Теоретичні основи безпосереднього народовладдя 18 страница



Демократичне визначення державної влади в Україні передбачає функціонування її як світської влади, яка офіційно відділяє себе від впливу релігійних об'єднань. У ст. 35 Конституції України зазначено, що церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа — від церкви. Жодна релігія не може бути визнана державою як обов'язкова. Строго кажучи, наведені конституційні положення мають характер загальних засад і повинні були б міститися у розділі I Конституції, наприклад у ст. 15 або окремій статті, чітко визначаючи таку важливу характеристику інституту державної влади в Україні, як її світськість. Водночас державна влада має поважати свободу світо-гляду і віросповідання кожної людини як одне з конституційних прав громадян, не перешкоджати відправлянню індивідуально чи колек-тивно релігійних культів і ритуальних обрядів, ведению релігійної діяльності. Здійснення цього права може бути обмежене виключно законом і лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров'я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей.

Такими є ті загальні межі, якими визначається характер державної влади в Україні як одного з найважливіших конституційно-правових інститутів.


9а-8152


265


Розділ 16

16.2. Конституційні засади закріплення,

організації та здійснення державної влади

в Україні

За змістом Конституції единим джерелом публічної влади в Україні є народ, а її складовими — державна влада і муніципальна влада, що реалізуються відповідно органами державної влади та орга­нами місцевого самоврядування. Водночас державна влада виступає як необхідний спосіб реалізації політичної влади в суспільстві, різно-манітної за своїм характером і змістом, так чи інакше легітимованої.

Цим зумовлюються організація та функціонування державної влади, зміст і форми діяльності державних органів і посадових осіб, відносини між державною владою та місцевим самоврядуванням, співвідношення між публічною владою і громадянським суспільством тощо. Від того, політика якої суспільної верстви та якими політичними силами ре-алізується через механізми публічної влади, як цю політику сприймає суспільство, залежить не лише діяльність інститутів держави чи місце­вого самоврядування, а й саме існування цих інститутів. Як приклад — у механізмі реалізації партійної політики через радянську систему не було місця для інституту місцевого самоврядування в його традиційно-му розумінні, у складі державних органів не існувало інститутів прези­дента, конституційної юстиції тощо. Тому аналіз політичного аспекту публічної влади є важливим для усвідомлення конституційних засад закріплення, організації та здійснення державної влади на тому чи іншому історичному етапі розвитку країни.

У зв'язку з цим потрібно звернути увагу на ст. 15 Конституції Ук-раїни, якою встановлено, що суспільне життя в Україні грунтується на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності. Ця конституційна норма є політико-правовою передумовою для по-яви у громадянському суспільстві широкого кола різноманітних при-ватних інтересів, що ускладнює процес їх інтегрування, зведення їх до певної єдності. Цим зумовлена потреба у виробленні такого механізму державної влади, який відбиває загальносуспільні інтереси, а не ті чи інші так звані «малі групи інтересів» та який спроможний реалізувати справжнє народне волевиявлення.

Такий механізм має передбачати, з одного боку, відповідні спосо-би формування єдиної державної політики, а з іншого — відповідний

266


Теоретичш основи організації і здійсненкя державної влади

устрій державної влади, через який забезпечується ефективна реалізація цієї політики органами державної влади та органами місце-вого самоврядування.

Адже за Конституцією державна влада, виробляючи і реалізуючи державну політику, не може виражати будь-яку іншу волю, крім суве-ренної волі Українського народу. 3 іншого боку, сама державна влада не повинна бути стороннім спостерігачем тих процесів, які відбува-ються в суспільстві. Бона має сприяти самоорганізації суспільства, не протиставляти суверенітет держави суверенітету народу, а, виходячи з останнього, підпорядковувати свое функціонування волі народу.

Водночас слід враховувати, що в умовах економічної, політичної та ідеологічної багатоманітності суспільного життя в Україні з'явилася значна кількість політичних партій, які мають сприяти формуванню й вираженню політичної волі громадян та через які так чи інакше ре-алізується взаємодія держави і громадянського суспільства. Це веде до появи різних політичних напрямів і течій, які кон центру ються та сти-каються між собою у представницьких органах влади, особливо у Вер-ховній Раді України. Партійно-політичне структурування парламенту стало стійкою тенденцією, що так чи інакше впливає на організацію і функціонування всієї системи публічної влади в Україні. За таких об-ставин виникає потреба узгоджувати різні політичні позиції не тільки при прийнятті окремих законодавчих рішень, а й у процесі формуван-ня єдиної державної політики.

