка, а у дівчаток навчальна програма передбачає гуманітарний ухил, орієнтацію дівчаток на самореалізацію в материнстві і домашній праці.

(11) В одностатевих класних колективах мікроклімат є більш сприятливим. Відзначається комфортна позитивна атмосфера, довірчі взаємини між учителями і учням. Самооцінка у хлопчиків і дівчаток у класах роздільного навчання вище, ніж при спільному навчанні. У роздільних класах спостерігається зниження тривожності і страху оцінки протилежної статі, що сприяє ефективності навчання.

(12) Роздільне навчання в повній мірі сприяє статевої ідентифікації дівчат і хлопчиків. Спільне навчання призводить до змішання статевої ідентифікації. У юнаків формуються жіночі риси, а у дівчат чоловічі.

(13) Аргументи прихильників спільного навчання. Спільне навчання підкреслює рівноправність статей, створює базу для подальших міжособистісних контактів і спільної праці, сприяє кращій соціалізації учнів обох статей. На уроках створюються максимально сприятливі умови для всіх видів спільної діяльності.

(14) У змішаних класах створюються умови для дружніх і рівноправних відносин між дівчатками і хлопчиками. Постійна взаємодія з протилежною статтю сприятливо позначається на формування характеру школярів. Хлопчики вчаться у дівчаток акуратності, стриманості і делікатності. Спілкуючись з хлопчиками дівчинки, навчаються самостійності, сміливості, цілеспрямованості і рішучості. У соціалізації важливу роль відіграє спілкування між протилежними статями. Брак досвіду спілкування та спільної діяльності при роздільному навчанні призводить до невміння в дорослому житті будувати позитивні взаємини з протилежною статтю і може перешкодити в майбутньому створення сім'ї.

(15) Навчальна дисципліна, організація роботи легше досягається в класі спільного навчання дівчаток і хлопчиків. На думку багатьох учителів і деяких психологів, важко підтримувати дисципліну в класі хлопчиків.

(16) Досвід роботи авторів в системі роздільного і спільного навчання хлопчиків і дівчаток не дозволяє дати однозначну відповідь про переваги роздільного навчання. Головною думкою обох текстів є:

A) Роздільне навчання дівчат та хлопців має свої недоліки.

B) Сумісне навчання дівчат та хлопців має лише переваги.

C) Кількість шкіл з роздільним навчанням збільшується, оскільки доведено, що таке навчання краще.

D) Не можна дати остаточної відповіді яке з видів навчання (роздільне чи спільне) краще.

ANSWER: D

 

Який з позитивних аспектів спільного навчання зазначений в обох текстах:

A) Хлопчики вчаться у дівчаток акуратності, стриманості і делікатності.

B) Вміння будувати нормальні, рівноправні соціальні стосунки між дівчатами та хлопцями.

C) Організація роботи по вивченню навчальної дисципліни легше досягається в класі спільного навчання.

D) Важко підтримувати дисципліну в класах, які складаються цілком з хлопчиків.

ANSWER: B

 

Яка з нижченаведених переваг роздільного навчання зазначається у Тексті А, проте відсутня у Тексті Б

A) Вище успішність навчання.

B) Регулюється навантаження в залежності від статі.

C) Випускниці шкіл з роздільним навчанням заробляють більше.

D) Роздільне навчання відносять до здоров'язберігаючих технологій.

ANSWER: C

 

Певна кількість аргументів на користь спільного або роздільного навчання в Тексті Б суперечать один одному. Щодо якого з нижченаведених аспектів навчання немає протиріччя у цьому тексті:

A) Підтримання дисципліни.

B) Взаємовплив дівчат та хлопців.

C) Самооцінка у хлопчиків і дівчаток.

D) Виховання соціальних відношень.

ANSWER: C

 

Співвідношення змістів текстів А та Б найбільш подібне (аналогічне) тому, як між собою пов’язані пари текстів, охарактеризовані в рядку:

A) Замітка, яка критикує реформування системи охорони здоров’я на підставі аналізу нормативно-правової бази щодо цієї реформи // стаття, яка маніпулює громадською думкою в питанні реформи системи охорони здоров'я шляхом апеляції до прикладів успішних традиційних лікарень;

B) Критичний огляд останніх досліджень щодо криміногенної ситуації в країні, які підтверджують тезу про дієвість поліції у сфері попередження протиправної поведінки громадян // стаття, яка високо оцінює діяльність поліції, указуючи, що саме поліція є найефективнішою силою в правоохоронній системі;

C) Висновок комісії щодо негативності поправок до закону про електроенергію, які передбачають застосування так званого «зеленого тарифу» для підтримки функціонування сміттєспалювальних заводів // стаття, яка доводить, що без «зеленого тарифу» сміттєспалювальні заводи не зможуть допомогти подолати проблему сміття в країні.

D) Огляд, який показує необґрунтованість поглядів щодо дієвості використання внутрішньовишівських іспитів для якісного відбору вступників на навчання в магістратурі, демонструючи переваги інших види іспитів та апелюючи до досвіду застосування цих видів оцінювання в інших країнах // стаття, яка демонструє доцільність використання внутрішньовишівських іспитів, крім того показує переваги інших інструментів оцінювання.

ANSWER: D

 

 


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 1077; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!