Тому політична воля народу, незалежно від її змісту, виявляється в діяльності парламенту України у формі компромісу різних політич­них сил: в одних випадках — компромісу політичних сил, що складають парламентську більшість (якщо вона утворюється), у других — ком­промісу між більшістю та парламентською опозицією, у третіх — ком­промісу міжусіма політичними силами, представленими у Верховній Раді України, у разі якщо не сформовано парламентську більшість та парламентську опозицію.

Проте компроміс як спосіб узгодження рішень законодавчого орга­ну ще не гарантує единого спрямування політики держави, оскільки досягати компромісу між собою можуть кожного разу інші політичні сили, виходячи щоразу зі своїх особливих інтересів. Власне, саме така практика і мала місце в Україні впродовж останнього десятиліття. Водночас обов'язок держави утверджувати і забезпечувати права і свободи людини у поєднанні з вимогами ст. 22 Конституції зумовлює необхідність здійснення цілісної єдиної державної політики.

267


Розділ 16

Ця необхідність передбачає відповідну політико-юридичну форму, яка має забезпечувати спрямування компромісних рішень представ-ницького органу в русло єдиної політики держави. Як відбиття такої необхідності слід розглядати зміни до Конституції України (закон № 2222-ІУ від 8 грудня 2004 р.), якими запроваджено нову модель організації державної влади в Україні. У повному обсязі цей закон на­брав чинності з дня набуття повноважень Верховною Радою України, обраною 2006 р.

Як складову такої форми слід розглядати і конституційне повнова-ження парламенту, передбачене п. 5 ст. 85 Конституції, згідно з яким Верховна Рада України визначає засади внутрішньої і зовнішньої політики.

Слід зазначити, що політико-юридичне значення цього консти-туційного положення в науковій літературі фактично не досліджено. А важливість теоретичного аналізу такого повноваження і практики його реалізації незаперечна хоча б тому, що це повноваження Верхов­ної Ради України є винятковим. Ще Законом України «Про внесення змін і доповнень до Конституції (Основного Закону) України» від 14 лю­того 1992 р. до повноважень Верховної Ради України віднесено «визначення основних напрямів внутрішньої і зовнішньої політики України». Це положення не було сприйнято Конституційним догово­ ром між Верховною Радою України і Президентом України'' від 8 червня 1995 р. та внесено до тексту проекту нової Конституції України в існу-ючому вигляді аж на останньому етапі, під час розгляду законопроек­ту Верховною Радою України, внаслідок боротьби між парламентом і Президентом України за визначальний вплив у державі.

Це повноваження Верховної Ради України відображає принцип поділу влади між парламентом та главою держави (який на час при­йняття Конституції 1996 р. був і главою виконавчої влади) щодо визна­чення єдиної політики держави. Боротьба за це ключове повноважен­ня між двома гілками влади — законодавчою і виконавчою — точилася з перших років існування інституту президента в Україні та завершила-ся у правовому сенсі після ухвалення нової Конституції України.

Втім, фактично боротьба між главою держави, парламентом та урядом навколо визначення державної політики тривала і після прийняття Конституції України. Про це свідчить насамперед те, що

1 Відомості Верховної Ради України. — 1995. — № 18. — Ст. 133. 268


Теоретичні основи організацп і здіиснення державноі влади

до цього часу Верховна Рада України так і не реалізувала свое повно­важення визначати засади внутрішньої і зовнішньої політики. Прак­тика діяльності Верховної Ради впродовж десяти років після ухвален-ня Конституції України свідчить про фактичну неспроможність пар­ламенту реалізувати це конституційне повноваження. Причина цього полягає не лише в тому, що у Верховній Раді тривалий час не могла сформуватися стійка парламентська більшість. Головне питання — на-вколо якої політики повинна об'єднатися більшість народних депу-татів, який політичний курс буде запропоновано суспільству?

Ще одним показником, який характеризує проблему відсутності єдиної державної політики, можна назвати практику частої зміни складу уряду та затвердження і виконання програм його діяльності. За період з жовтня 1995 р. по квітень 2004 р. на розгляд Верховної Ради України було подано сім програм діяльності Кабінету Міністрів Ук­раїни, з них затверджено — п'ять, одна взагалі не розглядалася, одна «взята до відома». Про виконання затверджених програм Верховна Рада України заслуховувала звіти лише двічі: 17 квітня 2001 р. і 16 бе-резня 2004 р.

Певним чином відсутність у зазначений період цілісної єдиної державної політики засвідчує також практика несвоєчасного затверд­ження Верховною Радою України Державного бюджету України та си­ стематичного невиконання законів про Державний бюджет України. Зокрема, Державний бюджет України парламент ухвалював, як пра­вило, наприкінці грудня попереднього року або навіть у поточному році (держбюджети на 1996, 1997 і 2000 рр. були затверджені відповідно 22 березня 1996 р., 27 червня 1997 р. та 17 лютого 2000 р.). Виконання ж Державного бюджету було досягнуто лише один раз — у 2003 р. Так, згідно із звітом про виконання Державного бюджету Ук­раїни за 1996 р. не виконано 19 із 26 запланованих статей доходів, не здійснювалося взагалі або проводилося нижче встановленого рівня фінансування з більшості статей видатків. Не виконано Державний бюджет як по доходах, так і по видатках за 1998 р., внаслідок чого ро­боту Кабінету Міністрів України визнано незадовільною, а звіт про виконання Держбюджету не затверджено Верховною Радою України. Аналогічна ситуація мала місце у 1999, 2001 та наступних роках.

Характеризуючи проблему визначення засад внутрішньої і зовнішньої політики України, не можна не згадати про таке консти­туційне повноваження Верховної Ради України, як заслуховування Щорічних та позачергових послань Президента України про внутрішнє і

269


Розділ 16

зовнішнє становище України, визначене п. 8 ст. 85 Конституції України. Особливий інтерес становить послання Президента України до Верховної Ради України «Про внутрішнє і зовнішнє становище Ук­раїни у 2002 році». Відзначивши, як «надзвичайно важливі досягнення у політичному житті України реальні зрушення у політичній структу-ризації Верховно!' Ради України ІУскликання», створення депутатсь-кої більшості та сформування коаліційного уряду, підписання Політичної угоди про співпрацю та солідарну відповідальність між Кабінетом Міністрів України і Верховною Радою України, Президент України водночас зазначив про дедалі більші труднощі, пов'язані пе-редусім з вичерпаністю ресурсів чинної політичної моделі, недоско- налістю існуючих механізмів організації влади.

Конституція України, як зазначено в посланні, закріпила прези-дентсько-парламентську модель організації взаємодії гілок влади, яка забезпечила б поєднання переваг президентської (цілісність виконав-чої вертикалі, швидке ухвалення та реалізація рішень виконавчою владою) та парламентської (відповідальність уряду перед парламен­том, можливість ідентифікувати політичні сили, що відповідають за стан справ у країні) моделей. Ця модель, за словами глави держави, виконала свое ключове завдання щодо оперативного розв'язання проблем, які гальмували злам попередньої системи та процес станов­лення і зміцнення державної незалежності. Однак процеси, що відбу-валися в країні наприкінці попереднього етапу державотворення, переконливо засвідчили: існуюча форма правління вже не відповідає вимогам часу та новим українським реаліям. Нині актуальною є потреба в забезпеченні єдиної ефективної державної політики.

При цьому в посланні зазначалося, що здійснення єдиної держав­ної політики можливе лише на підставі оптимального розподілу компе- тенції між гілками влади, який мав би забезпечити: взаємну відповідальність гілок влади; продуктивну взаємодію законодавчої та виконавчої влади як необхідну умову динамічного і послідовного ухвалення й запровадження рішень щодо державної політики; ство­рення умов для чіткої ідентифікації виборцями тієї політичної сили, яка є відповідальною за державну політику, а відтак свідомого вибору громадян між різними суб'єктами політичного процесу; стабільну, послідовну та відповідальну роботу уряду, його захищеність від змін у розкладі політичних сил.

Серед головних недоліків існуючої на той час політико-правової системи України в частині організації влади Президент України нази-

270


Теоретичш основи організації і здійснення державно!' влади

вав: неполітичний принцип формування Кабінету Міністрів України; фактичну відсутність у Конституції України положень, що визнача-ють політичну відповідальність парламенту; проведення парла­ментских виборів за змішаним, пропорційно-мажоритарним прин­ципом. Внаслідок цього знижується рівень взаємодії законодавчої та виконавчої влади, Верховна Рада України фактично виявляється звільненою від відповідальності за діяльність уряду, що веде до зни-ження продуктивності роботи парламенту і Кабінету Міністрів Украї­ни; фактично унеможливлюється виконання політичними партіями одного з головних завдань — участі в реалізації влади, обмежується можливість для опозиційних сил відігравати конструктивну роль у суспільному житті, що не сприяє ефективній діяльності законодавчо-го органу, його виваженому підходу до питань вироблення і реалізації державної політики.

Відзначивши, що Конституція України 1996 р. стала результатом компромісу сил різної політичної орієнтації, Президент України виз-нав, що внаслідок цього закладена в Основному Законі політична мо­ дель з часом дедалі більше виявляла свою суперечливість і на той час не лише не стимулювала, а нерідко и унеможливлювала ефективне уп- равління державою та динамічний суспільно-політичний розвиток. Не-досконалість положень чинної Конституції, на думку глави держави, зумовлювала недоліки сучасної моделі організації влади і була голо­вною причиною того, що політична система України: не забезпечу-вала вироблення і здійснення єдиної та ефективної державної політики, постійно породжувала суперечності між гілками влади; деформувала процес розвитку парламентаризму, уповільнювала продуктивну законотворчу діяльність Верховно!' Ради України і, відповідно, гальмувала формування й удосконалення правового поля держави; була нездатною належним чином забезпечити реалізацію конституційних прав і свобод громадян; сприяла поси-ленню впливу окремих груп на політичну сферу, формуванню субле-гальних владних структур, що нерідко приватизують найважливіші Функції держави, комерціалізують діяльність багатьох її інститутів; гальмувала становлення партійної системи, яка відповідала б потре­бам суспільства та сприяла його структуризації; не забезпечувала належної ролі та впливу інститутів громадянського суспільства на розвиток політичних і соціально-економічних процесів, не сприяла формуванню механізмів ефективного громадського контролю за Діями влади; продукувала замість цивілізованої деструктивну й

271


Розділ 16

руйнівну опозицію, не убезпечувала суспільство від дестабілізації си-туації та політичного екстремізму.

Така оцінка певною мірою збігається з оцінками, які містяться в наукових публікаціях. Незважаючи на те що Основний Закон України відповідає європейським і світовим стандартам, його текст, на думку деяких авторів, містить окремі недосконалі положення, що значною мірою зумовило парламентську кризу та проведення всеукраїнського референдуму на початку 2000 р. Йдеться насамперед про оптималь-ний розподіл владних повноважень між структурами державного ме-ханізму, що потребує балансу компетенцп законодавчих і виконавчих органів. Належний поділ влади робить гарантом прав людини не якусь конкретну особу, а всю організацію державної влади. I це є го-ловним. Встановлення й додержання чіткого співвідношення кон-ституційної компетенцп' законодавчої та виконавчої гілок влади, «правил гри» цих структур у конституційно-правовому полі — одна з найважливіших проблем на сучасному етапі розвитку українського конституціоналізму, теорії і практики державотворення.

Водночас не викликає сумніву, що дії центральних органів влади можуть бути ефективними лише тоді, коли вони одержують підтрим-ку на місцях. Розвиток демократичних процесів на місцях, зазна-чається у літературі, має принципове значення для побудови в Україні соціальної, правової держави. Конституція закріплює, з одного боку, широке коло повноважень місцевих державних адміністрацій, а з іншого — можливості впливу органів самоврядування на місцеві ви-конавчі структури. У зв'язку з цим між державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування можуть виникати і нерідко ви-никають конфлікти з питань бюджету, соціально-економічного роз­витку території тощо. Тому в науковій площині є потреба в аналізі конфліктів на місцях, тенденцій їх розвитку, причин виникнення і механізмів розв'язання. Тут суттєве значення має встановлений п. 6 ст. 119 Конституції обов'язок місцевих державних адміністрацій взаємодіяти з органами місцевого самоврядування.

Крім підпорядкування усіх інститутів публічної влади здійсненню політичної влади та необхідності у зв'язку з цим вироблення й реалізації єдиної політики, ще одним спільним акцентом функціону-вання публічної влади у цілому є те, що всі інститути публічної влади в Україні підпорядковані единому правовому порядку здійснення політич­ної влади. Це випливає з аналізу низки засадничих положень Консти­туції України, насамперед зі структури розділу I Основного Закону

272


Теоретичні основи організації і здійснення державної влади

України. Так, якщо загальні принципи здійснення державної влади і визнання та гарантування місцевого самоврядування викладено окре-мо — відповідно у статтях 6 і 7, то положення шодо принципу верхо­венства права (ст. 8) та засад правового порядку в Україні (ст. 19) є спільними як для інститутів державної влади, так і інституту місцево­го самоврядування.


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 156; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!